Radio 5

Przywracają pamięć o Jaćwingach

Wystawę poświęconą Jaćwingom można od piątku oglądać w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w podsuwalskim Jeleniewie. Zatytułowana „Zapomniani wojownicy” prezentacja przedstawia zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków. Wystawa składa się z 11 plansz oraz 6 gablot z zabytkami. Eksponowanych jest ponad 140 przedmiotów, głównie broni i elementów oporządzenia wojowników, ale także ozdób jaćwieskich, pochodzących ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Większość zabytków pochodzi z grodziska na Górze Zamkowej w Szurpiłach, gdzie we wczesnym średniowieczu funkcjonował największy, najbogatszy ośrodek grodowy Jaćwieży. Wczoraj po wystawie oprowadzał nas Kazimierz Urynowicz, wójt gminy Jeleniewo.

https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/Kazimierz-Urynowicz-wojt-gminy-Jeleniewo-o-wystawie-dotyczacej-Jacwingow-cz-I-21-09-15.mp3?_=1

Otwarcie wystawy połączono z nadaniem imienia profesor Łucji i profesora Jerzego Okulicz-Kozarynów Izbie Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach. To właśnie odkrycia profesora Okulicza przywróciły pamięć o Jaćwingach w gminie Jeleniewo.

https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/Kazimierz-Urynowicz-wojt-gminy-Jeleniewo-o-wystawie-dotyczacej-Jacwingow-cz-II-21-09-15.mp3?_=2

Są już pierwsze efekty zaangażowania samorządu w historię Jaćwingów. Otwartą przed rokiem Izbę w Szurpiłach odwiedziło 4,5 tysiąca turystów. Wystawa w Jeleniewie będzie czynna do 11 października. Później trafi do Ełku a następnie do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.