Region
Pozytywna motywacja, cierpliwość, dobry plan i wsparcie życzliwych osób – to recepta, by noworoczne postanowienia nie zakończyły się fiaskiem.
Wielu z nas styczeń rozpoczyna z mocnym postanowieniem zmian. Rzucenie palenia, zrzucenie zbędnych kilogramów lub nauka języków obcych. Niezależnie od tego, co postanowiliśmy sobie z nowym rokiem, statystyki są bezlitosne i wskazują, że jedynie niewielki odsetek z nas nie zrezygnuje w ciągu pierwszych dni czy tygodni.
Jak ustrzec się błędów i jak wprowadzać zmiany, by się udało? Zapytaliśmy specjalistę, o czym należy pamiętać, realizując tzw. noworoczne postanowienia.
– Ważne są cztery zasady – mówi Maciej Śnieżyński, psycholog i psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii PRO-EGO w Ełku. – Po pierwsze dajmy sobie czas na zmiany – tłumaczy.
– Oprócz pozytywnej motywacji, ważny jest też plan działania i wsparcie życzliwych nam osób – podkreśla Maciej Śnieżyński.
Nie zniechęcajmy się niepowodzeniami, gdy takie wystąpią. Jeden wypalony papieros czy opuszczony trening nie oznaczają, że nasze plany zmian legły w gruzach.
Zbyt duże oczekiwania nie sprzyjają sukcesom. Zostawmy sobie margines tolerancji i nie poddawajmy się w dążeniu do celu, a efekty przyjdą… z czasem.
Źródło: Radio 5
Autor artykułu: jwe