Region/Ełk
Pustki na nekropoliach po decyzji rządu ogłoszonej przez premiera o zamknięciu cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada.
Decyzji, która wywołała oburzenie między innymi osób handlujących kwiatami i zniczami. Dla nich początek listopada to czas wzmożonej pracy, ale i możliwość podreperowania domowego budżetu.
– Opłaciłem siedem stanowisk handlowych w miastach w regionie, m.in. w Bargłowie Kościelnym i Rajgrodzie. I będę musiał zapłacić osobom, które na ten czas zatrudniłem. Z czego? – pytał retorycznie spotkany przez reporterki Radia 5 na ełckiej targowicy jeden z przedsiębiorców sprzedających chryzantemy.
O anulowaniu opłat wobec osób, które miały w tych dniach prowadzić działalność handlową na ełckiej targowicy, zdecydował prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz.
Zazwyczaj miejsca targowe zlokalizowane przy ełckiej nekropolii, oferujące znicze i świeże kwiaty, są licznie odwiedzane przez kupujących. W tym roku zarówno sprzedających, jak i kupujących jest niewielu. Nieliczni zdecydowali się również na odwiedzenie grobów bliskich zmarłych.
W Ełku, w przeciwieństwie do innych miast w regionie, bramy cmentarza nie są zamknięte.
– To dlatego, że zaplanowane są uroczystości pogrzebowe, pracuje też obsługa nekropolii – tłumaczy Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta.
– Przyszedłbym dziś tutaj nawet, gdyby brama cmentarna była zamknięta – mówił Radiu 5 jeden z mieszkańców, odwiedzający grób swojego dziecka. – To dla mnie bardzo ważny czas – podkreślał.
Decyzja o zamknięciu cmentarzy była zaskoczeniem – przyznaje w rozmowie z Radiem 5 ksiądz Jacek Uchan z ełckiej kurii diecezjalnej. Jednak jak dodaje, kościoły pozostają otwarte. A odpust zupełny można uzyskać odwiedzając groby bliskich do końca listopada, dodaje.
Ksiądz Uchan przypomina również, że biskup diecezji ełckiej ksiądz Jerzy Mazur zdecydował o udzieleniu bezterminowo dyspensy od uczestnictwa w mszy świętej dla osób, które ze względu na pandemię obawiają się iść do kościoła.
Przypomnijmy – zakaz odwiedzania nekropolii ogłoszony przez premiera obowiązuje do 2 listopada włącznie.
Źródło: Radio 5
Autor artykułu: jwe