Ryn
Przeciwko przebiegowi drogi ekspresowej S16 przez gminę Ryn opowiedzieli się miejscowi radni. Na specjalnie zwołanej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, 11 kwietnia przyjęli oświadczenie w tej sprawie. Czas nagli, bo uwagi, odnośnie proponowanych wariantów trasy, prowadzącej przez Mrągowo- Mikołajki- Orzysz- Ełk, zgłaszać można jeszcze tylko do 15 kwietnia.
O tym, że inwestycje drogowe na Mazurach są potrzebne, nikogo przekonywać nie trzeba. Samorządowcy od lat zabiegają o remont krajowej 16-tki prowadzącej z Olsztyna na wschód, w kierunku Ełku. We wrześniu 2017 roku podpisano umowę na wykonanie studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego i koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo – Mikołajki- Orzysz – Ełk. I właśnie w tych miejscowościach oraz w Rynie na początku kwietnia (01-04.04.) odbyły się spotkania informacyjne, dotyczące proponowanych wariantów przebiegu trasy.
Najbardziej newralgiczny jest odcinek Mrągowo- Woźnice. Jak poinformował Karol Głębocki, rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, proponowane są tutaj trzy warianty przebiegu . Jeden z nich, prowadzący przez Ryn przebiegłaby przez Wielkie Jeziora Mazurskie. Taka ingerencja w tereny cenne przyrodniczo wzbudziła zastrzeżenia mieszkańców i samorządowców. Podkreślają, że tereny te można by ominąć, prowadząc S16 po obecnym przebiegu drogi krajowej nr 16.
-Nie jesteśmy przeciwko powstaniu trasy S16- zaznacza burmistrz Rynu. Jarosław Filipek. – Nie zgadzamy się jednak na wariant, prowadzący przez tereny naszej gminy – dodaje i tłumaczy dlaczego.
Obawy burmistrza i radnych podzielają również mieszkańcy, którzy licznie uczestniczyli w organizowanych spotkaniach informacyjnych. Zawiązany został komitet, który w internecie umieścił petycję, dotyczącą planowanego przebiegu trasy. Czytamy w niej, „Jest to wariant najdroższy, najdłuższy i najbardziej ingerujący w środowisko – przebiegający przez dziewicze tereny leśne, tnący największymi mostami w Europie jeziora będące wizytówką całego regionu”. Pełna treść do petycji, którą można podpisać w internecie dostępna jest pod tym adresem „Petycja”.
Źródło: Radio 5
Autor: jwe