Radio 5

Reforma oświaty – mniej etatów ale bez likwidacji szkół

Zamierzenia władz Suwałk w sprawie wdrożenia reformy oświaty przedstawiła w środę (11.01) Ewa Sidorek, zastępca prezydenta miasta. Jak wiadomo, w poniedziałek (09.01) prezydent RP podpisał ustawę. To znaczy, że od pierwszego września stopniowo będą wygaszane gimnazja, wprowadzane ośmioklasowe szkoły podstawowe i czteroletnie licea. Wszystko niesie szereg zmian w sieci szkół. W Suwałkach największe zajdą w Szkole Podstawowej numer 9, która wejdzie w skład obecnego Zespołu Szkół numer 2. W efekcie, po wygaszeniu Gimnazjum numer 3 w ZS numer 2 pozostanie II Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa numer 9 na czele z jednym dyrektorem. Ewa Sidorek zaznaczyła, że Suwałki są w dobrej sytuacji, bo w mieście nie ma samodzielnych gimnazjów, a istniejące działają głównie przy podstawówkach. Zwróciła jednak uwagę, że w ostatnich latach, za sprawą niżu demograficznego i konkurencji szkół niepublicznych, w miejskich placówkach ubyło ponad 360 uczniów. W przyszłości ubędą kolejni, bo dzieci z okolicznych gminnych podstawówek nie będą kontynuować nauki w wygaszanych suwalskich gimnazjach tylko zostaną w swoich gminnych, ośmioletnich szkołach. – W tej sytuacji, żeby bez obaw zorganizować życie szkolne w Suwałkach miasto powinno zlikwidować jedną podstawówkę i jedną szkołę średnią – powiedziała prezydent. Likwidacji jednak nie będzie.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/01/Ewa-Sidorek-reforma-oświaty-1.mp3?_=1

Nad przygotowaniem się do wdrożenia reformy miasto pracowało od marca ubiegłego roku. Urzędnicy brali pod uwagę kilka wariantów. Największe zmiany, jak już wspomniano, zajdą właśnie w Zespole Szkół numer 2 i Szkole Podstawowej numer 9, które zostaną połączone. Ewa Sidorek nie kryje, że brano pod uwagę nawet likwidację II LO.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/01/Ewa-Sidorek-reforma-oświaty-2.mp3?_=2

Ustalenie nowej sieci szkół to nie jedyne zadanie miasta. Kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie pracy nauczycielom. Z wstępnych analiz wynika, że w suwalskich placówkach od 1 września zagrożonych będzie 20 nauczycielskich etatów. Aby zniwelować ten problem miasto zamierza rozmawiać z nauczycielami, którzy nabyli prawa emerytalne, aby skorzystali ze swojego przywileju. Takich osób będzie ponad 30.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/01/Ewa-Sidorek-reforma-oświaty-3.mp3?_=3

Zapowiedziane zmiany to dopiero początek wdrażania nowego systemu oświaty. Jak mówi Ewa Sidorek, system oświaty przyjmie jednolity i docelowy model dopiero w 2024 roku.