Radio 5

Rocznica napaści ZSRR

EŁK

Obchody 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę odbędą się w Ełku w najbliższą niedzielę (17.09). O godz. 18 w katedrze św. Wojciecha odbędzie się msza święta w intencji ofiar agresji sowieckiej. Godzinę później delegacje złożą kwiaty pod znajdującym się przy katedrze pomnikiem Ofiarom Katynia 1940 i Smoleńska 2010.

SUWAŁKI
Obchody 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę odbędą się w niedzielę (16.09) w Suwałkach.
O godzinie 10.30 odbędzie się msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy, młodzieży, delegacji i mieszkańców Suwałk. Następnie o godzinie 12:00 pod Pomnikiem Żołnierzy Września, sygnał syren alarmowych rozpocznie uroczyście obchody. Zaplanowano wystąpienie prezydenta i przybyłych gości. Po złożeniu kwiatów zebrani przejadą na cmentarz parafialny przy ul. Bakałarzewskiej, gdzie pod Pomnikiem Sybiraków również zostaną złożone kwiaty.
Obchody organizuje również miejscowa jednostka wojskowa. O 10.30 w Konkatedrze pw. św. Aleksandra odbędzie się msza święta z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego i Straży Granicznej. O 11.30 zostane złożone kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie w planach jest przemarsz do Parku Konstytucji 3 Maja pod Dąb Wolności gdzie nastąpią okolicznościowe przemówienia, apel pamięci i krótki koncert patriotyczny.

 

17 września 1939 r. na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę Polski i przystąpiła do zajmowania jej terenów. Tym samym ZSRR złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Rosjanie zaatakowali tyły polskich wojsk walczących od 1 września z Niemcami. Agresja radziecka przyśpieszyła klęskę militarną Polski w kampanii wrześniowej.

Symbolem napaści stała się zbrodnia katyńska. Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tysięcy żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów, którzy trafili do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. W marcu 1940 roku zostali rozstrzelani przez NKWD i pochowani w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Polacy byli również masowo deportowani w głąb ZSRR. Według różnych źródeł wywiezionych zostało od 550 tysięcy do 1,5 miliona osób.