Ełk
Licytacje online, mobilne płatności kartami i blikiem, zdalne koncerty i specjalny patrol, który odwiedzi darczyńców w domu. Tak w czasach pandemii będzie wyglądał 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ełku. Na ełckie ulice wyjdzie prawie 300 wolontariuszy. Oprócz patroli na ulicach, orkiestrę wesprzeć będzie można wpłacając pieniądze online – odpowiednie dane udostępnione są na stronie ełckiego sztabu na Facebooku. W tym roku wszystkie wydarzenia ełckiego finału WOŚP odbędą się online za pośrednictwem komunikatora ZOOM i Facebooka.
– Na pewno będzie się działo – zapewnia Emilia Borawska, szefowa ełckiego sztabu. Do wylicytowania będzie m.in. srebrny Mercedes Benz z 1989 roku.
W sobotę (30.01) od 11:00 w Galerii Brama Mazur spotkać będzie można postaci z gwiezdnej sagi Star Wars.
W pomoc Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy włączył się również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku, który zaprasza do udziału w akcji pod hasłem „I <3 MOSiR Ełk”. Uczestnicy mają do pokonania dowolny dystans. Zasada jest jedna – musi on być w kształcie serca.
– Można to zrobić na rowerze, pobiec lub wyruszyć w trasę z kijkami – mówi Paweł Żuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ełku. Akcja ruszyła 21 stycznia i potrwa do niedzieli (31.01). Szczegóły na profilu facebook’owym MOSiR-u. Każda osoba, która przyłączy się do wyzwania, będzie musiała dorzucić dowolną kwotę do e-Skarbonki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz również włączył się w akcję i pokaże swoje umiejętności kulinarne. Do wylicytowania będzie ciasto, które włodarz miasta upiecze sam.
Suwałki
140 wolontariuszy z puszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawi się na ulicach Suwałk 31 stycznia, podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tak jak w przypadku wielu innych sfer życia i działań, na zbiórkę również rzutują pandemiczne obostrzenia. Z tego powodu nie będzie koncertów z publicznością i grupowych imprez sportowych.
Zbigniew Szyperek, lider suwalskiego sztabu, zaprasza do wzięcia udziału w koncertach muzycznych transmitowanych za pośrednictwem sieci. Wystąpią zespoły muzyczne z regionu oraz między innymi wokaliści Studia Piosenki Świetlik, Suwałki Gospel Choir i Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas oraz Krzysztof Masłowski, Milena Łukasiewicz-Miszkiel i Agata Gulbierz z akompaniamentem Wiesława Jarmoca. Zobaczyć będzie można też tancerzy Studia Tańca Flex i Dotyk z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Ruszyła też internetowa eSkarbonka, do której można robić internetowe przelewy.
Suwalski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie miał swoją siedzibę w budynku SOK-u przy ul. Noniewicza. To właśnie tam będzie się znajdowało centrum wsparcia wolontariuszy, którzy przez cały dzień będą zbierać w Suwałkach datki do opatrzonych sercem puszek. Na niedzielny (31.01) spacer warto wybrać się w okolice ulic Noniewicza, Chłodnej i Placu Piłsudskiego, gdzie będzie można spotkać Białą Damę – mima z Teatru Form Czarno-Białych Plama, który swoimi minami będzie zachęcać suwalczan do wsparcia tegorocznej zbiórki.
Biała Piska
„Grać z głową” będą również mieszkańcy Białej Piskiej. Na tamtejsze ulice wyjdzie 30 wolontariuszy.
– To dwukrotnie więcej niż rok wcześniej – informuje Dominika Tyborowska z tamtejszego sztabu WOŚP.
W czasach pandemii wszystkie koncerty i licytacje odbędą się online.
Giżycko
Mnóstwo przedmiotów do wylicytowania ma giżycki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To m.in. vouchery na kolacje, koszulki z autografami sportowców czy złote serduszko podarowane przez jednego z jubilerów. Szczegóły na profilu facebook’owym Giżyckiego Centrum Kultury.
Do wylicytowania będzie również rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich z burmistrzem grodu nad Niegocinem Wojciechem Iwaszkiewiczem.
Augustów
Do biegania, występów teatralnych i licytacji zaprasza augustowski WOŚP. Jak wszystkie sztaby, również augustowski, w czasie pandemii organizuje atrakcje, które nie będą wymagały spotkań. W tym celu w dniu tegorocznego Finału – 31 stycznia, pomiędzy godziną 10:00 – 15:00 zaprasza do biegania, maszerowania z kijkami bądź spacerów indywidualnych. Po drodze uczestnicy powinni zrobić zdjęcie, albo nagrać film ze swojej trasy i wstawić pod wydarzeniem. Opłata startowa w wysokości 10 złotych zasili w całości konto WOŚP, a dla wszystkich uczestników biegu przewidziane są pamiątkowe medale w kształcie serca.
Dzieci mogą wziąć udział w występach teatralnych. Swój występ powinni zarejestrować i przesłać drogą mailową. Adres mailowy do wysyłania dziecięcych występów teatralnych to bozena.bendig_zso@st.augustow.wrotapodlasia.pl Będzie również koncert transmitowany online. Ruszyła też coroczna aukcja internetowa. Przypomnijmy, że przed rokiem augustowski sztab z samych aukcji zebrał około 35 tysięcy złotych. O szczegółach mówiła (19.01) w Radiu 5 Iwona Olszewska, koordynator zbiórki ulicznej i imprez augustowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Gołdap
Gołdapski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gotowy do działania. 31 stycznia, podczas 29. finału z puszkami kwestować będzie 37 wolontariuszy. Pieniądze będą zbierać między innymi w Gołdapi, Żytkiejmach i Dubeninkach. W gołdapskim parku, specjalnie dla spacerowiczów, przygrywać jednak będą didżeje. O szczegółach mówi Mirosław Bobrowski, szef gołdapskiego sztabu WOŚP.
Jak na WOŚP przystało, nie może zabraknąć światełka do nieba. W związku z zakazem zgromadzeń, będzie ono transmitowane online.
Szef gołdapskiego sztabu WOŚP nie nastawia się na bicie finansowych rekordów. Jak twierdzi, głównym założeniem Orkiestry jest życzliwość i uśmiech. Poprzednie finały pokazały jednak, że gołdapianie mają gest.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w najbliższą niedzielę (31.01). W tym roku pieniądze zbierane są dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Źródło: Radio 5
Autor: ate, mp, wm, wk, ap, iw, kz, mz