PIT-37 to jedna z najlepiej rozpoznawalnych deklaracji podatkowych w Polsce. Służy jako zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu za cały rok podatkowy większości osób pracujących w ramach umowy o pracę czy umowy zlecenia. Pomimo dość powszechnego wykorzystania cały czas zdaje się mieć jednak pewne tajemnice przed podatnikami. O czym możesz nie wiedzieć pracując nad PIT-37? Jakie mity krążą o PIT-37?
Elektronicznie bez podpisów elektronicznych
Wiele osób, które korzysta z tradycyjnej (papierowej) formy rozliczenia deklaracji PIT na pytanie, dlaczego nie chce wypełnić PIT 37 online odpowiada, że nie posiadają kwalifikowanego podpisu elektronicznego. I jest to mit. Do przygotowania i złożenia PIT online podatnik nie potrzebuje kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zarówno w usłudze Twój e-PIT jak i przy aplikacjach do wypełniania PIT podatnik ma możliwość „podpisania” formularza za pomocą podpisu elektronicznego w postaci – danych autoryzujących. Na takie dane składają się: po pierwsze identyfikator podatkowy NIP lub PESEL, po drugie Imię i nazwisko oraz data urodzenia, po trzecie kwoty przychodu wskazane w zeznaniu za rok o dwa lata wcześniejszy niż ten za który się składa dokument (np. w 2021 roku podatnicy wypełniając zeznanie za 2020 rok wprowadzą kwotę przychodu za 2019 rok). Podpis elektroniczny w tym rozumieniu nie ma więc nic wspólnego z kwalifikowanym podpisem.
PIT cały czas w trzech formach
Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę, że PIT-37 jest jedną z niewielu (ostatnich) deklaracji, dostępną dla podatników w wszystkich trzech formach znanych krajowym regulacjom podatkowym. Po pierwsze cały czas można przygotować w formie tradycyjnej – czyli papierowo, a następnie złożyć go osobiście w urzędzie, PIT’omacie lub wysłać listem poleconym Pocztą Polską. Po drugie deklaracja jest dostępna w usłudze publicznej Twój e-PIT. Tam podatnik, w formie elektronicznej (przez internet) ma możliwość skorzystania z przygotowanego i udostępnionego przez Krajową Administrację Skarbową rocznego zeznania podatkowego dla osób fizycznych. I wreszcie po trzecie PIT-37 jest dostępny również w formie PIT online, który przygotowuje się w specjalnej aplikacji do tworzenia e-deklaracji, a następnie przesyła za pomocą internetu.
Nie ma dochodów, nie ma deklaracji?
Kolejną informacją, która może zaskoczyć podatników jest kwestia konieczności przygotowania deklaracji PIT, nawet w przypadku strat. Zgodnie z polskim ustawodawstwem zobowiązanie do przygotowania i złożenia deklaracji podatkowej PIT-37 może obowiązywać nawet jeżeli podatnik nie osiągnął dochodów. Sama nazwa PIT wskazuje, że zeznawać można zarówno osiągnięty dochód jak i poniesioną stratę – „ZEZNANIE O WYSOKOŚCI OSIĄGNIĘTEGO DOCHODU (PONIESIONEJ STRATY)”. Ustawodawca stwierdził t w ustawie podatek dochodowy od osób fizycznych z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. w rozdziale 8 traktującym o zeznaniach podatkowych. Zgodnie z brzmieniem art. 45 ustawy wszyscy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości zarówno osiągniętego dochodu jak i poniesionej straty. Sytuacje wyjątkowe, w których następuje zwolnienie od podatku dochodowego, również znalazły się w ustawie o PIT, jeżeli podatnik chciałby się z nimi zapoznać – znajdzie regulacje w art. 21.
Artykuł sponsorowany