Radio 5

Słuchacze: Drożej u dentysty

region

W związku z epidemią koronawirusa część gabinetów stomatologicznych w regionie, pracujących na kontrakcie NFZ, odwołało bądź ograniczyło planowane wizyty, kilka pozostaje zamkniętych – skarżą się słuchacze Radia 5. Przed, nawet zaplanowanymi dużo wcześniej, wizytami warto więc wykonać telefon do gabinetu i sprawdzić czy zabieg jest aktualny.

Coraz częściej w okresie pandemii w sytuacji nagłego bólu zęba wybieramy komercyjną poradnię dentystyczną. Tymczasem może nas tam czekać przykra dla portfela niespodzianka, bo nawet o ponad 100 zł więcej zapłacimy teraz za wizytę w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Ceny prywatnych usług dentystycznych w Suwałkach czy Augustowie wzrosły w porównaniu do tych sprzed epidemii koronawirusa – skarżą się słuchacze Radia 5. Okazuje się , że wyższa cena to efekt, często wliczanej w koszt usługi, podwyżki cen za obowiązkowe środki ochrony osobistej – mówią nieoficjalnie lekarze. Materiały ochronne z medycznymi certyfikatami podrożały w hurtowniach nawet kilkukrotnie. W wielu gabinetach w związku z epidemią pojawiły się płyny dezynfekujące i maseczki dostępne dla pacjentów oraz jednorazowe ochraniacze na obuwie, a nawet urządzenia do biologicznego oczyszczania powietrza.

Obecnie do dentysty, mającego kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, można udać się tylko w pilnej sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, by przed planowaną wizytą skontaktować się telefonicznie z wybraną poradnią, by umówić samą wizytę oraz poznać zasady i procedury, do których trzeba się zastosować biorąc pod uwagę trwającą epidemię. Stomatolog po weryfikacji telefonicznej ocenia stopień niezbędności i ryzyka wizyty. Co ważne, może też, jak pokazuje praktyka, przyjąć maksymalnie jedną osobę na godzinę, bo po zabiegu musi zdezynfekować meble, narzędzia i całe pomieszczenie oraz zmienić środki ochrony osobistej.

Dentyści w czasie epidemii pracują w kombinezonach bądź fartuchach ochronnych, maskach, rękawiczkach, goglach i nierzadko przyłbicach. Stomatolodzy przypominają więc, aby – zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia – umawiać się na wizytę tylko telefonicznie lub mailowo, trzeba przybyć do gabinetu na konkretną godzinę i bez towarzystwa. Niezbędne jest też noszenie maseczki w poczekalni, aż do wejścia do pokoju zabiegowego. Obowiązkowo należy też zdezynfekować ręce żelem wodno-alkoholowym. Stomatolodzy przypominają też o bezpiecznym dystansie wobec innych osób.

Autor: SzK

Zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w sytuacji ogłoszonego na terenie RP stanu epidemii SARS-CoV-2 znajdziesz pod tym linkiem.