Osoby, którym zależy na zapewnieniu lepszego życia dzieciom ze spektrum autyzmu spotkały się w niedzielę (2.04) w Ełckim Centrum Kultury. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu galę „Tacy sami – pomagam” zorganizowało działające w Ełku od 2013 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem „IMPULS”.
Obecnie Stowarzyszenie ma ponad 60 podopiecznych. Zrzeszeni są w nim rodzice dzieci autystycznych, którzy wspierają się i dzielą doświadczeniami.
– Wspólnie dążymy do utworzenia w Ełku ośrodka diagnostycznego – mówi Joanna Bednarczyk, prezes „Impulsu”.
Diagnoza to jednak nie jedyny problem osób autystycznych. Członkowie Stowarzyszenia pytani o to jak ich dzieci są odbierane przez inne osoby, przyznają, że ze świadomością na temat zaburzenia jest różnie. Przede wszystkim podkreślają, że autyzm nie jest chorobą. To zaburzenie, którego nie widać na pierwszy rzut oka.
Barbara Segień, oligofrenopedagog, a przede wszystkim mama autystycznej 16-latki przyznaje, że społeczeństwu często brakuje wyrozumiałości.
By zmienić to często błędne myślenie o autyzmie 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmy. Podczas zorganizowanej z tej okazji gali w ECKu, wyróżnieni zostali wolontariusze, którzy na co dzień wspierają Stowarzyszenie „Impuls”. 7 osób otrzymało statuetki i tytuły Honorowego Ambasadora Stowarzyszenia. To Marek Chojnowski, Maciej Juchniewicz, Patrycja Dąbrowska, Kacper Kasprzak, Joanna Ciszewska, Aneta Zamojska i Wioletta Łukaszewicz.
Wydarzenie było również okazją do wręczenia nagród uczestnikom konkursów plastycznego i fotograficznego pod hasłem „Tacy sami – pomagam”. Z prawie 30 prac uczniów ełckich szkół i przedszkoli jury wybrało te najlepsze w poszczególnych kategoriach wiekowych. Nagrodę przyznała również publiczność, która za najlepszą uznała pracę Aleksandry Grzeszczuk z II Liceum Ogólnokształcącego w Ełku.
Kolorem symbolizującym solidarność z osobami autystycznymi jest niebieski, dlatego ełcki ratusz został w niedzielę podświetlony właśnie na niebiesko.