Radio 5

Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego

Suwałki

Dziś (27.10) obchodzimy Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Celem obchodów jest uświadomienie społeczeństwa, że archiwizacja takich dokumentów jak filmy, programy radiowe i telewizyjne, nagrania audio oraz wideo, zawierające dokumentalne zapisy wydarzeń z XX i XXI wieku – odwołując się bezpośrednio do oka i ucha, przekraczają granice narodowości, języka i kultur.

– Dokumenty audiowizualne zmieniły społeczeństwo, stały się stałym i ważnym uzupełnieniem tradycyjnego dokumentu pisanego. Niezależnie od formy i formatu dokumentu należy chronić go przed utratą, jako integralną część tożsamości narodowej – mówi Sławomir Filipowicz, historyk i archiwista z Archiwum Państwowego w Suwałkach. Mamy zdigitalizownych mnóstwo dokumentów audio-video z tego i ubiegłego wieku – dodaje.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/10/digi1.mp3?_=1

– Przygotowanie materiałów AV do udostępnienia zabiera dużo więcej czasu niż dokumentów papierowych – dodaje Filipowicz.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/10/digi2.mp3?_=2

Archiwalia, niezależnie od ich form, analogowych czy cyfrowych, pełnią rolę historyczną, ale też pragmatyczną. Po nasze zbiory sięgają i badacze historii, ale też zwykli zjadacze chleba poszukujący np.: aktów własności czy swoich przodków. Archiwum to po trosze biblioteka, po trosze muzeum – mówi Filipowicz.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/10/digi3.mp3?_=3

Archiwum suwalskie, niezależnie od cyfryzacji starszych materiałów, archiwizuje również na bieżąco to, co znajdujemy w internecie.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/10/digi4.mp3?_=4

Epidemia koronawirusa każe nam spojrzeć w przeszłość, mówi Filipowicz. Tego typu kataklizmy w historii Suwalszczyzny to nic nowego. Dawne wieki uczą nas jednak tego, że niestety żadna epidemia nie kończyła się szybko…  – dodaje.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/10/digi5.mp3?_=5

Autor: SzK, DS