Ełk
2020 rok to 12 miesięcy, które upłynęły przede wszystkim pod znakiem pandemii. Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wydarzeń z tego wyjątkowego i trudnego czasu, który mimo to obfitował w wiele pozytywnych, dobrych chwil. Co istotnego od stycznia do grudnia miało miejsce w Ełku oraz miastach sąsiednich? Jak minął rok? Zapraszamy do podróży w czasie.
STYCZEŃ
Zabawę sylwestrową „pod chmurką” zorganizowały ostatniego dnia grudnia samorządy Ełku, gminy Ełk i Giżycka. W Ełku zabawa tradycyjnie odbyła się na placu Jana Pawła II. Po wspólnym odliczaniu tuż przed północą, życzenia mieszkańcom i gościom złożył prezydent miasta. Huczne fajerwerki zastąpił pokaz laserów.
Styczniową tradycją w wielu miastach Polski jest Orszak Trzech Króli. W Ełku w wydarzeniu wzięło udział kilkuset mieszkańców. Ulicami miasta przeszli Herod i diabeł oraz Święta Rodzina. Najliczniejsi byli jednak królowie, bowiem każdy mógł otrzymać papierową koronę. O przesłaniu jasełek przypominał biskup ełcki, ksiądz Jerzy Mazur.
W styczniu miało miejsce również ważne wydarzenie w życiu diecezji ełckiej. W katedrze św. Wojciecha odbyło się święcenie nowego biskupa pomocniczego, księdza Adriana Józefa Galbasa. Podczas uroczystego nabożeństwa duchowny otrzymał insygnia biskupie: mitrę, pastorał, pierścień oraz Pismo Święte. Biskup Diecezji Ełckiej ksiądz Jerzy Mazur zyskał biskupa pomocniczego po trzech latach samodzielnego administrowania diecezją.
To był rekordowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ełku. Na ulice miasta wyszło około 300 wolontariuszy. Wśród nich także ci czworonożni, którzy podbijali serca ełczan. Wynik? Na konto Orkiestry z ełckiego sztabu trafiło ponad 181 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczone zostały na poprawę standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.
Nowe auta trafiły do komendy powiatowej policji w Ełku. Oprócz radiowozów, to również nieoznakowane samochody. Jedno z aut przekazane zostało do dyspozycji funkcjonariuszy z Kalinowa, kolejne przypisane zostało „patrolówce” w ełckiej komendzie. Nowym wozem mogli cieszyć się także policjanci ruchu drogowego.
Nowe samochody to poprawa bezpieczeństwa- oceniał inspektor Paweł Szyperek, Komendant Powiatowy Policji w Ełku.
Nowa placówka straży granicznej powstała w Dubeninkach. Z końcem stycznia oficjalnie oddano do użytku nowoczesny kompleks budynków za około 14 milionów złotych. W kompleksie znalazło się też miejsce dla psów służbowych. Monitoringiem objęto granicę z obwodem kaliningradzkim. Dzięki inwestycji transmisja trafia do dyżurnego w Dubeninkach, który może szybko reagować na wszelkie próby nielegalnego przekraczania granicy.
Z końcem stycznia dotarły do nas smutne wieści- o śmierci niespełna 8-letniej Zosi Koniecko poinformowała Mama dziewczynki. Mała ełczanka przez dwa lata toczyła heroiczną walkę z glejakiem mózgu. Historia Zosi Koniecko poruszyła serca wielu, nie tylko mieszkańców Ełku, którzy aktywnie włączali się w zbiórkę funduszy na jej leczenie.
Apel do rządu w sprawie finansowania zadań, nakładanych na samorządy, wystosował w styczniu ełcki ratusz. A chodziło m.in. o pokrycie z budżetu centralnego rosnących wydatków na oświatę. Rząd zdecydował również m.in. o obniżeniu podatku PIT, co przełożyło się na niższe dochody samorządów. Wzrosły pensje nauczycieli, a subwencje nie pokrywają rosnących wydatków – twierdzili ełccy samorządowcy.
– Z roku na rok obciążenia rosną – mówił w styczniu 202 roku Tomasz Andrukiewicz , prezydent Ełku.
Apel samorządowców trafił między innymi do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera, wojewody i parlamentarzystów.
LUTY
Na początku lutego 2020 roku na Warmii i Mazurach podjęte zostały pierwsze działania związane z pandemią koronawirusa. Sanepid zdecydował o objęciu nadzorem w sumie 40 osób z terenu województwa, które w tamtym czasie wróciły z Chin. Przypomnijmy, że według doniesień medialnych , to właśnie w chińskim Wuhan pandemia miała swój początek. Wśród objętych kwarantanną domową osób znalazła się m.in. grupa nauczycieli z Pisza.
Opowiadał Radiu 5 w lutym Krzysztof Rumiński, kierownik wycieczki pedagogów z Pisza.
Dodajmy, że celem wyjazdu był Pekin, oddalony źródła epidemii o ponad tysiąc kilometrów.
Na początku lutego, z powodu ujawnienia przypadków zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w kilku państwach europejskich oraz pojawiającymi się zgłoszeniami podejrzeń zarażenia koronawirusem w Polsce, w Olsztynie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce wykryto 4 marca, mężczyzna był hospitalizowany w Zielonej Górze.
Aneta Werla ponownie wybrana dyrektorem Ełckiego Centrum Kultury. Po 7miu latach zarządzania placówką, rozstrzygnięty w lutym konkurs wykazał, że wciąż była najlepszą kandydatką na to stanowisko.
Potrójny jubileusz świętowała ełcka „budowlanka”. Szkoła powstała pół wieku temu. 50-lecie łączyło się również z 25-leciem organizacji wojewódzkiego konkursu recytatorskiego poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i 15-lecie szkolnego koła wolontariatu. Uroczysta gala odbyła się w lutym. rocznicami Zespołu Szkół nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Ełku.
Z początkiem lutego ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie ełckim. W roku 2020 objęła około 750 osób. I co ciekawe, ostatnie lata pokazały, że swoją przyszłość z armią coraz częściej wiążą kobiety.
Mieszkańcy Siedlisk , jako pierwsi na terenie gminy Ełk, mogli cieszyć się gazem ziemnym. To historyczny moment. Jak informował w lutym urząd- gminna sieć gazowa ma łączyć się z miejskim gazociągiem i objąć zasięgiem Ełk Osadę, Chruściele i Barany. Gmina szacuje, że prace nad gazyfikacją potrwają do 2025 roku.
MARZEC
Prawie pusto w szkołach, placówki kulturalne zamknięte na cztery spusty, większy ruch widać jedynie przy sklepach. Tak 12 marca wyglądał Ełk. W marcu rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. W praktyce oznaczało to m.in. zakaz zgromadzeń publicznych, zamknięcie klubów, pubów i restauracji, ograniczenie działalność galerii handlowych, wstrzymanie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych, dwutygodniową kwarantannę domową dla powracających z zagranicy oraz zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski. Decyzją rządu – początkowo na dwa tygodnie – zawieszone zostały zajęcia szkolne.
Mówiła Wanda Wojnowska , dyrektor SP nr 4 w Ełku.
Rząd, ale i poszczególne samorządy, zalecały ograniczenie do minimum wizyt w miejscach publicznych oraz unikanie dużych skupisk ludzi.
Apelował Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku. Do odwołania zamknięte zostały w marcu jednostki kulturalne i sportowe. Większy ruch widać było jedynie przy sklepach. Mieszkańcy, z którymi wówczas rozmawialiśmy, woleli mieć w domu zapas żywności i środków higieny.
Z upływem czasu okazało się, że zakażenia koronawirusem jakie w marcu zaczęły pojawiać się w Polsce, były dopiero początkiem walki z pandemią SARS-CoV-2.
Fizjoterapeuci, diagności i technicy laboratoryjni oraz pracownicy szpitalnych administracji chcą zarabiać więcej. W marcu rozpoczęli przygotowania do protestu zapewniając, że nie odbije się on na pacjentach.
– Chcemy zarabiać godnie- mówił Hubert Utykański, wiceprzewodniczący terenowego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii przy ełckim szpitalu Pro-Medica.
– Środki na podwyżki powinno wyasygnować Ministerstwo Zdrowia – odpowiadał na postulaty ówczesny prezes szpitala miejskiego Andrzej Bujnowski.
Z kamerą i mikrofonem udaliśmy się w marcu na budowę nowoczesnej hali sportowej przy Oratorium na osiedlu Jeziorna w Ełku. Koszt powstania obiektu to 5 mln zł.
Mówił proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego ksiądz Marcin Koncewicz. Otwarty w grudniu obiekt jest trzecim co do wielkości tego typu w mieście. Dodajmy, że Salezjanie stworzyli Uczniowski Klub Sportowy Salos Ełk, w ramach którego funkcjonują cztery sekcje sportowe: piłki nożnej, siatkowej, koszykówki, szachów i warcabów. W planach są kolejne – piłki ręcznej oraz tenisa stołowego.
Kolejna duża inwestycja budowlana w Ełku to rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5. W nowym obiekcie mieścić się będzie 16 nowych klas, miejsca przedszkolne dla 150 dzieci oraz żłobkowe dla 100 maluchów. Do tego dojdzie stołówka, kuchnia z zapleczem, świetlica, aula oraz toalety. Przed szkołą powstanie plac zabaw oraz miejsca parkingowe. Ta inwestycja to odpowiedź samorządu miejskiego na rosnącą liczbę mieszkańców osiedla Jeziorna oraz na reformę oświaty.
KWIECIEŃ
To była pierwsza w historii Ełku sesja rady miasta, która odbyła się bez fizycznej obecności radnych w ratuszu. 17 kwietnia sesja została przeprowadzona zdalnie. Radni musieli się spotkać, bo ostatnia sesja odbyła się pod koniec stycznia.
Po raz pierwszy bez publiczności i bez udziału mediów odbyła się w marcu sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Główny temat debaty to aktualna sytuacja na Warmii i Mazurach wywołana pandemią koronawirusa. W sumie na ochronę służby zdrowia w regionie samorząd województwa wygospodarował 75 milionów złotych. Dodajmy, że wszyscy uczestniczący w sesji radni siedzieli w odstępach i mieli na sobie maseczki i rękawiczki.
Z problemami rozpoczęła się w kwietniu zdalna edukacja. To co w teorii nie powinno sprawiać trudności, w praktyce w wielu miejscach okazało się problematyczne. M.in. w gminie Gołdap, wielu uczniów albo nie miało dostępu do Internetu, albo sygnał okazywał się zbyt słaby do przeprowadzania videorozmów z nauczycielem. Problemy wynikały też z braku odpowiedniego sprzętu. Rozwiązaniem w tych sytuacjach było przeprowadzanie rozmów z uczniami telefonicznie i dostarczanie materiałów dzieciom w wersji drukowanej.
Szansą na rozwiązanie trudności okazał się program Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Zakładał on przekazanie samorządom łącznie 186 mln zł na zakup sprzętu potrzebnego do szkół.
Walka z pandemią koronawirusa widoczna gołym okiem na ulicach miast. W Ełku w kwietniu zdecydowano o zaklejeniu przycisków do zmiany świateł dla pieszych. Sygnalizacja przestawiona została na tryb automatyczny. Wszystko po to, by zminimalizować przenoszenie się wirusa przez dotyk. Prowadzona też była dezynfekcja przystanków komunikacji miejskiej.
Kwiecień to obostrzenia i zakazy, które miały zatrzymać epidemię koronawirusa w Polsce. W czasie powszechnej izolacji o wzajemną sąsiedzką pomoc apelowali samorządowcy.
Mówił Tomasz Andrukiewicz prezydent Ełku. Przypomnijmy, że również w kwietniu rząd zdecydował o zamknięciu lasów. Zamknięte zostały też parki narodowe.
Po raz pierwszy od lat , odwołane zostało uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego w Giżycku. W kwietniu zapadła decyzja o nieorganizowaniu w majówkę uroczystej parady jednostek pływających na Kanale Łuczańskim. Ze względu na pandemię, miasta w regionie podejmowały decyzje o odwołaniu kolejnych dużych, cyklicznych imprez.
Giżycko, decyzją burmistrza zrezygnowało z realizacji w tym roku procedur budżetu obywatelskiego. Włodarz argumentował to koniecznością przewartościowania kategorii wydatków. Wojciech Iwaszkiewicz tłumaczył, że pieniądze, które zostałyby przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego, uda się przenieść na ważniejsze potrzeby.
Od 16 kwietnia na terenie całego kraju wprowadzony został obowiązek zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zgodnie z wytycznymi rządu w tym celu zalecone zostało noszenie maseczek, ale dozwolone są również części garderoby, takie jak szaliki czy chusty.
Ponad 50 tys. maseczek trafiło do mieszkańców Ełku. Dystrybucją zajęły się służby miejskie oraz funkcjonariusze straży miejskiej. Dla wspólnego bezpieczeństwa maseczki ochronne trafiły również za pośrednictwem służb do osób bezdomnych na terenie miasta.
Przyłbice ochronne dla personelu medycznego powstawały w ełckim Parku Naukowo Technologicznym. Sprzęt drukowany na drukarkach 3D i trafiał do ełckich szpitali. Druk jednej przyłbicy trwał około 4 godzin.
Wsparcie w różnej, czasem niecodziennej formie, płynęło w kwietniu do szpitala miejskiego Pro Medica w Ełku. To uszyte maseczki, wydrukowane przyłbice, wolontariat na odległość, ciepłe słowa i posiłki dla personelu. Wszystko to, zwiększa siłę placówki- mówił ówczesny prezes szpitala Andrzej Bujnowski.
Policjanci, wspomagani przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, interweniowali w przypadkach złamania obowiązujących obostrzeń związanych z ochroną przed koronawirusem. Patrole sprawdzały zwłaszcza te miejsca, gdzie może przebywać większa ilość osób, ale także reagowały na zgłoszenia ze strony zaniepokojonych mieszkańców. Osoby, które nie przestrzegały obostrzeń karane były 500 zł mandatem. Ci, którzy nie zdecydowali się na przyjęcie mandatu , za popełnione wykroczenia odpowiadały przed sądem. Mandatem w wysokości 10 tys. zł ukarany został 30-latek, który mimo kwarantanny opuścił miejsce, gdzie miał ją odbywać.
14 kwietnia w raportach sanepidu pojawił się pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w powiecie ełckim. Dodatni wynik testu otrzymała ponad 80-letnia kobieta. Trafiła do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Ostródzie. Wcześniej przebywała w szpitalu Pro-Medica, w Szpitalnym Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym. W związku z wykryciem koronawirusa u seniorki, testy na obecność wirusa przeszli pacjenci i personel Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego. Wyniki były negatywne. 25 kwietnia wojewoda poinformował, że kobieta wyzdrowiała.
Stopniowe rozluźnianie rygorów wprowadzonych w celu ograniczenia epidemii koronawirusa zapowiedział 17 kwietnia rząd. Cały proces podzielony został na 4 etapy. Od 20 kwietnia znów możliwe były rekreacyjne spacery w lasach. Wciąż utrzymane zostały obowiązki przestrzegania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy. Ostatni etap luzowania obostrzeń zakładał umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness, otwarcie salonów masażu i solariów , a teatry i kina miały działać w nowym reżimie sanitarnym.
Kwiecień to również największy w historii pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień zajął ok. 5280 hektarów parku, co stanowi 9,5 proc. jego powierzchni. Zginęło wiele cennych gatunków zwierząt i roślin. W akcję gaśniczą zaangażowane zostały służby również z naszego regionu. W działaniach uczestniczyło łącznie 1500 strażaków, ponad 300 ratowników i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wykorzystano 6 samolotów gaśniczych i dwa śmigłowce, które wykonały prawie tysiąc zrzutów wody.
10 kwietnia przypadła 80. Rocznica Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 10. rocznica Dnia Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W 2020 roku obchody tych wydarzeń w Ełku odbyły się w przestrzeni wirtualnej. Przypomnijmy- 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot, na pokładzie którego znajdowało się 96 osób. 13 kwietnia 1943 roku ujawniona została informacja, że NKWD- na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku- dokonało ludobójstwa na polskich jeńcach znajdujących się w radzieckiej niewoli.
Kwiecień to również zapowiedź rządowej pomocy na walkę z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej do krajowych firm trafi co najmniej 100 miliardów złotych.
Szpital Powiatowy w Piszu przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. To trzecia placówka tego typu w województwie warmińsko-mazurskim, po placówkach w Ostródzie i Elblągu.
O odwołaniu wszystkich zaplanowanych na maj uroczystości I Komunii Świętej w Diecezji Ełckiej zdecydował w kwietniu biskup ełcki ksiądz Jerzy Mazur. Powodem były wprowadzone przez rząd obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa. Uroczystości organizowane były w miesiącach letnich, podzielone na wiele terminów, z zachowaniem obowiązujących aktualnie zasad sanitarno-epidemiologicznych.
Żandarmeria Wojskowa włączyła się do pomocy. Chodzi o początek kwietnia , kiedy na Mazury ściągali turyści. W naszym regionie notowano wówczas jedynie pojedyncze przypadki koronawirusa. Jak mówił Radiu 5 włodarz grodu nad Niegocinem, Giżycko przeżywało oblężenie przyjezdnych ze stolicy kraju i wielu zakątków Europy. Niekontrolowany ruch turystów niepokoił lokalnych samorządowców i mieszkańców.
Tłumaczył na antenie Radia 5 burmistrz Giżycka. O włączeniu żandarmerii do działań policji informowała senator, Małgorzata Kopiczko.
Migracja zwiększa ryzyko rozwoju epidemii – argumentowali epidemiolodzy.
To były święta inne niż wszystkie. W Wielkanoc w warunkach pandemii księża , biskupi zachęcali, by uczestniczyć w nabożeństwach za pośrednictwem mediów. Ich transmisje na swojej antenie prowadziło również Radio 5 .
MAJ
Mimo że ich nie odwołano, to się nie odbyły. Mowa o wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 roku. Decyzję, na cztery dni przed głosowaniem podjęli przywódcy PiS-u i Porozumienia. Jak tłumaczyli politycy oparli się na informacji z PKW, że wybory 10 maja są niemożliwe do zorganizowania. Pomysł przeprowadzenia „wyborów kopertowych”, kosztował Polaków ponad 69 mln zł. To cena wydrukowania pakietów wyborczych, które ostatecznie nie zostały wykorzystane.
Po dwumiesięcznym lockdown-ie, z końcem maja przyszedł czas na „odmrażanie” . Od 25 maja na zajęcia do szkół wróciły dzieci młodsze, z klas I-III, utrzymana została też edukacja zdalna, a decyzję o posłaniu dzieci do szkół podejmowali rodzice. Początkowo w ełckich placówkach edukacyjnych do nauki wróciło około 11% uczniów. To była nauka w nowej rzeczywistości, obwarowana licznymi obostrzeniami sanitarno-epidemiologicznymi. Mowa m.in. o ograniczonej liczbie dzieci biorących udział w zajęciach, zachowaniu dystansu 4 metrów kwadratowych na dziecko i usadzeniu uczniów w 1,5 metrowych odstępach. Wszystkim, przed wejściem do placówki, mierzona była temperatura. Do szkół zaczęto również organizować dostawy dodatkowych środków ochrony w formie płynów do dezynfekcji i dozowników. Z konsultacji z nauczycielami w szkołach skorzystać też mogli przygotowujący się do egzaminu końcowego ósmoklasiści.
Również od 25 maja rozpoczęło się „odmrażanie” urzędów. Choć o powrocie do kontaktu „twarzą w twarz” w warunkach pandemii nie mogło być mowy. Zarówno urzędnicy jak i petenci musieli nauczyć się funkcjonować w nowych warunkach- w maseczkach na twarzach, oddzieleni pleksi, z zachowaniem dystansu. W miejscach użyteczności publicznej powszechnym widokiem stały się dozowniki na płyny antywirusowe.
Z końcem maja rząd zdecydował o kolejnych poluzowaniach restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Zniesiono nakaz chodzenia w maseczkach w przestrzeni publicznej. Nakaz zakrywania ust i nosa utrzymano w sklepach, środkach komunikacji publicznej, czy kościołach. Znów uruchomiono restauracje i bary hotelowe, zniesiono limity osób w sklepach, restauracjach i kościołach, a zgromadzenia mogły liczyć do 150 osób. Z początkiem czerwca zaczęły działać baseny, siłownie, kluby fitness, salony masażu, tatuażu i sale zabaw. Wznowiono funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii.
Maj to również niepokojące dane ełckiego urzędu pracy. Wiosną liczba osób pozostających bez pracy w powiecie ełckim przekroczyła – wg oficjalnych danych- 4 tysiące. Od początku wybuchu epidemii, od lutego do maja, w PUP-ie zarejestrowało się 200 bezrobotnych osób. Do Urzędu zgłaszali się również przedsiębiorcy, szukający wsparcia dla swoich nadwerężonych przez epidemię koronawirusa firm. Największą popularnością cieszyły się wówczas mikropożyczki.
Po dwóch miesiącach przerwy, w maju Pro-Medica wróciła do planowych zabiegów. Zmieniły się zasady przyjęć pacjentów do szpitala. Każdemu pacjentowi wykonywany jest test na koronawirusa, by wykluczyć zakażenie i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się COVID-19 w szpitalu. Pacjentów zaczęto umawiać na konkretne godziny, by łatwiej było utrzymać dystans społeczny.
Za walkę z pandemią na pierwszym froncie podziękowała ełcka branża beauty. Do Pań zatrudnionych w placówkach medycznych 24 gabinety kosmetyczne i fryzjerskie przekazały w sumie 116 bonów na różnego rodzaju zabiegi kosmetyczno-pielęgnacyjne. To podziękowanie za zaangażowanie w walkę o zdrowie i życie ełczan. Ogólnopolska akcja przebiegała pod hasłem „Piękno dla bohaterek”.
W maju zapadła decyzja o odwołaniu jednej z największych letnich imprez militarnych w północno-wschodniej Polsce. Mowa o Bitwie Czołgów realizowanej na poligonach w Orzyszu. Powodem decyzji włodarzy były obowiązujące obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Z letniego kalendarza wykreślono również Dni Orzysza czy Bieg Tygrysa. Do imprez samorząd chce wrócić w kolejnym roku.
W warunkach pandemii, symbolicznie i kameralnie świętowali w 2020 roku strażacy. Nie było pikniku rodzinnego i konkursów z nagrodami, ani też oficjalnych uroczystości z udziałem m.in. władz samorządowych czy bliskich strażaków. Nie zabrakło natomiast awansów. Takie decyzje przekazywane były indywidualnie, podczas zmian służbowych, z zachowaniem reżimu sanitarno-epidemicznego.
Skromne i symboliczne były również w tym roku obchody święta Konstytucji 3 maja oraz Święto Flagi. Nie było tradycyjnych parad, imprez sportowych i hucznych uroczystości z udziałem wojska. Ograniczono się do mszy św. oraz złożenia kwiatów w miejscach pamięci.
Falę krytyki wywołała przyjęta przez ełcką Radę Miasta uchwała dotycząca nowych opłat za śmieci. Zdecydowano wówczas o ustaleniu stawki 58 zł za odpady posegregowane i 116 za zmieszane. Powodem niezadowolenia mieszkańców był sposób naliczania opłaty- od gospodarstwa domowego, niezależnie od ilości zamieszkujących w nim osób. Gorąca dyskusja prowadzona m.in. na forach internetowych przerodziła się w regularne, organizowane co środę protesty seniorów pod ełckim ratuszem. Zmusiła też radnych do ponownego pochylenia się nad tematem stawek opłat za śmieci. Po kilku miesiącach wysokość opłat została zmieniona, poprzez system zniżek dla osób mieszkających samotnie i gospodarstw dwuosobowych.
30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do rad gmin wspominaliśmy 27 maja 2020 roku. To symboliczna data oznaczająca rozpoczęcie nowej historii polskiej samorządności. Na antenie Radia 5 mówiliśmy o początkach ełckiego samorządu. Prezydentem Ełku w czerwcu 1990 roku wybrany został Adam Puza, a pierwszym przewodniczącym Rady Miasta został ś.p. Józef Rejewski.
wspominał Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. Trzy dekady zmian to powstanie w mieście m.in. powstanie szpitala miejskiego, modernizacja ECK czy rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej.
Wiosna i maj to prawdziwy „wysyp” filmików w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej #Hot16Challenge. Gwiazdy muzyki, aktorzy i artyści znani z Internetu i „szklanego ekranu” nagrywali 16-wersowe rymowane zwrotki nominując za każdym razem do wykonania tego zadania kolejne osoby. Wraz z nagraniami miały również iść przelewy na walkę z pandemią koronawirusa. Zbiórka prowadzona na jednym z portali pomocowych miała dać milion złotych. Dzięki zaangażowaniu Polaków udało się zebrać ponad 3 mln 600 tys. zł. W przedsięwzięcie licznie włączyli się również lokalni samorządowcy, przedstawiciele placówek kulturalnych, firm, urzędów, komend, sportowcy , uczniowie i wiele wiele innych osób.
CZERWIEC
Nowa karetka zasiliła flotę Szpitala Miejskiego w Ełku. Promesę na zakup pojazdu przekazał w czerwcu Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. Środki na pozyskanie pojazdu pochodzą z funduszy rządowych na walkę z pandemią. Ambulans, który trafi do placówki będzie w pełni wyposażony- mówiła Bożena Szelągowska, prezes Zarządu Spółki „Pro-Medica” w Ełk
Czerwiec to wybory prezydenckie. Mimo że przeprowadzane w czasie pandemii, nie zniechęciło to ełczan. Mieszkańcy, by oddać swój głos ustawiali się w kolejkach i chwalili organizację pracy w lokalach wyborczych.
Czerwcowe wybory nie przyniosły jednoznacznego rozstrzygnięcia i konieczne było przeprowadzenie drugiej tury, w której zmierzyli się Rafał Trzaskowski i dotychczas urzędujący Andrzej Duda. Większe poparcie zyskał kandydat PiS obejmując rządy przez kolejną kadencję.
22-letnia ełczanka była jedną z ofiar tragicznego pożaru, do którego doszło 25 czerwca w Reykjaviku. Drewniany dom zlokalizowany w centrum stolicy Islandii praktycznie cały spłonął. Zarejestrowany był na agencję pracy i wykorzystywany jako mieszkania dla zagranicznych pracowników. Były tam zameldowane 73 osoby. W chwili, kiedy wybuchł pożar, w budynku znajdowało się dziewięć osób. Sześciu udało się uciec przez okna. Ratownicy na miejscu zdarzenia odnaleźli trzy ciała. Z informacji islandzkich mediów wynikało, że wszyscy poszkodowani to Polacy. Dwie osoby trafiły w ciężkim stanie do szpitala.
W czerwcu światło dzienne ujrzała sytuacja zwierząt umieszczonych w Radysach. Na miejscu pojawili się wolontariusze z całego kraju, którzy zabezpieczyli zwierzęta i rozpoczęli akcję poszukiwania im nowego schronienia i domów. Z owianego złą sławą przytuliska odebrano interwencyjnie 70 psów i jednego kota. Tymczasowo aresztowano wówczas dwóch mężczyzn, zdaniem śledczych odpowiedzialnych za los przetrzymywanych w schronisku psów. Na liście prokuratorskich zarzutów znalazły się m.in. znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, za co grozi do pięciu lat więzienia czy zarzut doprowadzenia jednej z gmin do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę 36 tysięcy złotych. Tu sankcje karne sięgają lat ośmiu. W lipcu, po wpłaceniu przez podejrzanych kaucji, zostali zwolnieni z aresztu.
Po raz pierwszy bez apeli, spotkań w klasach, podziękowań i wspólnych uroczystości , tradycyjnie organizowanych salach gimnastycznych – tak w warunkach pandemii ze szkołą żegnali się na wakacje uczniowie w Polsce. W Ełku dyrektorzy szkół i nauczyciele przekazywali świadectwa indywidualnie, o określonych godzinach. Wszystko po to, by zachować rygory sanitarne z powodu pandemii koronawirusa.
Ten rok szkolny był zupełnie inny niż wszystkie poprzednie – podsumowywał w czerwcu na antenie Radia 5 Artur Urbański, odpowiedzialny za oświatę zastępca prezydenta Ełku.
Pandemia koronawirusa pokrzyżowała również plany organizatorów dotyczące świętowania 595. rocznicy nadania praw miejskich Ełku. Część wydarzeń zrealizowano w formule on-line, za pośrednictwem portali społecznościowych i stron internetowych. Pozostałe organizowane były na świeżym powietrzu zachowując obostrzenia sanitarne. To m.in. koncerty okolicznościowe i wystawy plenerowe.
Również w czerwcu do publicznej wiadomości podano, że nie odbędzie się flagowa impreza organizowana co roku w sezonie letnim w Giżycku. Air Show , czyli przeloty samolotów nad jeziorem Niegocin, mają się odbyć znów w roku 2021.
Z dwumiesięcznym opóźnieniem, z powodu pandemii koronawirusa, odbyły się w roku 2020 egzaminy ósmoklasistów. W Ełku w szkolnych ławkach zasiadło ponad 600 uczniów. Testy trwały przez trzy dni, realizowane były z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.
W warunkach pandemii swój pierwszy ważny egzamin w życiu pisali w czerwcu maturzyści. W Ełku przystąpiło do niego około 600 abiturientów. Do przeprowadzenia egzaminu dojrzałości w specjalnych warunkach przygotować musieli się dyrektorzy szkół. Placówki zaopatrzone zostały w środki odkażające,. Konieczność powołania większej ilości komisji egzaminacyjnych skutkowała tym, że zasiadły w nich 2 a nie jak do tej pory 3 osoby.
Ponad pół tysiąca monet- głównie z XVII wieku odnaleziono w Ełku. Skarb krył się w ziemi, której warstwa została zdjęta podczas przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Stamtąd ziemia oraz żwir pojechały na osiedle Konieczki i to właśnie tam na poszukiwania ruszyła grupa ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież. ponad 500 monet przekazanych zostało Muzeum Historycznemu.
LIPIEC
12 lipca odbyła się w Polsce druga tura wyborów prezydenckich. Kolejnych przeprowadzonych w warunkach epidemii koronawirusa. Głosujący uzbrojeni w maseczki ochronne oraz rękawiczki ustawiali się w kolejkach do lokali wyborczych.
Mówiła Krystyna Jancewicz, Przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 11. W lokalach wyborczych obowiązywały limity osób – wszystko dla bezpieczeństwa. W drugiej turze wyborów prezydenckich zwyciężył dotychczas urzędujący Andrzej Duda, uzyskując 51,03 procent głosów. Pokonał Rafała Trzaskowskiego, na którego zagłosowało 48,97 procent wyborców.
Straty w wysokości 3 mln zł w budżecie miejskim Ełku przyniósł pierwszy kwartał roku 2020 roku. Powód? Zmniejszyły się dochody z podatków PIT i CIT. Pandemia koronawirusa wpłynęła również na dochody własne samorządu. Mniejsze były też wpływy z opłat lokalnych, czyli podatku od nieruchomości, wynajmu miejskich lokali czy zwroty kosztów utrzymania komunikacji miejskiej.
Jak mówił na antenie Radia 5 Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku do miejskiej kasy wpłynęło również mniejsze wsparcie od rządu.
Włodarz podkreślał , że inwestycje nie są zagrożone. Ale samorządy mają mniej pieniędzy na działalność bieżącą, czyli utrzymanie miasta, sprzątanie, oświetlenie ulic i edukację. Raport o stanie finansów samorządów lokalnych Związek Miast Polskich opublikował w lipcu.
Po 86. dniach przerwy do funkcjonowania wróciła w lipcu ełcka pływalnia. Jeszcze na początku roku nic nie zapowiadało kryzysu. Ełcki Park Wodny odnotował wzrost zainteresowanie klientów o ponad 3,5 tysiąca , co przełożyło się na wyższy dochód. Niestety wraz z koronawirusem przyszły obostrzenia sanitarne i konieczność zamknięcia wszystkich atrakcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Poprawy sytuacji zarządzający pływalnią upatrywali we wrześniowym powrocie uczniów do szkół, a co za tym idzie również wznowieniem treningów grup sportowych.
W lipcu ruszyły remonty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Podpisane umowy dotyczyły kanałów: Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Tałckiego. Zleceniodawcą zadań były Wody Polskie. Koszt to17,5 milionów złotych. Środki te pochodziły z budżetu państwa.
Mimo wielu przeciwności losu spowodowanych pandemią koronawirusa zrealizowano 27. edycję Przystanku Olecko. Mieszkańcy i turyści skorzystać mogli z przygotowanych atrakcji. Zainteresowaniem cieszyły się warsztaty, pokazy i wystawy. Po raz pierwszy w mieście nad Legą zrealizowano również kino samochodowe. Wszystko odbyło się z zachowaniem zasad sanitarno-epidemiologicznych.
Zupełnie inny przebieg miała w tym roku pielgrzymka z Ełku na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli spod katedry po raz 28. Tym razem jednak nie był to liczny pochód, bo w trasą w imieniu wiernych wyruszyli sami kapłani.
Fotel burmistrza utrzymała Beata Sokołowska , włodarz Białej Piskiej. W lipcu, na wniosek części mieszkańców, odbyło się referendum w tej sprawie. Z powodu niskiej frekwencji, uznane zostało za nieważne.
-Cieszę się, że mieszkańcy posłuchali mojego apelu o pozostanie w domu i nieuczestniczenie w referendum- mówiła Radiu 5 po opublikowaniu wyniku Beata Sokołowska.
Część mieszkańców zarzucała włodarz m.in. brak realizacji obietnic wyborczych. Niewielkie zainteresowanie referendum oznacza, że Beata Sokołowska będzie sprawowała urząd do końca kadencji, a ta upłynie w 2023 roku.
Budowa tzw. małej obwodnicy ruszyła w lipcu w Ełku. Na prace przy jej pierwszej części miasto otrzymało 3 miliony złotych z Funduszu Dróg Samorządowych. Resztę, czyli 2 miliony ratusz dołożył z własnych środków. Drugi, bardziej kosztowny etap budowy, to most na rzece Ełk i wyprowadzenie obwodnicy do ulicy Kościuszki.
Mimo pandemicznych obostrzeń w miesiącach wakacyjnych nie brakowało w Ełku turystów. Największym zainteresowaniem cieszył się wypoczynek na łonie natury. Przyjezdni chętnie zatrzymywali w gospodarstwach agroturystycznych za miastem. Co dziewiąty turysta przyjechał do Ełku z zagranicy. W Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej turyści najczęściej dopytywali o przejażdżki Ełcką Koleją Wąskotorową.
Także w lipcu władze Ełku zdecydowały o odwołaniu letnich imprez. W tym roku zabrakło w mieście sztandarowych wydarzeń: festiwalu Ełk Ogień i Woda, Mulatki i festiwalu Tęcza. Udało się za to zorganizować festiwal Ełk Będzie Czytane i Ełk na trzy Oktawy. Nie mogło zabraknąć Runmageddon-u, który co roku ściąga do miasta fanów ekstremalnych przeżyć. W amfiteatrze nad Jeziorem Ełckim latem mieszkańcy mogli uczestniczyć w koncertach muzyki rozrywkowej.
SIEPIEŃ
1 sierpnia o godzinie 17:00 w całej Polsce zawyły syreny. Tak było również w Ełku, gdzie pod pomnikiem Poległym za Wolną i Niezwisłą Polskę złożono wiązanki kwiatów i wieńce. Wszystko w ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Jak powiedział Radiu 5 Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku, powstańcy po wojnie zamieszkali także poza Warszawą – w wielu częściach kraju, Europy i świata.
W sierpniu świętowali policjanci z Ełku. W tym roku uroczystość miała kameralny charakter ze względu na pandemię. Na wyższe stopnie awansowało 45 funkcjonariuszy. Przyznano również medale za długoletnią służbę.
Również w sierpniu informowaliśmy o awansie na stopień generalski dowódcy giżyckich „Zawiszaków” pułkownika Bogdana Rycerskiego. Decyzję o awansach wydał prezydent Andrzej Duda.
Wyniki egzaminu dojrzałości poznali w sierpniu maturzyści. W województwie warmińsko-mazurskim maturę zdało 69% uczniów. To nieco poniżej krajowej średniej. W Ełku najlepiej poradzili sobie maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego. Czerwony ogólniak ponownie mógł się poszczycić stuprocentową zdawalnością.
Sierpień to również czas pielgrzymowania. Na Jasną Górę w Częstochowie po kilkunastu dniach wędrówki dotarli pątnicy z diecezji ełckiej. Z powodu pandemii w tegoroczną pielgrzymkę wyruszyli tylko kapłani. Byli to duchowni z Suwałk, Augustowa, Giżycka, Olecka, Ełku i Pisza.
W sierpniu gmina Ełk postawiła rozwój kultury fizycznej. Wójt Tomasz Osewski podpisał umowę na realizację programu „Aktywne dzieci = zdrowe dzieci”. To wspólne polsko-litewskie przedsięwzięcie umożliwi między innymi remont sal gimnastycznych w gminnych szkołach.
Sierpień to również czas podziękowania za plony. W gminie Ełk z powodu pandemii zrezygnowano z organizacji imprez dożynkowych. Podobną decyzję podjęła też gmina Pisz. Dożynki, w nieco skromniejszym wydaniu odbyły się m.in. w Olecku.
W sierpniu odsłonięto nad Jeziorem Ełckim pomnik Alfreda Böhmera. Tablica upamiętniająca niemieckiego fotografika ustawiona została na oryginalnym cokole. Wiadomo, że Böhmer mieszkał przy Neue Strasse 8 – obecnej Mickiewicza, w miejscu, gdzie dziś stoi wieżowiec. Przywrócenie pamięci o tym, kim był i czym zajmował się Hauptmann Böhmer było inicjatywą ełckiej Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu. Z udziałem wojskowej kompanii honorowej odbyła się w Ełku uroczystość 100. rocznicy bitwy warszawskiej.
15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego. Nie mogło zabraknąć apelu poległych i salwy honorowej. Główne uroczystości odbyły się pod obeliskiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
W sierpniu informowaliśmy również o zmianie na stanowisku szefa Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej. Długoletni dyrektor placówki Stanisław Litman odszedł na emeryturę. Zastąpił go Andrzej Orzechowski. Stanisław Litman w DPS-ie w Nowej Wsi Ełckiej pracował przez 21 lat.
Również w sierpniu poznaliśmy zwycięzcę IV Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Siegfrieda Lenza. Jury jednogłośnie wybrało opowiadanie „Albańczyk” z wojną chorwacką w tle. Zwycięzcą organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ełku zmagań literatów został Jacek Kalinowski z Grębocic.
Biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej Adrian Galbas SAC został w sierpniu przewodniczącym episkopalnej Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Decyzję taką podjęto na Jasnej Górze, gdzie odbyło się 386. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
W sierpniu w Olecku odbył się Active Festival. Do miasta ściągnęli fani wypoczynku w klimacie „slow”. Druga edycja oleckiego festiwalu obfitowała w różnorodne warsztaty i wydarzenia. W centrum miasta powstały specjalne strefy. W każdej można było znaleźć inne atrakcje, na przykład: zajęcia z jogi, ceramiki, gry na bębnach, czy też animacje i zabawy dla najmłodszych.
WRZESIEŃ
Po długim okresie edukacji zdalnej uczniowie i nauczyciele spotkali się we wrześniu na rozpoczęciu roku szkolnego 2020/2021. niedługo potem wzrost liczby zakażeń koronawirusem ponownie wymusił zamknięcie placówek edukacyjnych.
4 września w Ełku ruszyły Mistrzostwa Europy Skuterów Wodnych. To pierwsze zawody o tak dużej randze w historii miasta. Start w widowiskowych zmaganiach na ełckim akwenie potwierdziło sto załóg. – Na zawody ściągnęła światowa czołówka sportowców – mówił obserwującym wyścigi reporterom Radia 5 Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.
W zawodach uczestniczyli zawodnicy z 21 europejskich krajów.
9 września padł ostatni mazurski bastion wolny od koronawirusa. Tego dnia służby sanitarne poinformowały o pierwszym potwierdzonym przypadku SARS-CoV-2 w powiecie gołdapskim.
Wrócił temat budowy na osiedlu Zatorze w Ełku schroniska dla osób bezdomnych. We wrześniu, w ramach konsultacji społecznych, odbyło się spotkanie z mieszkańcami osiedla. Uczestniczyli w nim między innymi przedstawiciele Monaru oraz władze miasta. Nikodem Kemicer, kierownik ełckiego schroniska MONAR-Markot, wyjaśniał, że obecne jest za małe i nie spełnia wymaganych standardów.
W połowie września efektami modernizacji pochwalił się Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Ełku. Trzyetapowa inwestycja postawiła placówkę w ścisłej czołówce ośrodków szkoleniowych w Europie.
Całość wieloetapowych prac pochłonęła ponad 5 milionów 300 tysięcy złotych. W budynku doposażona została siłownia, modernizacji doczekała się też m.in. hala basenowa. Modernizacja ośrodka trwała trzy lata. Została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu.
Ruszyły prace nad projektem Mazury Velo. To trasa rowerowa, która ma połączyć szlak Green Velo z Pętlą Wielkich Jezior Mazurskich. We wrześniu o inicjatywie dyskutowali samorządowcy z Mazur i Podlasia. Szlak Mazury Velo docelowo ma łączyć się z rowerowymi odpowiednikami na Litwie i Białorusi.
PAŹDZIERNIK
Początek października przyniósł smutną informację – zmarł ksiądz prałat Zygmunt Sędziak. Informację o śmierci duchownego przekazała na swojej stronie internetowej Diecezja Ełcka. Ksiądz Sędziak przez wiele lat był proboszczem w Bakałarzewie. W tym czasie wybudował m.in. kościół w Starej Chmielówce. Ostatnie lata życia spędził, pracując w ełckiej kurii. 9 września 2020 roku świętował 63-lecie posługi kapłańskiej.
Tego samego dnia – 5 października – pojawiła się kolejna smutna wiadomość. Zmarł Profesor Kazimierz Zwirowicz. Z wykształcenia geodeta, współtworzył ełcką filię uniwersytetu warmińsko mazurskiego, którą również przez wiele lat zarządzał. Zmarł w Warszawie w wieku 71 lat.
6 października Szkoła Podstawowa nr 7 w Ełku przeszła na nauczanie hybrydowe po wykryciu koronawirusa u jednego z pracowników. Na kwarantannę trafiło 62 uczniów i 3 nauczycieli. Prawie 300 uczniów przeszło na nauczanie zdalne. To pierwsza szkoła w Ełku, która zmienia zasady funkcjonowania w związku z pandemią.
130 osób wzięło udział w Zawodach Spinningowych o Puchar Prezydenta Miasta Ełku na Jeziorze Ełckim. Impreza zorganizowana wspólnie przez Miasto Ełk oraz Koło PZW w Ełku przyciągnęła nad ełcki akwen wędkarzy nie tylko z regionu.
14 października bez oficjalnych uroczystości, w mocno ograniczonym gronie w Ełckim Centrum Kultury swoje święto obchodzili nauczyciele. Okrojoną formułę wydarzenia wymusiła pandemia.
W połowie października miała miejsce uroczysta inauguracja budowy drogi ekspresowej S61 Ełk Południe – Wysokie. Zadanie jest współfinansowane z Unii Europejskiej z instrumentu „Łącząc Europę”. Jego koszt to blisko 700 milionów złotych. Jak mówił wówczas Wojciech Kossakowski, poseł ziemi ełckiej – dobre drogi będą motorem gospodarczym miasta i całego regionu.
21 października rolnicy z Mazur wyjechali traktorami na drogi. Kolumny pojazdów rolniczych utrudniły ruch między innymi na trasie Prostki – Ełk – Olecko. W ten sposób rolnicy manifestowali sprzeciw wobec planów wprowadzenia ustawy potocznie zwanej „piątką dla zwierząt”. Gospodarze ruszyli na trasy w dwóch miejscach – z Prostek oraz z Olecka. Do nich dołączyli kolejni w Ełku. W Prostkach Krzysztof Wiśniewski, Przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie ełckim powiedział, że tu nie chodzi tylko o hodowlę norek.
Ogólnopolskie protesty rolników sprawiły, że prace legislacyjne nad projektem „piątki dla zwierząt” zostały wstrzymane.
Kolejne protesty wybuchły w październiku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego wielokrotnie manifestowali swoje niezadowolenie, także na ulicach Ełku. „Mamy dość”, „To jest wojna” czy „PiS OFF” – to najbardziej eufemistyczne hasła, jakie można było usłyszeć podczas protestów w mieście. – Protestujemy, bo chcemy mieć wybór – mówiły kobiety biorące udział w manifestacjach.
Jedną z form protestu było blokowanie ulic w najbardziej newralgicznych częściach miasta, m.in. na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Armii Krajowej.
Kameralny przebieg w tym roku miały uroczystości związane z wręczeniem „Białych lilii”, czyli nagród prezydenta Ełku. Zazwyczaj wręczeniu wyróżnień towarzyszy uroczysta gala. Winna tej zmianie była pandemia. Lilie przyznawane są od 2007 roku. To forma wyróżnienia za wybitny wkład w rozwój i promocję Ełku. Nagrody przyznawane są 8 kategoriach: Mecenas Sportu, Sportowiec Roku, Nagroda Artystyczna, Mecenas Kultury, Ambasador Ełku, Przedsiębiorca Roku, Postawa Godna Naśladowania, Nagroda Specjalna.
W ostatni dzień października zmarł Jerzy Czepułkowski. W Ełku pracował jako nauczyciel, a następnie wicedyrektor i dyrektor Zespołu Szkół nr 2. Był wiceprezydentem miasta w latach 1994 – 1997. Następnie dwukrotnie był wybierany posłem. Wrócił jednak do samorządu lokalnego. Mandat ełckiego radnego miejskiego uzyskał dzięki poparciu mieszkańców w 2006 i 2010 roku. Od 2019 roku pełnił funkcję przewodniczącego zarządu Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna.
LISTOPAD
Początek listopada to przede wszystkim decyzja rządu o zamknięciu nekropolii. W dniach kiedy wierni licznie odwiedzają swoich zmarłych bliskich w Wszystkich Świętych i Zaduszki, cmentarze pozostawały niedostępne. Postanowienie to rząd tłumaczył chęcią powstrzymania rozprzestrzeniania się koronowirusa. Decyzja władz wywołała oburzenie między innymi osób handlujących kwiatami i zniczami. Dla nich początek listopada to czas wzmożonej pracy, ale i możliwość podreperowania domowego budżetu.
O anulowaniu opłat wobec osób, które miały z początkiem listopada prowadzić działalność handlową na ełckiej targowicy, zdecydował prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz. Rząd przygotował rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy stracili na decyzji o zamknięciu nekropolii. Po spełnieniu określonych warunków skupowane były cięte i doniczkowe chryzantemy.
Mieszkańcy regionu, a wśród nich licznie zgromadzeni motocykliści towarzyszyli, w ostatniej drodze księdzu Józefowi Kąckiemu. Wieloletni proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Stradunach pochowany został 10 listopada. W roku 2020 świętował jubileusz 100 lat życia i 75 lat święceń kapłańskich. Pasją duchownego była motoryzacja. Przez długie lata w kościele w Stradunach odprawiał mszę inaugurującą sezon motocyklowy na Mazurach, podczas której święcił wszystkie „maszyny”.
Mówił jeden z motocyklistów, Dariusz Buźniak. Ciało księdza Kąckiego zostało pochowane w grobowcu zakonnym Kanoników Regularnych Laterańskich na cmentarzu komunalnym nr 1 w Ełku.
GRUDZIEŃ
W warunkach pandemii koronawirusa odbył się w roku 2020 Mikołajkowy Autobus Radia 5. Po raz pierwszy, wyjątkowo nie wyjechał na ulice miasta, a akcja charytatywna realizowana była w trybie stacjonarnym. Mikołajkowy Autobus Radia 5 zaparkował na Placu Miejskim przy ełckiej galerii. By przekazać prezenty podopiecznym rodzinnych domów dziecka w ciągu kilku godzin zjawiło się kilkudziesięciu darczyńców. Ełccy przedsiębiorcy okazali się w tej kwestii niezawodni. Mimo że w tym roku wielu z nich z powodu pandemii koronawirusa znalazło się w trudnej sytuacji, nie odmówili pomocy najmłodszym. Za okazane dobro, za pośrednictwem Radia 5, dziękowała pani Helena Ćwiek, prowadząca rodzinny dom dziecka.
Na zakończenie akcji, pojazd wypełniony prezentami, dojechał do domu rodzinnego Państwa Ćwieków. Prezenty zostały zliczone i rozdzielone do podopiecznych rodzinnych domów dziecka z terenu powiatu ełckiego oraz do dzieci z Domu Świętej Faustyny, dawniej Domu Dziecka w Ełku. Akcja Mikołajkowego Autobusu Radia 5 zrealizowana została w Ełku po raz 21.
Nowe stawki za gospodarowanie odpadami uchwalili w grudniu radni Gminy Ełk. I tak od stycznia 2021 roku jeśli nieruchomość zamieszkuje jedna osoba, zapłaci za śmieci 36 złotych, jeżeli nieruchomość zamieszkuje jedna osoba, jeżeli mieszkają dwie 50 złotych, 58 zł zapłacą mieszkańcy za trzy osoby, 65 za cztery i 70 gdy nieruchomość zamieszkuje 5 i więcej osób. Podwyżka, to efekt zmiany prawa o gospodarce śmieciowej i wprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. – Wina nie leży po stronie wójta, czy samorządu, ale po stronie władz centralnych – tłumaczył wójt gminy Ełk Tomasz Osewski.
Oprócz wyższych opłat, samorząd wprowadził zniżkę za kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym. Tu opłata bazowa obniżana jest o 4 złote. Radni ustalili też opłatę podwyższoną dla tych, którzy nie będą prowadzili selektywnej zbiórki śmieci. Jest to czterokrotność opłaty podstawowej. Rada Gminy ustaliła tez opłaty za gospodarowanie śmieciami w domkach letniskowych.
Sąd Najwyższy odrzucił w grudniu skargę obywatela Tunezji, który skazany został na 12 lat więzienia za zabójstwo pod kebabem w Ełku. Oznacza to, że wyrok jest prawomocny i mężczyzna trafi do więzienia, by odbyć resztę zasądzonej kary. Lassad A., który odpowiadał za zabójstwo, cały czas nie przyznawał się do zarzutów. Przypomnijmy, do tragedii doszło w noc sylwestrową 2016/2017. Z baru, w którym pracował obywatel Tunezji, 21-letni mężczyzna zabrał bez płacenia dwie butelki napoju. Zatrzymać go próbowali kucharz pochodzący z Tunezji oraz właściciel lokalu. Po krótkim pościgu przed lokalem doszło do szarpaniny. W czasie zamieszania 21-latek został pchnięty nożem. Wskutek odniesionych obrażeń zmarł. Policja zatrzymała właściciela lokalu oraz kucharza. Ten pierwszy odpowiadał za udział w bójce i nieudzielenie pomocy rannemu. Lassad A. został oskarżony o zabójstwo i udział w bójce z użyciem noża. Po całym zdarzeniu w Ełku doszło do kilkudniowych zamieszek. W czerwcu 2019 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał Tunezyjczyka na 12 lat więzienia. Orzekł też, iż skazany ma zapłacić matce i siostrze 21-latka w sumie 70 tys. zł zadośćuczynienia. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Skargę na wyrok sądu pierwszej instancji złożyły obie strony. Obrońca wnioskował o uniewinnienie, ewentualnie uchylenie wyroku i zwrot sprawy do pierwszej instancji lub o łagodniejszą karę. Pełnomocnik rodziny zmarłego chciał kary 25 lat więzienia. Sąd odwoławczy utrzymał karę 12 lat więzienia, choć uznał, iż sprawca działał z zamiarem nie bezpośrednim, a ewentualnym zabójstwa. Sąd Najwyższy oddalił skargę obrońcy Lassada A. jako bezzasadną.
Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp,jwe,ate,wm