Radio 5

Tego nigdy nie mów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

 

Rozmowa kwalifikacyjna to proces, który będzie wymagał od Ciebie szczególnej uwagi. Nawet niewielkie potknięcie może zaważyć na jej wyniku. Aby dobrze wypaść musisz trzymać nerwy na wodzy i dbać, by Twoje wypowiedzi były przemyślane. Niektóre treści szczególnie źle wpływają na opinie rekrutera o Twojej kandydaturze, dlatego nigdy ich nie wypowiadaj.

Złe wypowiadanie się na temat dotychczasowego pracodawcy

Nie zawsze rozstanie z poprzednim pracodawcą przebiega w przyjaznej atmosferze. Jednak nawet gdy przyczyną Twojego odejścia była konflikt z przełożonym, nigdy nie mów o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Negatywne komentarze pod adresem byłego pracodawcy źle świadczą o Twoich manierach. Jeśli przyczyną Twojego odejścia było naruszenie prawa, np. mobbing, możesz wspomnieć o tym rekruterowi. Postaraj się jednak opanować emocje i nie rozwodzić się nad tematem.

Nadmierne okazywanie, jak bardzo zależy Ci na znalezieniu pracy

Rekruter może odnieść wrażenie, że zdecydowałeś się kandydować wyłącznie z braku lepszych możliwości. Taka postaw może oznaczać, że nie wybrałeś danego pracodawcy ze szczerego przekonania. Istnieje wtedy ryzyko, że odejdziesz, gdy tylko znajdziesz ciekawsze ogłoszenie na Pracuj.pl. Oczywiście powinieneś okazać rozmówcy chęć zatrudnienia w wybranej firmie, jednak wskazuj na kompetencje, które czynią Cię idealnym kandydatem do danego stanowiska czy zalety pracodawcy, które przekonały Cię, by dołączyć do zespołu jego pracowników.

Podlizywanie się rekruterowi

Miłe słowo pod adresem rekrutera może być całkiem dobrym pomysłem i nastawić go pozytywnie do Twojej osoby. Pamiętaj jednak, że Twój komplement powinien być subtelny i nienachalny a przede wszystkim wypowiedziany w porę. Jeśli nie czujesz się na siłach, lepiej zrezygnuj z komplementowania rozmówcy. Źle dobrana pochwała może zabrzmieć nieszczerze. Istnieje ryzyko, że zostanie odebrana jako niezbyt pochlebna próba podlizania się osobie prowadzącej rekrutację.

Informowanie, że wkrótce wybierasz się na kolejny interview

Niektórzy myślą, że sugerując rekruterowi, że dana firma nie jest jedyną do której złożyłeś podanie o pracę może wydawać się kusząca, gdyż świadczy to o Twojej przedsiębiorczości i szerokich kompetencjach. Jeżeli dajesz odczuć osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną, że bierzesz udział w konkurencyjnej rekrutacji, rekruter może poczuć, że jesteś nadmiernie pewny siebie lub wcale nie zależy Ci na zdobyciu zatrudnienia w firmie, którą reprezentuje.

Artykuł sponsorowany