Suwałki
Kwiaty pod Dębem Wolności w centrum Suwałk złożyły w piątek (13.12), w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, władze miasta na czele z prezydentem, Czesławem Renkiewiczem. Włodarz przypomniał wydarzenia sprzed 38 lat, kiedy to generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny, na ulicach pojawiły się czołgi, a działacze opozycyjni zostali uwięzieni.
Stan wojenny wprowadzono na polecenie pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy – Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Był niezgodny z Konstytucją ówczesnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Na ulicach pojawiły się czołgi i wojsko. Obowiązywała godzina milicyjna. W czasie trwania stanu wojennego około 10 tysięcy osób zostało internowanych. Doszło też do strajków i manifestacji, w czasie których zginęło kilkadziesiąt osób. Do tej pory nieznana jest dokładna liczba ofiar.
Dąbek Wolności przed którym samorządowcy złożyli kwiaty jest patriotycznym symbolem. Sadzonkę drzewka wyhodowano z nasion, zasadzonych w roku odzyskania przez Polskę niepodległości, a posadzono w parku 3 maja 1923 roku. W okresie „Solidarności” i stanu wojennego mieszkańcy potajemnie składali kwiaty w rocznice świąt narodowych. Później zebrani udali się przed tablicę, upamiętniającą księdza Jerzego Popiełuszkę, błogosławionego i męczennika Kościoła Katolickiego, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
Dodajmy, że obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego organizują w piątek (13.12) w Suwałkach działacze NSZZ „Solidarność”, Jarosław Zieliński, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych oraz klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość Rady Miejskiej w Suwałkach. W programie o godzinie 18.00 msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra. Wykład pod tytułem ,,Solidarność na Suwalszczyźnie 1980 – 1981″, koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego oraz złożenie kwiatów i okolicznościowe przemówienia przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Autor: AP