Doskonałe piaszczyste plaże, ciepłe morze, smaczna i pożywna kuchnia oraz wyborne wina to tylko kilka powodów, dla których warto wybrać Bułgarię jako kolejne miejsce swoich wczasów. Bułgaria jest jednym z najstarszych krajów w Europie, ale dopiero od stosunkowo niedawna przyciąga rzesze turystów z Polski i całego kontynentu, konkurując z tak popularnymi kierunkami wakacyjnymi jak Grecja czy Hiszpania. Wygrywa z nimi przystępnością cenową oraz – w przypadku polskich turystów – bliskością kultury i języka, co sprawia, że można poczuć się tam swojsko.
Bułgaria na mapie świata
Bułgaria jest jednym z państw bałkańskich, położonych w południowo-wschodniej Europie, nad Morzem Czarnym. Graniczy z Grecją, Turcją, Rumunią, Serbią, Macedonią Północną. Językiem obowiązującym jest bułgarski, a walutą – bułgarski lew, który ma korzystny kurs w stosunku do złotówki. Czas jest tam o godzinę do przodu od polskiego. Kraj ma strukturę wyżynną i górską, ze szczytami nawet do 3000 n.p.m. i aż 30% powierzchni zajmują lasy.
Gdzie pojechać na wakacje do Bułgarii?
Słoneczny Brzeg i Złote Piaski to najbardziej znane turystyczne regiony w Bułgarii. Wakacje w kurortach polecane są zwłaszcza młodym osobom, grupom znajomych oraz parom szukających rozrywek. Bogata oferta barów, dyskotek, klubów, restauracji na pewno spełni oczekiwania. Rodziny z dziećmi także znajdą w niektórych miejscowościach, np. Obzor czy Elenite, coś dla siebie. Co warte odnotowania, w tym regionie położony jest zabytkowy Nessebar, a na jednodniową wycieczkę można się wybrać np. do Stambułu w Turcji. Inne miejscowości polecane na wczasy w Słonecznym Brzegu to Primorsko, Sozopol, Burgas, Pomorie, Carewo.
Złote Piaski cechują się większym spokojem. Liczne ścieżki spacerowe i sporo zieleni, a także piaszczyste plaże i szeroka oferta hoteli z formułą All Inclusive czynią to miejsce doskonałym dla rodzin z dziećmi. Oczywiście znajdują się też tutaj dyskoteki, kluby czy kasyna, ale w mniejszej liczbie niż w Słonecznym Brzegu. Warto wybrać się na wczasy do Albeny z 4-kilometrową plażą wyróżnioną Błękitną Flagą, do St. Konstantina i Eleny z basenami termalnymi, czy też do Warny, Topoli, Kavarny.
Bułgaria – kiedy tam pojechać?
Latem pogoda w Bułgarii jest wprost wymarzona do beztroskiego lenistwa na plaży – słonecznie, ciepło z około 30 stopniami Celsjusza. W środku kraju panuje klimat umiarkowany ciepły i kontynentalny, zaś bliżej morza – wilgotny, podzwrotnikowy. Zimy są bardzo mroźne, z temperaturą często później zera, zwłaszcza w okolicy Dunaju.
Co warto zobaczyć?
Wakacje w Bułgarii warto spędzić nie tylko na leżaku na plaży – trochę zwiedzania także jest zalecane, bo ten stary kraj ma wiele ciekawych zabytków oraz urzekających obiektów natury. Polecamy szczególnie:
– Burgas. Miasto nad Morzem Czarnym i w okolicy trzech malowniczych jezior, w tym Jeziora Burgaskiego. Wyróżnia się atrakcyjną ofertą muzealną – Muzeum Historyczne, Etnograficzne i Archeologiczne.
– Warna. Jedno z najstarszych miast Europy, którymi na przestrzeni wieków rządzili Grecy, Rzymianie, Słowianie czy Turcy. Perełką miasta jest Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, warto też zwiedzić termy z czasów rzymskich oraz Muzeum Archeologiczne, którego są częścią.
– Rezerwat przyrodniczy Pobiti Kamani. Raptem 30 km do Warny znajduje się miejsce wyglądające jak z baśni. Setki kamiennych kolumn o różnej wysokości, które nie są dziełem człowieka, wyrastają na piaszczystej wydmie.
– Sofia. Stolica Bułgarii przyciąga swoimi osławionymi obiektami sakralnymi – Cerkwią Bojańską wpisaną na Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO z racji fresków i malowideł z XIII wieku oraz Katedra Aleksandra Newskiego, jeden z największych kościołów prawosławnych w Europie z kryptami pełnymi dzieł sztuki prawosławnej. Warto też sprawdzić Muzeum Archeologiczne oraz ruiny rzymskiego Serediki.
– Jeździec z Madary. Kolejny zabytek z listy UNESCO – wyryta w skale postać rycerza, o wysokości 23 metrów oraz psa. To jedna z bardziej znanych atrakcji turystycznych w Bułgarii.
– Nesebyr. Zwany Dubrownikiem Wschodu, co już wiele powinno mówić o jego architektonicznym pięknie. Według wielu to najładniejsze miasto w kraju. Zachwyca swoim położeniem – na wyspie, połączone tylko groblą z brzegiem, charakterystycznymi wiatrakami na wjeździe, zabudową typową dla stylu czarnomorskiego oraz bogactwem obiektów sakralnych – 40 cerkwi, niektóre datowane na początkowe wieki naszej ery.
– Wielkie Tyrnowo. Dawna stolica Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego, zwana Drugim Konstantynopolem czy Miastem Carów. Położona na czterech wzgórzach i klifach głębokich wąwozów. Na jednym ze wzgórz, Cerewec, znajduje się twierdza o grubych murach, do której prowadzi kamienna grobla. Widok na twierdzę i z twierdzy robi wrażenie. Ponadto warto zwiedzać Pałac Patriarszy i Carski Pałac, a także Skałę Straceń i Wieżę Baldwina.
Kuchnia Bułgarii – najlepsze dania
Czego spróbować podczas bułgarskich wakacji? Bułgaria znana jest z musaki, o której pochodzenie prowadzi odwieczny spór z Grekami. Poza tą bałkańską wersją lasagne, warto zjeść choć raz banicę, czyli duży placek z ciasta z mąki pszennej i oleju, z białym serem sirene, a czasem też szpinakiem czy dynią, podawany z kefirem lub jogurtem ayran, na ciepło. Hitem kuchni bułgarskiej jest sałata szopska, składająca się z ogórków, pomidorów, cebuli, papryki i owczego sera sirene, a czasem też z oliwkami czy marynowaną papryką. Najlepiej popijać ją rakiją. Kebapche z kolei to coś na kształt serbskich cevapcici – podłużne, grillowane kotleciki z wołowiny lub wieprzowiny. Polecamy także gyuzleme – nadziewane serem lub innymi smakołykami ciasto drożdżowe. Bułgaria słynie także z past do kanapek, mięs czy sałatek jak pikantna paprykowo-pomidorowa lutenica czy serowa pasta urnebes, do której dodawana jest często papryka lub ogórki.
Pamiątki z wakacji w Bułgarii
Pasty kanapkowe to jeden z przysmaków, które można przywieźć z Bułgarii. Wczasy w tym kraju świetnie się będzie wspominać także przy serze kaszkawała – półtwardym, dojrzewającym, wytwarzanym z mleka krowiego lub owczego. Oczywiście jak Bułgaria, to i wina – znana w Polsce doskonale kadarka, ale też chardonnay, rielsing, misket i dimiat. Wina są jednym z głównych produktów eksportowych Bułgarii, szczególnie czerwone stanowiące 60% produkcji. Popularni producenci win to Domaine Boyar, Tcherga, Zegreus.
Poza produkcją wina, bułgarska gospodarka słynie też z produkcji olejku różanego. Jest największym producentem olejku różanego w Europie i razem z Turcją odpowiada za 90% światowego zapotrzebowania na ten olejek. Pamiątkę z olejkiem różanym można przywieźć w postaci konfitur czy różanej wody, a także kosmetyków. Jest on dodawany do wszystkiego w Bułgarii – od kremów do rąk i mydeł, przez szampony, sole do kąpieli, po perfumy.
Jeśli wolisz wybrać trwalszą pamiątkę, to świetnym pomysłem są lokalne wyroby rzemieślnicze, jak ceramika ręcznie malowana, obrusy i serwy ręcznie haftowane, szkatułki i figurki z drewna, miedziane naczynia, tkane dywany i pledy. Z ciekawych rzemieślniczych dzieł warto nabyć gjuwecz, czyli naczynie z gliny do zapiekania bałkańskich potraw lub dżewzę – metalowy dzbanek do przyrządzania kawy. Dość drogą, ale unikalną i piękną pamiątką lub prezentem z podróży dla osób bliskich, są ręcznie malowane ikony prawosławne.
Potrzebne dokumenty
Co jest potrzebne, by wjechać do Bułgarii? Zwyczajowo jedynie dowód osobisty, bo to kraj położony w Unii Europejskiej, jednak z uwagi na pandemię obecnie trzeba mieć ze sobą także kartę lokalizacji pasażera i Deklarację Pasażera Dla Celów Ochrony Zdrowia Publicznego w przypadku jakiejkolwiek podróży samolotem, a także deklarację dla Enter Air, w przypadku lotu tą linią. Więcej o wymaganych dokumentach znajdziesz na: https://www.tui.pl/warunki-podrozy.
Bezpieczeństwo podróżowania
Bezpieczeństwo podróżowania obecnie ma szczególne znaczenie dla turystów. Wyjazd do Bułgarii może być zupełnie bezstresowy, jeśli wybierze się TUI – biuro podróży gwarantujące przebieg lotu, meldunku w hotelu i pobytu zgodnie z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa. Poczytaj o tym więcej na: https://www.tui.pl/nowe-standardy-bezpieczenstwa?pm_source=SG&pm_name=belka_Standardy_bezpieczenstwa. W TUI można także wykupić ubezpieczenie w razie zachorowania na COVID-19 w ramach pakietów Optymalny, Standard oraz Ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji. Dowiedz się więcej na: https://www.tui.pl/ubezpieczenia-turystyczne?pm_source=SG&pm_name=2_Ubezpieczenie-allianz_Bezpieczne-podrozowanie.
Źródła:
https://fly.pl/aktualnosci/bulgaria-gdzie-jechac-na-wakacje/
https://madameedith.com/podroze/kuchnia-bulgarska-12-dan/
https://roadtripbus.pl/co-kupic-w-bulgarii-najpopularniejsze-bulgarskie-produkty/
https://ibulgaria.pl/pamiatki-z-bulgarii/
https://gdziewyjechac.pl/3990/co-zwiedzic-w-bulgarii-atrakcje-na-wybrzezu-i-wglab-kraju-mapa.html
https://triverna.pl/blog/co-warto-zobaczyc-w-bulgarii/
Artykuł sponsorowany