Radio 5

Wiadomość dotarła po dwóch tygodniach

W Suwałkach, tak jak w całym kraju odbywają się w środę (03.05) obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kiedy Sejm Czteroletni przyjął pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucję Suwałki były niewielką, kamedulską mieściną. Osiemdziesiąt lat wcześniej kameduli wyjednali u Króla Augusta II zgodę na odbywanie targów i jarmarków, a Suwałki ogłoszono miastem w 1715 roku. Jak mówi Krzysztof Skłodowski, miejscowy historyk, w grodzie nad Czarną Hańczą były drewniane domy, a ludzie żyli swoim życiem. Chociaż ustanowienie Konstytucji było wydarzeniem przełomowym, które zmieniało ustrój państwa, dla ówczesnych suwalczan 3 maja 1791 roku był typowym, zwykłym dniem.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/05/1.mp3?_=1

Miejscowych reprezentowali na Sejmie posłowie rozległego województwa trockiego, które obejmowało tereny Suwalszczyzny. Wiadomość o ustanowieniu Konstytucji dotarła do miasteczka prawdopodobnie po dwóch tygodniach. Informację zapewne podał z ambony miejscowy ksiądz.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/05/2.mp3?_=2

Konstytucja była zaprojektowana w celu naprawy państwa i zlikwidowania wad ówczesnego, opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego. Wprowadzała monarchię dziedziczną, ograniczała szlacheckie przywileje, jak nadużywane liberum veto, łagodziła nadużycia pańszczyzny. Zdaniem historyka, przeciętny suwalczanin nie zdawał sobie jednak sprawy ze znaczenia przełomowych zmian.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/05/3.mp3?_=3