Radio 5

Wielkie zapominanie

Szacuje się, że w Polsce na Alzheimera choruje około pół miliona osób. Liczba ta ciągle rośnie i w 2050 roku może być nawet czterokrotnie większa.

Z okazji przypadającego w czwartek (21.09) Światowego Dnia Alzheimera w Ełku odbyła się konferencja „Wielkie zapominanie”. Tytuł nieprzypadkowy, bowiem choroba ta sprawia, że osoby z Alzheimerem zapominają nie tylko o tym, czy zamknęły dom i odłączyły z prądu żelazko, bo to przytrafia się każdemu. Zapominają o znacznie poważniejszych sprawach.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/09/alzheimer1.mp3?_=1

mówiła Lucyna Kryłowicz kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami psychicznymi w Ełku.

Mimo, że chorych na Alzheimera z roku na rok przybywa, medycyna idzie naprzód. Istotna jest wczesna diagnostyka i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia – przekonuje Ireneusz Chajewski, lekarz neurolog.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/09/alzheimer2.mp3?_=2

W Ełku osoby z Alzheimerem mogą skorzystać z oferty Środowiskowego Domu Samopomocy. Placówka jest czynna przez osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku.

– Osoby, które się do nas zgłaszają, potrzebują wsparcia środowiskowego i tym kierowaliśmy się tworząc tę placówkę – mówi Aneta Ruszczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ełku.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/09/alzheimer3.mp3?_=3

Z oferty Środowiskowego Domu Samopomocy w Ełku korzysta 38 osób, w tym 30 z chorobą Alzheimera.