Włócznie Jaćwingów rozdano w Suwałkach. Mowa o corocznych nagrodach dla osób i instytucji, które robią szczególnie dużo na rzecz miasta. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w piątek w sali imienia Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury. W tym roku „Włócznie” otrzymali: Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa BAJKA, Elżbieta Cipielewska, lekarz medycyny – specjalista diabetolog, Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej, Adam Galas, właściciel firmy SALAG, miejscowy Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców, Miejski Klub Sportowy ŚLEPSK SUWAŁKI oraz Stowarzyszenie Lokalnej Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SL SALOS”. Wydarzeniu towarzyszył koncert Stanisława Soyki i AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy.
Niepubliczną Terapeutyczną Szkołę Podstawową BAJKA wyróżniono za łączenie edukacji i intensywnej terapii dzieci i młodzieży z różnymi problemami rozwojowymi. Od sześciu lat placówka służy dzieciom, a każdy jej podopieczny może liczyć na indywidualne podejście i wsparcie. Kadrę szkoły stanowią ludzie z powołaniem i pasją, którzy stale podnoszą swoje umiejętności.
Elżbieta Cipielewska została nagrodzona za wieloletnią aktywną działalność na rzecz środowiska osób chorych na cukrzycę. Od lat aktywnie działa na polu walki z cukrzycą, razem z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków organizuje akcje edukacyjne, takie jak „Szkoła cukrzycy”, oraz szkolenia dla pracowników edukacji.
Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej odebrała Włócznię za wkład w rozwój turystyki oraz promocję produktu turystycznego Suwałk i Suwalszczyzny. Do zasług laureatki należy między innymi wypromowanie marek „Suwalszczyzna – kraina jak baśń” oraz „Baśniowy szlak”. Elżbieta Niedziejko od 25 lat działa na rzecz szerokiej współpracy branży turystycznej z władzami lokalnymi.
Adam Galas, właściciel firmy SALAG został wyróżniony za innowacyjną działalność gospodarczą, jakość wytwarzanych produktów służących komfortowi konsumentów oraz wspieranie kultury i sportu. SALAG może pochwalić się szeregiem patentów i nagród na targach innowacyjności w Brukseli i Paryżu. Swoje produkty sprzedaje w wielu krajach na całym świecie. Adam Galas jest członkiem Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Suwałk, współpracuje z samorządem i miejscowymi szkołami.
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców został doceniony za promocję tradycyjnego rzemiosła polskiego, ochronę ginących zawodów oraz edukację zawodową młodzieży. To najstarsza organizacja społeczno-zawodowa w Suwałkach. Jej początki sięgają 1828 roku. Cech zrzesza dziewięćdziesiąt zakładów rzemieślniczych działających w dwunastu branżach zawodowych, a dzięki jego działalności młodzi ludzie mają szansę na pracę w wyuczonym zawodzie. Nagrodę odebrali dyrektor Bożena Rutkowska, dyrektor Cechu i Adam Ołów, podstarszy Cechu.
Statuetka dla Miejskiego Klubu Sportowego ŚLEPSK SUWAŁKI to nagroda za najlepszy w historii klubu wynik. W sezonie 2014/2015 Ślepsk odniósł historyczny sukces, zajmując trzecie miejsce w rozgrywkach pierwszej ligi piłki siatkowej mężczyzn. Na co dzień Klub zapewnia kibicom emocje i powody do dumy oraz propaguje aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Statuetkę odebrał Wojciech Winnik, prezes Klubu.
Stowarzyszenie Lokalnej Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SL SALOS” otrzymało Włócznię Jaćwingów za działalność wychowawczą dzieci i młodzieży poprzez sport. Stowarzyszenie od lat prowadzi szereg sekcji sportowych i organizuje liczne turnieje. Jego zawodnicy biorą udział w zmaganiach w Polsce i za granicą. SALOS angażuje się też w działalność społeczno-charytatywną. Młodzież ze stowarzyszania często i chętnie udziela się w roli wolontariuszy. Jako główny cel stawia „wychowanie młodych ludzi na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan”. Na czele suwalskiego SALOSu stoi Dariusz Ułanowicz.