Ograniczenie kadencyjności przedstawicieli władz samorządowych – to jedna ze zmian zapowiadanych przez Jarosława Kaczyńskiego na spotkaniu z samorządowcami w Gdańsku. Zgodnie z zapowiedziami prezesa PiS prezydenci, burmistrzowie i wójtowie nie mogliby sprawować władzy na tym samym stanowisku dłużej niż dwie kadencje. Miałoby to-zdaniem prezesa PiS- zapobiegać tworzeniu się lokalnych układów władzy, przez które nikt się nie może przebić.
Zapytaliśmy włodarzy z naszego regionu, jak oceniają zapowiadane zmiany? Zdecydowanie źle – odpowiada jeden z najdłużej urzędujących burmistrzów w regionie, Wacław Olszewski, włodarz Olecka od 1998 roku. Wskazuje, że zmiany należałoby wprowadzić najpierw w kadencyjności posłów.
Bardzo dobrze proponowane zmiany ocenia Wojciech Iwaszkiewicz burmistrz Giżycka. Jak mówi – to wprowadziłoby pewien porządek w samorządach.
Społeczeństwo ma możliwość dokonania zmian we władzach samorządowych poprzez udział w wyborach. W sytuacjach skrajnych, gdy dochodzi do przekroczenia uprawnień przez włodarza, są instytucje prawne wyciągające konsekwencje. Można również zweryfikować wcześniejszy wybór przeprowadzając referendum – wskazuje pytany o proponowane zmiany Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.
Wacław Olszewski, burmistrz Olecka od 19 lat wskazuje również na to, że wieloletnie sprawowanie władzy pozwala poznać potrzeby i problemy samorządu od podszewki. Uczy też jak sobie z nimi radzić. A w przypadku proponowanych zmian – jedną kadencję włodarz będzie poznawał specyfikę pracy, a w kolejnej rozglądał się za nową, bo będzie musiał zwolnić zajmowane stanowisko – ocenia burmistrz Olecka.
Zgodnie z zapowiedziami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego najbliższe wybory samorządowe przeprowadzone miałyby być według nowej ordynacji. Głosy wrzucać będziemy do przezroczystej urny, zmienione zostaną również zasięgi okręgów wyborczych na przykład w wojewódzkie podlaskim i w Warszawie. Na razie jednak nic nie wiadomo o istnieniu projektu nowej ordynacji na papierze i na więcej szczegółów musimy poczekać. Nowa ordynacja wyborcza musi być uchwalona nie później niż na pół roku przed wyborami, a te wypadają 11 listopada 2018 roku.