Ełk
Jeden przypadek złamania kwarantanny odnotowali ełccy policjanci.
Do przymusowej izolacji nie zastosował się mężczyzna, który wrócił z zagranicy i – zamiast zostać w domu – poszedł do kolegi. Informacja trafiła do służb sanitarnych, a mężczyzna odpowie za wykroczenie. Przypominamy, że kary za złamanie kwarantanny zostały zaostrzone – z 5 do 30 tysięcy złotych.
Mówiła Agata Kulikowska de Nałęcz, oficer prasowy policji w Ełku.
O tym, jak ważne jest przestrzeganie kwarantanny, mówił premier Mateusz Morawiecki. „Te najbliższe dwa, trzy tygodnie do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny” – podkreślał premier.
Czym jest domowa kwarantanna?
Dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy.
Uwaga, osoba wracająca z zagranicy, niemająca możliwości odbycia kwarantanny w domu, będzie odbywać ją w miejscu wskazanym przez służby w ośrodku (taka informacja zostanie przekazana podczas przekraczania granicy).
Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu – nawet, gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów z psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.
Gdy taka osoba poczuje się gorzej, szczególnie, jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.
W jaki sposób policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną?
Umundurowani policjanci co najmniej raz na dobę kontrolują osoby, na które nałożona została kwarantanna. Mundurowi sprawdzają, czy przebywają one w wyznaczonym miejscu i czy nie potrzebują pomocy lub wsparcia. Policjant nie zapuka bezpośrednio do naszych drzwi, ale może do nas zadzwonić i poprosić o wykonanie czynności, potwierdzającej nasz pobyt w domu – na przykład o zapalenie i zgaszenie światła.
Tacy funkcjonariusze NIE SĄ ubrani w kombinezony, tylko w mundury. W specjalne uniformy wyposażeni są tylko ci funkcjonariusze, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi czy badanymi.
Źródło: KPP Ełk/gov.pl
Autor artykułu: mp