Ełk/region
Już tylko tydzień został do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Europosłów wyłonimy w głosowaniu, które odbędzie się w niedzielę 26 maja. Jednak zanim to nastąpi, warto do głosowania odpowiednio się przygotować, a przede wszystkim zapewnić sobie możliwość głosowania w sytuacji, kiedy w wyborczą niedzielę będziemy poza miejscem zamieszkania.
Zacznijmy jednak od osób niepełnosprawnych i tych, które ukończyły 75 lat. Jeżeli nie są one w stanie osobiście udać się do lokalu wyborczego, mogą ustanowić pełnomocnika. Jest na to czas do 17 maja. Mówi Michał Kociński, pełnomocnik Komisarza Wyborczego w Olsztynie:
Trochę więcej czasu mają osoby, które chciałyby dopisać się do spisu wyborców w wybranej gminie. Tu termin mija 21 maja. Dopisać się do spisu wyborców mogą osoby, które wiedzą, że w dniu wyborów nie będą przebywały w swoim stałym miejscu zamieszkania, a dokładnie wiedzą, w której komisji chcą głosować.
Aby głosować poza miejscem swojego stałego zamieszkania, można też pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Taki dokument upoważnia nas do oddania głosu na terenie całej Unii Europejskiej. W Polsce w dowolnym lokalu wyborczym, poza Polską w placówkach dyplomatycznych i konsularnych.
Warto też pamiętać, abyśmy zaktualizowali swoje dane w rejestrze wyborców. Robimy to wtedy, kiedy zmieniamy miejsce stałego zamieszkania.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7:00.
Źródło: Radio 5
Autor artykułu: wk