Budowa domu jednorodzinnego jest ogromnym przedsięwzięciem, które może ułatwić życie całej rodzinie. Dom jest przestronniejszy niż mieszkanie w bloku, umożliwia korzystanie z ogrodu, a także daje rodzicom i dzieciom więcej prywatności. Jedynym problemem podczas przygotowań do budowy własnego domu są koszty. Można je jednak obniżyć, decydując się na projekt domu z antresolą.
1. Piętro, poddasze czy antresola?
2. Projekt domu z antresolą alternatywą dla kosztownych planów
Przed rozpoczęciem budowy własnego domu niezbędne jest przygotowanie projektu. Projekt jest niezbędny, by rozpocząć prace budowlane zgodnie z prawem. Bez niego nie otrzyma się pozwolenia na budowę, ani nie zatrudni się kierownika budowy. Zanim jednak przygotuje się plan domu, powinno się określić budżet na wniesienie własnej nieruchomości. Dzięki temu łatwiej wybrać odpowiedni projekt, który odpowie na potrzeby całej rodzinie. Jeśli chcesz zaoszczędzić podczas budowy domu, sprawdź, jaki projekt jest dobrym wyborem dla Ciebie.
Piętro, poddasze czy antresola?
Budowa domu odpowiedniego dla całej rodziny pociąga za sobą konieczność przygotowania przestrzeni dla każdego mieszkańca. Szczególnie ważne jest stworzenie pokojów dla dzieci, które powinny mieć swój własny kąt do nauki i wypoczynku, a także dla rodziców, którzy potrzebują nieco prywatności. W nowoczesnych projektach zwykle stawia się na przestronny, otwarty salon, aneks kuchenny i jadalnię, które znajdują się na parterze oraz na sypialnie, umieszczone na piętrze budynku. Niestety, budowa domu dwupiętrowego jest kosztowna, dlatego wielu zamawiających stawia na projekt domu z antresolą. Wzniesienie takiego budynku jest tańsze nawet o połowę.
Dla rodzin polecane są zwykle domy dwupiętrowe, jednak w celu ograniczenia kosztów budowy rodziny wybierają coraz częściej poddasza lub antresole. Poddasze użytkowe można zaadaptować na część mieszkalną w dowolnym momencie, na początek zamieszkując wyłącznie na parterze domu. Jeżeli stawia się na antresolę, powinno się stworzyć ją od razu. Postawienie antresoli jest znacznie tańsze ni wybudowanie piętra lub poddasza, dlatego nawet osoby o ograniczonym budżecie mogą zdecydować się na takie rozwiązanie.
Projekt domu z antresolą może obejmować zarówno antresole przeznaczone do użytku w ciągu dnia, jak i typowe sypialnie. W pierwszym przypadku na antresoli można stworzyć pokój młodzieżowy, gabinet, domowe biuro, garderobę itp. Ważne jest jednak pamiętanie o tym, by zachować odpowiednią wysokość pomieszczeń. Przebywanie na antresoli w ciagu dnia i wykonywanie różnych czynności jest wygodne, jedynie gdy przestrzeń ma co najmniej 2 metry wysokości. Antresole sypialne mogą być niższe – śpi się na nich wygodnie nawet, gdy mają niewiele ponad 100 cm wysokości.
Projekt domu z antresolą alternatywą dla kosztownych planów
Wybierając projekt domu z antresolą, oszczędza się od samego początku. Gotowy projekt tego typu jest tańszy od planu budowy domu dwupiętrowego, a także domu z poddaszem. Dzięki temu już podczas kupowania projektu można zaoszczędzić kilkaset złotych lub więcej. Wzniesienie budynku z antresolą do stanu surowego zamkniętego zwykle kosztuje niewiele ponad 100 tysięcy złotych, podczas gdy budynek o tej samej powierzchni z piętrem będzie wymagał przygotowania nawet dwukrotnie wyższej kwoty.
Oszczędności podczas budowy domu z antresolą sprawiają, że na takie rozwiązanie mogą zdecydować się rodziny, które do tej pory zajmowały niewielkie mieszkania. Wystarczy niewysoki kredyt na budowę domu, a marzenia rodziców i dzieci spełnią się bez trudu.
Artykuł sponsorowany