Radio 5

Zamów kuriera do domu

 

Jeżeli wysyłasz lub odbierasz przesyłki, to na pewno nieobca jest ci marka InPost, znana przede wszystkim z sieci kilku tysięcy paczkomatów. Po wypromowaniu tej innowacyjnej usługi (wówczas i nadal jedynej takiej na polskim rynku) firma nie spoczęła na laurach, ale w 2015 roku wszedł na rynek usług kurierskich. Wszedł z impetem, bo już w 2019 roku w raporcie “E-commerce w Polsce 2019” (Gemius dla e-commerce Polska) InPost był trzecią najczęściej wymienianą firmą kurierską obsługującą dostawy ze sklepów internetowych. Wygląda na to, że InPost na dostawach kurierskich się zna. No to może zamów kuriera InPost i przekonajmy się czy faktycznie jest to tak dobra usługa.

Określ punkty odbioru
Zacznijmy od tego co właściwie znaczy “zamów kuriera”. Można to rozumieć jako “zamów usługę kurierską”, ale w pierwszym przykładzie spojrzymy na dosłowny sens zwrotu “zamów kuriera”, czyli “zamów kuriera do domu”. To znaczy, że kurier przyjedzie do ciebie po przesyłkę. Możesz skorzystać z tej opcji jeżeli posiadasz konto w Managerze Paczek InPost i określiłeś wcześniej punkty odbioru. Zrobisz to w opcjach swojego konta, w zakładce “Nowy punkt odbioru”. Po kliknięciu w ten link otworzy ci się formularz, w którym podajesz dokładny adres miejsca, z którego chcesz żeby kurier odbierał paczki. Może to być twój adres domowy, albo miejsce pracy, albo np. magazyn, z którego wysyłasz paczki klientom. InPost co do zasady zweryfikuje podane przez klientów adresy punktów odbioru. Może więc minąć do 24 godziny zanim będziesz mógł zamówić kuriera pod wskazany adres. Dlatego lepiej określić punkty odbioru zawczasu – nigdy nie wiesz kiedy jakiś nieprzewidziany zbieg okoliczności (Złamana noga? Kwarantanna? Areszt domowy? Nagły atak agorafobii?) uziemi cię w domu i zmusi do zamówienia kuriera, który odbierze twoje jakże pilne przesyłki.

Zamów kuriera
Jeżeli już masz określone punkty odbioru, to możesz do jednego z nich zamówić kuriera, który przyjedzie do ciebie i odbierze paczkę lub paczki. Koszt tej usługi wynosi niecałe 5 zł, ale jeżeli nadajesz pięć lub więcej paczek na raz, to możesz skorzystać z niej za darmo. Po wejściu do Managera Paczek wybierz opcję “wyślij przesyłki” (jeżeli wysyłasz te pięć paczek na raz, wybierz dodatkowo opcję “przygotuj wiele” u góry) i wypełnij formularz nadania, który ci się otworzy. Możesz wybrać zarówno wysyłkę do paczkomatu jak i kurierem, a dla wielu przesyłek dowolną kombinację tych dwóch. W formularzu podaj dokładne dane odbiorcy: imię i nazwisko, numer telefonu, e-mail oraz dokładny adres dostawy dla paczek kurierskich, a dla paczkomatowych paczkomat odbiorczy. Określ też gabaryt przesyłki, którą chcesz nadać, pamiętając szczególnie w przypadku przesyłek paczkomatowych, że wprawdzie odbiera je od ciebie kurier, ale w którymś momencie ktoś będzie musiał upchnąć pakunek w skrytce paczkomatu. Wszystkie paczki mają taką samą wagę maksymalną, więc tym się nie musisz przejmować, przynajmniej przy mniejszych pakunkach, bo mało co ma taką gęstość żeby w gabarycie A ważyć ponad 25 kg (regulamin i tak zabrania nadawania plutonu).
Teraz dochodzimy do kluczowego kroku, czyli wyboru miejsca nadania przesyłki. Do wyboru jest nadanie w paczkomacie lub Punkcie Obsługi Paczek, „Utworzę zlecenie odbioru – przesyłkę odbierze kurier InPost (usługa dodatkowo płatna)”. Interesuje nas właśnie ta trzecia opcja. Zwrot “usługa dodatkowo płatna” odnosi się do tych pięciu złotych, o których wspominałem na początku. Jeżeli masz już zdefiniowany jeden lub więcej punktów nadania, to teraz możesz wybrać jeden z nich. Po zatwierdzeniu i opłaceniu przesyłki pozostało czekać na kuriera, który przyjedzie do ciebie odebrać twoje paczki. Skomplikowane? Może za pierwszym razem.

 

Artykuł sponsorowany