W Dzień Kobiet w Radiu 5 oddajemy głos kobietom niezwykłym. Prezentujemy sylwetki Pań znanych i lubianych w Ełku i Giżycku. Reporterzy Radia 5 pytali Panie o ich postrzeganie Dnia Kobiet, jak to w radiu – o ulubione piosenki oraz o to, co by było gdyby… były mężczyznami.
AGATA KULIKOWSKA
Kobiecość i profesjonalizm w męskim świecie. Agata Kulikowska jest oficerem prasowym w Komendzie Powiatowej Policji w Ełku. Na pracę nie patrzy przez pryzmat płci. I dobrze, bo patrząc z boku trudno nie zacytować Jamesa Browna, że to męski świat („this is the men’s world”). Na 16 komend wojewódzkich policji w Polsce tylko w jednej na najwyższym stanowisku – zastępcy komendanta – jest kobieta. Mowa o KWP w Gdańsku. A jak dzień kobiet postrzega oficer prasowy ełckiej komendy?
ULA PODURGIEL
„Kobieta petarda”- mówią o niej ci, którym dane było z nią współpracować. Ula Podurgiel to prezeska Stowarzyszenia Adelfi i założycielka Fundacji Kocham Jaśka. To właśnie choroba najmłodszego z czwórki jej dzieci – Jasia – zmotywowała ją do działania. Niespożyta energia Uli zaowocowała także powstaniem grupy edukacji alternatywnej, której jest współzałożycielką. Dnia Kobiet raczej nie obchodzi, chociaż czasem robi wyjątki.
PATRYCJA ŁAPIŃSKA
Chyba nie ma w Ełku wydarzenia, nad którym nie czuwałaby ona – Patrycja Łapińska, założycielka Fundacji Wolontariacki Ośrodek Wsparcia. To ona swoją pozytywną energią, pasją i chęcią działania zaraża wszystkich, którzy pojawią się w „polu jej rażenia”. Do współpracy zaprasza wszystkich, bez względu na wiek, stąd w akcje przez nią koordynowane, angażuje się zarówno młodzież jak i seniorzy. Jej zgrana ekipa wolontariuszy jest w stanie pomóc przy każdej imprezie! Patrycja Łapińska doceniona została za swoją wieloletnią działalność społeczną m.in. nagrodą Białej Lilii i Ełckiego Bociana.
ANETA WERLA
To ona odpowiada za realizację wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w mieście. Aneta Werla – dyrektor Ełckiego Centrum Kultury, wcześniej naczelnik wydziału promocji w ełckim ratuszu. Wie „co w kulturze piszczy” i dba o to by, dobrej rozrywki ełczanom nie brakowało. Dzień Kobiet postrzega jako okazje do rozmowy na poważne tematy.
ANETA ZAMOJSKA
Coach, kierownik Szkoły Artystycznej, autorka książki „Sekundy do szczęścia”, a przez 13 lat dziennikarka prasowo- telewizyjna. Aneta Zamojska, to kobieta która cały czas szuka… nowych wyzwań. W przyszłości pewnie jeszcze nie raz zaskoczy ełczan. Tymczasem jednak wspomina swoje Dni Kobiet.
IWONA ADESZKO
Tej kobiety z pewnością nie trzeba przedstawiać fanom dobrej literatury. Iwona Adeszko to wieloletnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku. Dzięki niej biblioteka nie jest jedynie miejscem, gdzie można wypożyczyć książkę. To miejsce spotkań z pisarzami, artystami czy podróżnikami. Prekursorka czytelnictwa wśród najmłodszych ełczan i wielu nowoczesnych rozwiązań w bibliotekarstwie. Dzień Kobiet bardzo lubi.
JADWIGA MISTERA
Zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w giżyckim szpitalu. Jej ciężka praca na rzecz miasta i mieszkańców zaowocowała zaufaniem społecznym. Wyrazem tego zaufania jest obecność Jadwigy Mistery w Radzie Miasta Giżycka nieprzerwanie od 2006 roku. O Dniu Kobiet mówi tak:
KATARZYNA KAROLSKA
Mówią o niej „urzędnik z sercem”. Zatrudniona jako Główny specjalista w Biurze Promocji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Giżycku. Usłyszeli o niej wszyscy , gdy w sposób daleko wykraczający poza obowiązki zawodowe zorganizowała pomoc dla samotnie mieszkającego ponad 70-letniego giżycczanina. Pytana o niecodzienne zaangażowanie w pracę odpowiada krótko- zrobiłam co do mnie należało. Z jej inicjatywy w Giżycku jako jedynym mieście na Warmii i Mazurach wdrażany jest pilotażowy program teleopieki domowej, tzw. „Przycisk życia”. Z czym Karolskiej kojarzy się Dzień Kobiet?
MARIA DANIŁKIEWICZ
Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ełku, członek Mazurskiego Towarzystwa Naukowego, które stworzyło plebiscyt Ełczanina Roku. Poprzez liczne inicjatywy stowarzyszeń Pani Maria dała się poznać jako kobieta zaangażowana w życie kulturalno-społeczne miasta. Doskonale pamięta jak Dzień Kobiet obchodzono kiedyś.
MARIA POPIELUCH
Od 16 lat kieruje Stowarzyszeniem na rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową „Promyk”, znana nie tylko w Giżycku społeczniczka, w 2015 roku doceniona za działalność przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pani Maria od lat aktywnie działa również na rzecz osób starszych, jest członkiem Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od trzech kadencji zasiada w Radzie Miejskiej, wcześniej przez osiem lat była członkiem Rady Powiatu. Dzień Kobiet przywołuje w Pani Marii wspomnienia.
MONIKA ZUBER
Kobieta, która nie ucieka od trudnych tematów, pastorka parafii ewangelicko-metodystycznej w Ełku, a prywatnie żona i matka. Angażuje się w akcje i inicjatywy na rzecz praw kobiet. W „jej” parafii powstał Punkt konsultacyjny dla ofiar przemocy, prowadzone są również cykliczne akcje poboru krwi. Jak mówi, w Dzień Kobiet Panie powinny zadbać o siebie.
EWA OSTROWSKA
Dała się poznać mieszkańcom Giżycka jako dobry samorządowiec i działacz społeczny. To nie tylko dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu. Lista organizacji, w których działa może przyprawić o zawrót głowy. To m.in. Świetlica Socjoterapeutyczna , Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej „Pełna Chata”, giżycki Uniwersytet III Wieku czy Klub Seniora. Za zaangażowanie w podejmowane działania z zakresu pomocy społecznej otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. O Dniu Kobiet mówi w samych superlatywach.