Suwalski Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydgiera znalazł się na drugim poziomie referencyjności, a nie na najwyższym trzecim w tak zwanej sieci szpitali. Szpitale w Augustowie i Sejnach zakwalifikowały się do jeszcze niższego I stopnia. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił, które z placówek w regionie będą mogły funkcjonować na nowych zasadach. W tak zwanej sieci szpitali w województwie podlaskim mają być wszystkie szpitale publiczne i jeden niepubliczny, łącznie 23 jednostki. Jak mówi Adam Szałanda, dyrektor suwalskiego szpitala, zakwalifikowanie do sieci oznacza, że placówka będzie miała na kilka lat zagwarantowane finansowanie. Podkreśla jednak, że drugi stopień referencyjności nie jest zadowalający i szpital będzie się odwoływał.
Szpital „Pro-Medica” i 108 Szpital Wojskowy w Ełku, „Szpital Giżycki” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, „Olmedica” w Olecku, Szpital powiatowy w Piszu, Goldmedica w Gołdapi i Mazurskie Centrum Zdrowia – Szpital Powiatowy w Węgorzewie- to placówki, które znalazły się w tak zwanej sieci szpitali, czyli grupie instytucji, które będą miały zapewnione finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia od października tego roku w województwie warmińsko-mazurskim.
Sieć szpitali powstaje w wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej stworzenie przewiduje ustawa o opiece zdrowotnej. Według jej założeń finansowanie wyznaczonych placówek, które spełniają określone wymagania, ma zagwarantować odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali. Taki system ma również ułatwić pacjentowi dostęp do podstawowych świadczeń.
Szpitale, które nie znalazły się w sieci mogą zostać zgłoszone do konkursu, by zdobyć pieniądze na funkcjonowanie. Wykaz szpitali będzie obowiązywał od 1 października 2017 roku.