Radio 5

Kultura bartnicza na liście UNESCO

Puszcza Augustowska

Kultura bartnicza została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jednym z inicjatorów wniosku był Piotr Piłasiewicz, założyciel Bractwa Bartnego, działającego na terenie Puszczy Augustowskiej.

Bartnictwo to dawna forma pszczelarstwa leśnego, polegająca na chowie pszczół w barciach, czyli specjalnie wydrążonych dziuplach drzew. To drugi, po szopkarstwie krakowskim, polski wpis na listę. To dzięki współpracy organizacji pozarządowych z Polski i Białorusi.

Jak mówi Piotr Piłasiewicz w rozmowie z Radiem 5, wpis pozwoli na popularyzację tej formy pszczelarstwa, a przede wszystkim ochronę pszczół.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/12/pilasiewicz-1.mp3?_=1

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO stworzona została, aby ułatwić przekazywanie z pokolenia na pokolenie wiedzy, wyobrażeń, wartości, umiejętności czy tradycji.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/12/pilasiewicz-2.mp3?_=2

Kultura bartnicza jest praktykowana od wieków. Obejmuje wiedzę, umiejętności, praktyki i wierzenia, które związane są z chowem dzikich pszczół. Na terenie Puszczy Augustowskiej udało się odnaleźć kilka rodzin zajmujących się bartnictwem.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/12/pilasiewicz-3.mp3?_=3

Autor: IW
Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, UM Augustów