Radio 5

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

W miastach w regionie odbyły się we wtorek uroczystości ku czci bohaterów niepodległościowego podziemia. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

AUGUSTÓW

W uroczystościach w Augustowie wzięła udział Beata Szydło, premier RP. Szefowa rządu uczestniczyła we mszy świętej w miejscowej bazylice, razem z augustowianami przemaszerowała ulicami miasta i złożyła kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954. W swoim wystąpieniu nawiązała do bolesnej historii regionu, gdzie miała miejsce największa powojenna zbrodnia na Polakach. W lipcu 1945 roku na Suwalszczyźnie NKWD i Armia Czerwona uprowadziła 600 osób związanych z podziemiem niepodległościowym. Taką liczbę ustalił działający w latach osiemdziesiątych Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945. Dziś już wiadomo, że uprowadzonych zamordowano. Nadal nieznane są natomiast miejsca ich pochówku. Premier podkreśliła, że odnalezienie grobów jest moralnym obowiązkiem.

https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2016/03/Beata-Szydlo-premier-RP-w-Augustowie-na-obchodach-dnia-zolnierzy-wykletych-01-03-16.wav?_=1

W obchodach w Augustowie udział wzięli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, wojska i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

SUWAŁKI

W Suwałkach po nabożeństwie w Konkatedrze św. Aleksandra uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik 41-ego Pułku Piechoty AK przy ul. Sejneńskiej. Tu odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do zebranych, przypominający o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych w latach powojennych, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Następnie odbył się apel pamięci.

https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2016/03/apel-pamieci-z-dnia-zolnierzy-wykletych-w-suwalkach-01-03-16.wav?_=2

Po apelu pamięci złożono kwiaty i wieńce, zapalono znicze. Wieńce złożyli m.in. Bożena Kamińska, poseł RP, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, przedstawiciele organizacji kombatanckich i młodzież szkolna. Mówi prezydent Suwałk.

https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2016/03/Czeslaw-Renkiewicz-prezydent-Suwałk-podczas-obchodow-dnia-zolnierzy-wykletych-w-suwalkach-01-03-16.wav?_=3

Pamięć Żołnierzy Niezłomnych uczczono także w VII Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach. Obecni byli m.in. Jarosław Zieliński, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, poseł na Sejm oraz prof. Krzysztof Jasiewicz, historyk z Polskiej Akademii Nauk. Uroczystość przygotowali uczniowie liceum z pomocą nauczycieli. Młodzi ludzie przypomnieli tragiczne losy m. in. Danuty Siedzikówny – pseudonim Inka, majora Józefa Kurasia – pseudonim Ogień oraz majora Zygmunta Edwarda Szendzielarza – pseudonim Łupaszka.

Warto dodać, że wirtualną wystawę poświęconą „Żołnierzom Wyklętym” Suwalszczyzny przygotowało też suwalskie Archwum Państwowe. Więcej na ten temat na www.suwalki.ap.gov.pl

 GOŁDAP

Obchody przypadającego we wtorek Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” były w Gołdapi dwudniowe. W poniedziałek w sali gimnastycznej LO były wykłady naczelnika delegatury IPN w Białymstoku Waldemara Brendy oraz historyków zajmujących się badaniem zbrojnego podziemia antykomunistycznego na Suwalszczyźnie Danuty i Zbigniewa Kaszlejów. Uczniowie LO zaprezentowali przygotowany montaż słowno-muzyczny o żołnierzach wyklętych, a uczniowie ZSZ filmową inscenizację przesłuchania Danuty Siedzikówny ps. Inka i morderstwa na niej dokonanego w gdańskim więzieniu. We wtorek w samo południe uroczystości odbyły się w centrum miasta. Był apel pamięci, salwa honorowa. Pod pomnikiem niepodległości oraz znajdującym się obok krzyżem złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.