Suwałki
Styczeń
2018 rok mieszkańcy Suwałk powitali na Placu Marii Konopnickiej. Było głośno, hucznie, w rytmie największych polskich i światowych hitów.
Styczeń to oczywiście Coroczny Orszak Trzech Króli. W Suwałkach wydarzenie zgromadziło prawdziwe tłumy, które przeszły ulicami miasta. Jak zwykle był wielobarwny pochód z inscenizacjami.
W połowie stycznia na dobre ruszyła budowa nowej siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach. Przy ulicy przy ulicy Witosa odbyło się poświęcenie placu budowy i symboliczne wbicie łopat, za które chwycili między innymi Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Jarosław Wendt, Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej i Arkadiusz Buchowski, nowy komendant PSP w Suwałkach.
W drugiej połowie miesiąca mieszkańcy Suwalszczyzny doczekali się pierwszego w 2018 roku śniegu. Zgodnie z zapowiedziami meteorologów spadła kilkucentymetrowej grubości warstwa białego puchu.
Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski ogłosili utworzenie w Suwałkach delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zapowiedzieli, że będzie kierownik, więcej urzędników, a instytucje i mieszkańcy będą mogli załatwić więcej spraw, bez konieczności wyjazdu do Białegostoku. Formalnie delegatura działała już od roku, ale tylko na papierze.
Suwałki były gospodarzem XXII Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu. W sumie na parkietach w suwalskich halach sportowych wystąpiło prawie 350 młodych zawodników z 12 stowarzyszeń z całej Polski. Wszystko w duchu chrześcijańskiego nauczania i salezjańskiej tradycji wychowawczej. Zawody zdominowała „Róża” Kutno. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta z Kutna wywalczyli wysokie miejsca w swoich kategoriach oraz zdobyli puchar Fair-Play Zbigniewa Bońka.
Luty
Luty w Suwałkach rozpoczął się VIII corocznym Balem Charytatywnym Gminy Suwałki i koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tym razem organizatorzy zaprosili Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna oraz Ivana Komarenko. Tradycyjnie była zabawa i licytacje. Zebrane pieniądze trafiły na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym z ośrodków w podsuwalskim Brodzie Nowym i Białej Wodzie. Nad całością czuwali Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki i Irena Świacka, sekretarz zarządu miejscowego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Podczas balu zebrano 46 tysięcy złotych.
W Augustowie odbyło się otwarcie Strefy Aktywności Gospodarczej. 13-hektarowy teren na południu miasta został uzbrojony i przygotowany na przyjęcie inwestorów.Jak mówił obecny podczas uroczystości Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceminister resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji „tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”. Jednocześnie podkreślał, że to właśnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości Augustów został otwarty na nowe możliwości rozwoju gospodarczego.
W tłusty czwartek, jak co roku Radio 5 zorganizowało konkurs na najsmaczniejszy pączek. Tym razem wygrała Emilia Dojnikowska z Suwałk. Mowa o jej pączkach z nadzieniem wiśniowym. Właśnie one najbardziej przypadły do gustu jury konkursu.
Również w lutym żołnierze z miejscowego garnizonu zorganizowali bal, podczas którego zebrali 12 tysięcy złotych na rehabilitację 5-letniej Zosi Szturgulewskiej. W imprezie, która odbyła się na początku lutego uczestniczyło około 70 osób wojskowych, przedstawicieli służb mundurowych i samorządu.
W Sejnach pojawiła się szansa na odbudowę sukiennic. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które szukało lokalizacji Muzeum generała Władysława Andersa i 2 Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych uznało , że Sejny będą odpowiednim miejscem. Zanim powstanie muzeum trzeba trzeba odbudować spalone w czasie wojny sejneńskie sukiennice. W tym celu miejscowe stowarzyszenie i samorządowcy zaczęli szukać pieniędzy na wkład własny w inwestycję.
Litwini świętowali rocznicę odzyskania niepodległości . Z tej okazji w Puńsku, największym skupisku mniejszości litewskiej w Polsce odbyły się jubileuszowe uroczystości. Była msza święta, po której rozbrzmiały kościelne dzwony i dzwoneczki przybyłych mieszkańców, był pochód ulicami Puńska i odsłonięcie pamiątkowej rzeźby przed Domem Kultury Litewskiej. Wszystko w podniosłej, dostojnej atmosferze wielkiego święta, bo jak mówili jego uczestnicy, w Polsce odzyskanie niepodległości Litwini świętują jeszcze silniej niż w samej Litwie.
Nagrodę odebrał w środę (21.02) Janusz, laureat tegorocznego, fotograficznego konkursu Radia 5 – „Kot na piątkę”. Zestaw treningowy, obroże, myszki i kocie przysmaki ufundowane przez sponsora oraz bon na wizytę behawioralną u zoopsychologa dostarczyliśmy do miejscowości Nowe Krzywe koło Starych Juch, gdzie mieszka zwycięzca.
Marzec
Początek marca to Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i coroczny bieg ulicami Suwałk, poświęcony pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Tym razem uczestnicy wystartowali sprzed centrum handlowego przy ulicy Dwernickiego.To symboliczne miejsce bo w latach 40- tych i 50-tych XX wieku znajdowało się w tym miejscu więzienie karno-śledcze II klasy, w którym wykonano wyroki śmierci na działaczach niepodległościowych.
Przed suwalskim sądem ruszył proces w sprawie zabójstwa mężczyzny przed barem z kebabem w centrum Ełku. Do tragicznego zdarzenia doszło w sylwestrowy wieczór 2016 roku. Z zeznań wynika, że 21-letni Daniel z Ełku zabrał z baru dwie butelki coli i uciekł. Za nim udali się właściciel lokalu, Algierczyk i kucharz, Tunezyjczyk. Doszło do szarpaniny, w której ełczanin zginął od ran zadanych nożem. W połowie marca przed Sądem Okręgowym w Suwałkach ruszył proces oskarżonego o zabójstwo Tunezyjczyka. Mężczyzna nie przyznał się do winy, nie chciał składać zeznań i odpowiadać na pytania. Złożył jedynie oświadczenie, w którym przeprosił rodzinę zabitego ełczanina.
Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego gościł w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Spotkał się ze studentami i kadrą, zwiedzał uczelniane pracownie, mówił o założeniach nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i przekazał szkole prawie półtora miliona złotych na organizację zajęć praktycznych.
Władze Suwałk oficjalnie odsłoniły ulicę imienia Andrzeja Wajdy. W uroczystości uczestniczyła Krystyna Zachwatowicz – Wajda, żona zmarłego dwa lata temu słynnego reżysera, który urodził się właśnie w Suwałkach. W ten sposób samorząd postanowił uczcić niedawną, 92. rocznice urodzin artysty nadając ulicy w centrum miasta imię reżysera.
Z centrum Sejn usunięto pomnik Matki Polki wzniesiony z okazji 25-lecia PRLu. Robotnicy cały dzień demontowali górujący nad parkiem cokół z ustawioną na nim kobietą. Pomnik został wzniesiony i odsłonięty 22 lipca 1970 roku z okazji 25-lecia PRL. Na bokach cokołu umieszczono wizerunki żołnierzy Armii Czerwonej, a na szczycie rzeźbę kobiety. W latach 80-tych pomnik poświęcono Matce Polce. O usunięciu pomnika zaważyła ustawa o dekomunizacji. Zgodnie z nią w ubiegłym roku samorządy zmieniły nazwy ulic nawiązujące do ustroju totalitarnego, a w tym roku usuwają tablice, rzeźby i pomniki. Pracom robotników przyglądali się zgromadzeni sejnianie.
W Suwałkach ze względów oszczędnościowych spółka PKS Nova zrezygnowała z dzierżawy głównego budynku dworca przy ulicy Utrata i przeniosła kasy do niewielkiej, ale własnej przybudówki. To wywołało spore emocje. Niektórzy zarzucili spółce marginalizację suwalskiego dworca. Po interwencji Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk sytuacja wróciła do pierwotnego stanu.
Kwiecień
Z początkiem kwietnia do Puszczy augustowskiej ruszyły żubry przywiezione z Puszczy Boreckiej. Wcześniej przebywały w zagrodzie adaptacyjnej. Są zalążkiem stada, które docelowo ma liczyć 50 sztuk. – To wielkie wydarzenie i sukces Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Początek tworzenia wolnego stada w Puszczy Augustowskiej to ważny etap w realizacji programu kompleksowej ochrony żubra przez Lasy Państwowe. Orędownikiem przedsięwzięcia była profesor dr habilitowany Wanda Olech ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W Suwałkach odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej hali widowiskowo-sportowej przy stadionie piłkarskim suwalskich Wigier. Nowa hala będzie miała 13 metrów wysokości, 100 długości i 60 szerokości, boiska do: siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej, a także trybuny na prawie 2200 miejsc.
Również w kwietniu w Suwałkach firma FORTE czołowy polski producent mebli do samodzielnego montażu otworzyła fabrykę płyt wiórowych.
To najnowocześniejszy taki obiekt w Europie i największa inwestycja w historii Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Potężna fabryka za 520 milionów złotych powstawała od dwóch lat na południu miasta. Pracę znalazło w niej 240 osób. Maciej Formanowicz, prezes zarządu Fabryk Mebli „FORTE” zapewniał, że fabryka jest bezpieczna dla środowiska, a jedyne, co się z niej wydostaje, to para wodna. Rocznie fabryka będzie produkować pół miliona metrów sześciennych płyty wartości kilkuset milionów złotych. Wszystkie najnowszej generacji, co pozwoli eksportować produkt do wszystkich państw świata.
Ponad 250 studentów Akademii Sztuki Wojennej ćwiczyło w kwietniu planowanie działań obronnych na Suwalszczyźnie. W kilku punktach regionu wojskowi wyposażeni w mapy opracowywali działania kilkunastotysięcznej dywizji, która miałaby stawić opór wrogowi.
Maj
W maju doszło do tragedii w Zalewie Arkadia w Suwałkach gdzie utonął 19-latek. Wieczorem młody mężczyzna razem z kolegą wszedł do wody. W pewnym momencie zaczął tonąć. Wezwani na miejsce strażacy rozpoczęli poszukiwania. Użyto sonarów, do wody weszli płetwonurkowie, a strażacy z łodzi przeczesywali dno bosakami. Nastolatka wyłowiono, ale akcja reanimacyjna nie przyniosła efektu.
Również w maju zapadł trzeci już wyrok w sprawie aktywistów Komitetu Obrony Demokracji, którzy protestowali na otwarciu wystawy o Armii generała Władysława Andersa w miejscowym Archiwum Państwowym. Sąd uznał ich winnymi zakłócenia porządku i jednocześnie odstąpił od ukarania i obciążania ich kosztami procesowymi.
Przypomnijmy, że proces dotyczy zdarzenia sprzed dwóch lat, kiedy to w Archiwum Państwowym przemawiała Anna Maria Anders, córka generała i kandydatka w wyborach uzupełniających do Senatu. Kilka osób ze znaczkami Komitetu Obrony Demokracji zarzuciło organizatorom, że prowadzą kampanię wyborczą za publiczne pieniądze. Po zdarzeniu policja zarzuciła pięciu osobom zakłócanie porządku. W pierwszym procesie obwinieni zostali uniewinnieni. Po odwołaniu policji sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia i w kolejnym procesie znowu zapadł wyrok uniewinniający. Po kolejnym odwołaniu policji na ławie obwinionych zasiadły trzy osoby.
Sędzia Tomasz Szeligowski, który rozpatrywał sprawę, całą obwinioną trójkę uznał winnymi zakłócenia porządku i odstąpił od ukarania. Nie obciążył ich także kosztami procesowymi. W krótkim wyjaśnieniu sędzia przyznał, że nie ma wątpliwości o wyborczym charakterze otwarcia wystawy. Jednocześnie, zdaniem sądu, nawet takie zdarzenie nie może usprawiedliwiać zachowania obwinionych. Jak wyjaśnił, Konstytucja RP i Konwencja Ochrony Praw Człowieka zapewniają wolność wyrażania poglądów, ale prawo wprowadza też ograniczenia celem chociażby zapobiegania zakłócenia porządku.
Z końcem miesiąca w Suwałkach odbył się Diecezjalny Dzień Młodzieży oraz Nowenna przygotowująca do obchodów 300-lecia miasta. Była modlitwa, przemarsz ulicami miasta i odsłonięcie oraz poświęcenie pomnika świętych Romualda i Rocha.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Jerzym Mazurem Biskupem Ełckim na czele, uczestnicy Diecezjalnego Dnia Młodzieży, artyści, którzy pracowali nad rzeźbami świętych i koncepcją pomnika oraz mieszkańcy Suwałk.
Czerwiec
Czerwiec w Suwałkach rozpoczął się juwenaliami. Władzę w mieście przejęli studenci, a w Parku Konstytucji 3 Maja w centrum miasta odbyły się coroczne Juwenalia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Zebranych bawili: Jamal, C-bool i After Party. Był pokazy taneczne i akrobatyczne, konkursy z nagrodami i przede wszystkim muzyka.
Kolejny dzień czerwca minął pod znakiem biegania. Wszystko za sprawą RESO Suwałki 10,5 – Miejskiego Święta Biegania. To już trzecia edycja suwalskiego festiwalu biegów. Całość zaczęły przedszkolaki, które stanęły na starcie razem z rodzicami. Po nich do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół podstawowych. Były „Suwalskie debiuty”, czyli bieg na 3,5 km. Bieg „Pogodne Suwałk Team” dla sztafet 3 x 3,5 km. Najwięcej zawodników zgromadziła oczywiście suwalska ćwiartka, na starcie której byli zawodnicy z 11 państw, między innymi Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Maroko i Kenii – ponad pół tysiąca biegaczy. W tegorocznej edycji rekordowa była również pula nagród. Biegacze walczyli o nagrody przekraczające ponad 24 tysiące złotych.
Kamil Socha został nowym trenerem piłkarzy suwalskich Wigier. Nowego szkoleniowca przedstawił w czerwcu Sylwester Cimochowski, wiceprezes Suwalskiego Klubu Sportowego. 47-letni, nowy trener zapowiedział ciężka orkę.
W Suwałkach odsłonięto pomnik w hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 . Monument na rondzie u zbiegu ulic Armii Krajowej i Mikołaja Reja przedstawia złożone do modlitwy dłonie, oplecione drutem kolczastym, wznoszące znak Polski Walczącej. Inicjatorem jego budowy był Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku. Uroczystości odsłonięcia rozpoczęła msza święta w pobliskim kościele Bożego Ciała, której przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. W kazaniu wielokrotnie odnosił się do tragicznych wydarzeń sprzed ponad 70 lat, kiedy to NKWD i Armia Czerwona na Suwalszczyźnie pojmała i uprowadziła 600 polskich patriotów.
W końcu czerwca doszło do potężnego pożaru traw w podsuwalskim Zielonym Kamedulskim. Ogień gasili strażacy z Suwałk oraz druhowie z Potaszni i Nowej Wsi. Płonął potężny obszar łąki na południe od drogi Suwałki-Zielone Kamedulskie. Dzięki szybkiej interwencji ogień nie przeniósł się na znajdujące się po północnej stronie drogi uprawy zboża.
Lipiec
Na początku lipca w Augustowie odbyło się oficjalne otwarcie lądowiska śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obiekt znajduje się przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Było przecięcie wstęgi i poświęcenie lądowiska. W uroczystości uczestniczyli m. in. Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski, Biskup Diecezji Ełckiej ks. Jerzy Mazur i Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski.
Ławeczka bluesmana stanęła w lipcu na ulicy Chłodnej w centrum Suwałk. Jej uroczyste odsłonięcie rozpoczęło tegoroczną edycję Suwałki Blues Festivalu. Ławeczka i stojącego obok niej bluesmena z gitarą wykonał z brązu białostocki artysta-rzemieślnik Janusz Tałudź, który towarzyszył pracownikom montującym całość i opowiadał o swoim dziele. Zachęcał samorządowców, do zamówienia kolejnego muzyka, aby bluesman nie grał samotnie.
W lipcu suwalczanie pożegnali Wojciecha Tucholskiego, działacza suwalskiej „Solidarności”. Zmarły w wieku 71 lat Wojciech Tucholski z zawodu był nauczycielem i wieloletnim pracownikiem kuratorium oświaty na stanowisku starszego wizytatora. W latach 80-tych aktywnie działał w „Solidarności”, a w latach 1989-1992 przewodniczył Zarządowi Regionu „Pojezierze” NSZZ Solidarność w Suwałkach. Solidarnościową działalność Wojciech Tucholskiego wspominał między innymi Leszek Lewoc, z którym razem pracował.
Z końcem miesiąca odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej wraz z Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą w Suwałkach. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i formacji mundurowych, m.in: Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej oraz Jarosław Wendt, Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Nowa siedziba suwalskich strażaków powstaje pomiędzy dotychczasowym budynkiem, a kościołem pw. Kazimierza Królewicza przy ulicy Witosa. Prace trwają od stycznia tego roku kiedy to odbyło się poświęcenie placu budowy i symboliczne wbicie łopat. Strażacy będą mieli nowe boksy garażowe, boisko wielofunkcyjne, myjnie dla pojazdów ratowniczych. Nie zabraknie też pomieszczeń biurowych, placu manewrowego i parkingu dla pracowników.
Sierpień
Sierpień przywitał mieszkańców Suwalszczyzny upałami. Temperatury w mieście dochodziły nawet do 30 stopni Celsjusza, a mieszkańcy szukali ukojenia na plażach.
Prezydent Suwałk wręczył coroczne nagrody – Włócznie Jaćwingów. Wyróżnieni zostali: Spółka Recman, Drewlux, Spółdzielnia Socjalna „Perspektywa”, społecznik Karol Świerzbin, przedsiębiorca Andrzej Lewkowicz, przewodnicząca Suwalskiej Rady Seniorów Maria Jolanta Lauryn oraz Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Laureaci otrzymali statuetki podczas uroczystej gali w Suwalskim Ośrodku Kultury w sali imienia Andrzeja Wajdy.
W pokamedulskim klasztorze w Wigrach odbyły się Regionalne Obchody Święta Wojska Polskiego. Była msza święta pod przewodnictwem Kardynała Gerharda Mullera i Biskupa Ełckiego, Jerzego Mazura, uroczysty apel z defiladą pododdziałów, salwa honorowa i żołnierskie popisy.
Mieszkańcy gminy Nowinka pożegnali Marka Motybla, wieloletniego wójta. Pogrzebowa msza święta odbyła się w kościele Matki Bożej Anielskiej w Monkiniach, a zmarły spoczął na pobliskim cmentarzu. Marek Motybel od urodzenia mieszkał w Danowskich koło Nowinki. Gminą kierował od 1994 do 2010 roku. Pod jego kierownictwem samorząd zbudował szkołę z pełnowymiarową salą sportową w Nowince. Gmina została zwodociągowana i skanalizowana.
Sierpień zakończył się tragicznie. Podczas zbioru kukurydzy w miejscowości Czarne koło Filipowa zginęli dwaj mężczyźni w wieku około 30 lat. Kombajn do zbioru kukurydzy zahaczył o linię wysokiego napięcia. Prąd poraził jednego z mężczyzn. Na pomoc ruszył mu drugi, ale też uległ porażeniu. Jednocześnie doszło do pożaru maszyny. Jak relacjonował Mateusz Biziewski, rzecznik prasowy suwalskiej policji, mężczyźni ulegli spaleniu.
Wrzesień
Wrzesień w Suwałkach tak jak w cąłej Polsce rozpoczął się obchodami wybuchu II wojny światowej. Nad ranem, bo o 4:45
przed pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku przy ulicy Wojska Polskiego zebrali się żołnierze, służby mundurowe i przedstawiciele instytucji, miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawieldiwości. Natomiast w południe w tym samym miejscu odbyły się uroczystości organizowane przez miejski samorząd na czele z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk.
Natomiast w Sejnach odbyły się obchody 200-lecia diecezji sejneńskiej. Prelekcje wygłosili ksiądz profesor Józef Łupiński z Łomży, profesor Algimantas Katilius z Wilna i profesor Wiesław Wysocki z Warszawy. Następnie w miejscowym klasztorze podominikańskim odbyło się otwarcie galerii obrazów o tematyce sakralnej i wystawy o diecezji sejneńskiej.
O utrzymanie podstawówki w Monkiniach koło Nowinki walczyli rodzice uczniów. Dzięki kilka dni czekały przed zamkniętymi drzwiami placówki. Chociaż szkoła formalnie funkcjonowała, brakowało w niej dyrektora i nauczycieli. Zdaniem rodziców to wina Doroty Winiewicz, ówczesnej wójt gminy, która zabiegała o likwidację szkoły. Wójt twierdziła, że dyrektor i nauczyciele zrezygnowali sami i nie sposób szybko znaleźć nowych. Zapraszała uczniów do szkoły w Nowince, ale rodzice twardo żądali otwarcia budynku w Monkiniach, bo nie chcieli dowozić dzieci do dużej i oddalonej szkoły. Po kilku dniach walki, ze względu na dobro dzieci, rodzice ulegli.
We wrześniu ruszył remont zabytkowych organów w w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Suwałkach. Na pierwszy ogień poszły tak zwane miechy. Organy pochodzą z połowy XIX wieku. Zostały zakupione przez oficerów Pułku Piechoty z Suwałk. Aby przywrócić im świetność potrzeba 250 tysięcy złotych. W tym celu rok temu ruszyła zbiórka, która przyniosła 17 tysięcy złotych. Prawie drugie tyle dał Urząd Marszałkowski. – To pozwoliło na rozpoczęcie prac – mówi Dawid Banach, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Suwałkach.
Pierwszy lemiesz koparki żwiru pod budowę pasa startowego w Suwałkach wysypał we wrześniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Wszystko podczas symbolicznego rozpoczęcia budowy pasa.
W uroczystości uczestniczyła Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego, które finansowo wspiera inwestycję oraz przedstawiciel miejscowej fabryki mebli, która przekazała na budowę lotniska 10 milionów złotych. Pas lotniskowy na południu miasta będzie miał 1320 metrów długości i 30 metrów szerokości. Z obiektu będą mogły korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym.
Koniec września to potężny pożar w podsuwalskiej miejscowości Krzywe. Płonęła miejscowa restauracja. Słup dymu było widać z odległości kilku kilometrów. Ogień gasiło 21 jednostek straży pożarnej z trzech powiatów. Pożar pochłonął niemal cały, drewniany dach budynku. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
Październik
W październiku przyjechał do Suwałk Mateusz Morawiecki, premier Rzeczypospolitej i Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Podczas spotkania z mieszkańcami w miejscowej Państwowej Szkole Muzycznej mówił o programie „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią.
Marek Zborowski-Weychman został Suwalczaninem Roku 2017. Tytuł przyznało Radio 5, które od lat organizuje plebiscyt, aby wybrać i wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Laureata poznali uczestnicy charytatywnego balu „Wieża Serc” w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Bal zorganizowała założona przez Radio 5 Fundacja Wieża, a dochód z balu trafił na pomoc uzdolnionym dzieciom.
Również w październiku dzieci z Przedszkola nr 8, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7, samorządowcy, ludzie kultury i sportu oraz pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni posadzili 100 drzew z okazji 100-lecia niepodległości Polski na skwerze u zbiegu ulic Andersa i Putry w Suwałkach. W połowie miesiąca odbyło się symboliczne włączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Leśnej. To pierwszy oddany do ruchu odcinek powstającej tak zwanej „Trasy Wschodniej”. Mowa o ulicy Leśnej, która po rozbudowie ma po dwa pasy ruchu i łączy się z ulicą Utrata.
W suwalskich koszarach gościł Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Została podjęta decyzja o odbudowaniu pułku w mieście.
To znaczy, że w Suwałkach będzie około trzy razy więcej wojska niż teraz.
Nad Czarną Hańczą stacjonuje bowiem 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, spadkobierca zlikwidowanego osiem lat temu pułku. Odbudowa ma nastąpić szybko. Minister zapowiedział, że w najbliższych miesiącach przybędzie żołnierzy.
Najważniejszym wydarzeniem w październiku były jednak wybory samorządowe. Wybory na prezydenta Suwałk wygrał w pierwszej turze Czesław Renkiewicz, urzędujący do tej pory na tym stanowisku.
Zmiana zaszła natomiast w gminie Suwałki. Zbigniew Mackiewicz zajął miejsce Tadeusza Chołko, wieloletniego wójta gminy Suwałki. Wójtem gminy Augustów został Zbigniew Buksiński. Robert Bagiński wygrał w gminie Giby. Uzyskał ponad 62% głosów. W gminie Krasnopol wygra Karol Szrajbert, który był jedynym kandydatem na to stanowisko. Również w gminie Puńsk był jeden kandydat – Witold Liszkowski. Uzyskał rekordowy wynik, 96% poparcia.
Listopad
W listopadzie odbyła się druga tura wyborów samorządowych. W Olecku Karol Sobczak pokonał wieloletniego burmistrza Wacława Olszewskiego. W Augustowie urzędującego Wojciecha Walulika zastąpił Mirosław Karolczuk. Bez zmian w Urzędzie Miasta Sejny. Arkadiusz Nowalski wygrał walkę o reelekcję. W drugiej turze wyborów pokonał Jolantę Bagińską. Zmiany nie było też w gminie Sejny, gdzie urzędujący wójt Dariusz Łostowski utrzymał się na stanowisku. Nowego wójta mają za to mieszkańcy Nowniki, Filipowa i Przerośli.
Najważniejszym wydarzeniem listopada były bez wątpienia obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zorganizowały wszystkie samorządy w regionie.
W Suwałkach była msza święta za Ojczyznę w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra oraz okolicznościowe uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. W wydarzeniu udział wzieli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, szkół z pocztami sztandarowymi. Były patriotyczne piosenki i wiersze.
Wieczorem, ulicami miasta przeszedł Młodzieżowy Marsz Niepodległości.
Ariel Jakubowski został w listopadzie nowym trenerem suwalskich Wigier. 41-letnie szkoleniowiec objął zespół po tym, jak klub za porozumieniem stron rozwiązał umowę z trenerem Kamilem Sochą.
Listopad do także ważny czas dla policjantów z regionu. Wtedy zakończył się ich protest. Przez kilka miesięcy mundurowi domagali się między innymi podwyżek i odpłatności za nadgodziny. W ramach protestu policjanci masowo brali zwolnienia lekarskie. W kulinacyjnym punkcie, nieobecna była prawie połowa policjantów z regionu.
Komendant Główny Policji zarządził kontrolę w komendzie w Suwałkach w związku z anonimami w sprawie sytuacji w podlaskiej policji, jakie otrzymała Bożena Kamińska, posłanka Platformy Obywatelskiej. W listach policjanci z regionu mieli stwierdzić, że mają dość bycia pogardzanymi i traktowanymi zgodnie z potrzebami politycznymi wiceministra Jarosława Zielińskiego. Kontrola nie wykazała jednak nieprawidłowości, a jedynie nadgorliwość niektórych przełożonych.
Szerokim echem w ogólnopolskich mediach odbiła się audycja „Gość Radia 5” z udziałem nadinspektora Daniela Kołnierowicza, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku. Podczas rozmowy komendant wyjaśniał, że donosy są nagonką, pomówieniami i kłamstwami. Zasugerował nawet ogłoszenie konkursu na anonim na Bożene Kamińską, posłankę PO. Fragment podchwyciły ogólnopolskie media.
Swoją wypowiedzią Kołnierowicz mógł złamać przepisy ustawy. Komendant Główny Policji zlecił wszczęcie postępowania w tej sprawie.
W Suwałkach protestowali pracownicy socjalni. Załoga Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przywdziała czarne stroje i plakietki z informacją o proteście. Pracownicy domagali się między innymi 3 tysięcy złotych minimalnego wynagrodzenia, dodatku w wysokości 485 złotych brutto dla tak zwanych pracowników środowiskowych, uprawnień emerytalnych po 25 latach pracy, praw do urlopu zdrowotnego w wymiarze 180 dni po 5 latach pracy i bezpłatnych szczepień ochronnych.
Nagrodę „Zacnego uczynku” otrzymał w listopadzie Dominik Czeszkiewicz, suwalski sędzia. To prestiżowe i honorowe wyróżnienie. Czeszkiewicz otrzymał nagrodę za orzekanie zgodnie z kanonem wielkich Ojców Prawa i z zasadami swego powołania.
W listopadzie jubileusze świętowały dwie jednostki oświatowe z Suwałk.
45-lecie obchodziła Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Zasłużeni nauczyciele otrzymali nagrody i odznaczenia, w tym Medale Prezydenta Polski za Długoletnią Służbę.
55-lecie świętowało Przedszkole numer 4 z Oddziałem Integracyjnym w Suwałkach. Z tej okazji w placówce odbyła się okolicznościowa akademia. Przedszkole powstało w 1963 roku. Aktualnie funkcjonuje osiem oddziałów: trzy, cztero, pięcio i sześciolatków.
Ślubowanie złożyli nowo wybrani radni Suwałk i Czesław Renkiewicz, prezydent miasta.
Prezydent wygłosił obszerną mowę programową. W swoim wystąpieniu wyraził chęć, aby rada i prezydent tworzyli zgodny tandem jadący w jednym kierunku. Mówił, że chce, aby Suwałki awansowały do I ligi polskich miast. Radni jednogłośnie wybrali prezydium. Radzie nadal przewodniczy Zdzisław Przełomiec, radny klubu „Łączą nas Suwałki” . Wiceprzewodniczącymi zostali wybrani Jacek Juszkiewicz z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Jacek Niedźwiecki z koła radnych Koalicji Obywatelskiej.
Ślubowanie w listopadzie złożył także Zbigniew Mackiewicz, dotychczasowy sekretarz gminy, który wygrał wybory samorządowe na wójta.
Na dożywocie za zabójstwo i zgwałcenie 90-letniej kobiety w Domu Weterana w Suwałkach skazał miejscowy sąd Adriana Z. Z uwagi na drastyczność zarzucanych czynów cała sprawa odbywała się z wyłączeniem jawności. Do brutalnego zabójstwa doszło dwa lata temu w czasie świąt Bożego Narodzenia. Bezdomny Adrian Z. miał wcześniej odwiedzać staruszkę i pożyczać od niej pieniądze, a w nocy z 25 na 26 grudnia brutalnie pobić, zgwałcić, związać, zakneblować i pozostawić swoją ofiarę.
Grudzień
Na początku grudnia zapadł wyrok w sprawie Edwarda D. który usiłował zabić żonę i dzieci. Chodzi o zdarzenie z czerwca ubiegłego roku, kiedy to w miejscowości Rogale koło Ełku 60-letni mężczyzna miał zaatakować siekierą dwóch nastoletnich synów i 39-letnią żonę oraz dusić pięcioletnią córkę. Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał Edwarda D. na łączną karę 20 lat pozbawienia wolności, zakazał skazanemu prowadzenia pojazdów na okres trzech lat oraz zarządził wypłacenie świadczenia pieniężnego w wysokości 5000 złotych.
Ponad siedem tysięcy złotych i mnóstwo słodyczy, zabawek, przyborów szkolnych, ubrań i wiele innych prezentów zebrał Mikołajkowy Autobus Radia 5 w Suwałkach. Do pomocy, jak co roku włączyły się sklepy, hurtownie, zakłady pracy, instytucje państwowe i samorządowe, kupcy z całego suwalskiego targowiska, przedszkola i szkoły. W sumie osiemdziesiąt punktów. Akcją żyło niemal całe miasto. Darczyńcy hojnie dzielili się tym co mieli.
Grudzień to również czas Wigilii. Jak co roku na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach odbyła się tradycyjna Miejska Wigilia. Były życzenia, kolędy i wigilijne potrawy. Na spotkanie przybyło kilkaset osób. Mieszkańcy mogli podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia oraz skosztować wigilijnych potraw – barszczu, bigosu czy kutii. Wigilii towarzyszył świąteczny jarmark, na którym można było zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby, rękodzieła oraz tradycyjne wytwarzane wędliny.
Betlejemskie Światełko Pokoju przekazali litewskim skautom harcerze z Suwalszczyzny. W ceremonii wzięło udział blisko 200 osób z Polski i Litwy. Było wspólne śpiewanie kolęd, jasełka, życzenia i opłatek. Światełko zapalane jest w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez skautów z Austrii. Później przelatuje do Wiednia, a następnie rozprowadzane jest po całej Europie.
Tradycję podtrzymują również podopieczni, przyjaciele oraz pracownicy Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci „Przystań”, którzy spotkali się corocznej Wigilii. Było wspólne kolędowanie, wigilijne potrawy, dzielenie się opłatkiem i życzenia oraz to co dzieci lubią najbardziej, czyli prezenty. Jak co roku do najmłodszych trafiły dary zebrane podczas „Mikołajkowego Autobusu Radia 5”. Podczas 24 edycji charytatywnej akcji udało się zebrać dokładnie 7365 złotych oraz setki kartonów z prezentami.
W drugiej połowie grudnia podczas sesji Rady Miasta miejscy radni przyjęli Budżet Suwałk na 2019 rok. Za przyjęciem przedstawionego przez prezydenta Suwałk planu przychodów i wydatków zagłosowało 14 radnych z klubu Łączą nas Suwałki i Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko było 6 radnych z Prawa i Sprawiedliwości, a 2 radnych z ugrupowania Mieszkańcy Suwałk wstrzymało się od głosu. Przyszłoroczny budżet zakłada między innymi zakończenie rozpoczętych dużych inwestycji, a także zabezpieczenie innych potrzeb miasta, jak na przykład oświata czy pomoc społeczna. Zaplanowano 470 milionów złotych dochodu i 516 milionów wydatków, a deficyt ma wynieść 46 milionów złotych. Prezydent Czesław Renkiewicz stwierdził, że jest to budżet bezpieczny i optymalny, ale nieidealny.
Znamienici goście pojawili się na wigilii Radia 5 w Suwałkach. Gościliśmy samorządowców, parlamentarzystów, duchownych, mundurowych – przyjaciół stacji. Były życzenia, opłatek, wigilijne potrawy, a także wspólne śpiewanie kolęd. Goście nie szczędzili życzeń słuchaczom Radia 5. Na nadchodzący rok życzyli między innymi zdrowia, wszelkiej pomyślności i sukcesów. Wigilia Radia 5 odbyła się po raz 28.
To wszystko w tegorocznym podsumowaniu mijającego roku.
W nowym, 2019, życzymy Państwu wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń i samych dobrych wiadomości.