98. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości świętują w piątek (11.11.) mieszkańcy regionu. We wszystkich miastach zaplanowano oficjalne uroczystości, odbywają się Msze Święte w intencji Ojczyzny, delegacje składają kwiaty w miejscach pamięci. Nie brakuje również wydarzeń sportowych czy kulturalnych.
SUWAŁKI
Uroczystości w Suwałkach rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra. Obchody odbyły się z udziałem duchowieństwa, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kompanii honorowej wojska, pocztów sztandarowych, delegacji związków i organizacji kombatanckich, harcerzy i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Suwałk. Później zebrani udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam głos zabrali Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Bożena Kamińska, posłanka. Odbył się również Apel Pamięci, salwa honorowa, zaś delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem marszałka.
Kilkaset osób wzięło w piątek (11.11) udział w XI Młodzieżowym Marszu Niepodległości w Suwałkach. Młodzi ludzie po raz kolejny przeszli ulicami miasta aby zamanifestować swój patriotyzm. Marsz poprzedzony był Mszą Świętą w intencji Ojczyzny oraz suwalskiej młodzieży w konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach. Młodzież wyruszyła spod Dębu Wolności w Parku Konstytucji 3-go Maja, gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz złożone kwiaty. Następnie uczestnicy przeszli ulicami miasta pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu komunalnym. W czasie przemarszu towarzyszyły im słowa pieśni patriotycznych. – Taki marsz to uczczenie historii i podkreślenie naszego patriotyzmu – mówił jeden z uczestników.
AUGUSTÓW
Niespotykany jak dotąd rozmach miały obchody w Augustowie. Były wojewódzkie kompanie reprezentacyjne służb mundurowych, wojsko, mnogość pocztów sztandarowych oraz śmigłowiec Straży Granicznej, który zrzucał na zebranych biało czerwone wstążki. Wszystko na Rynku Zygmunta Augusta, gdzie odbyła się główna część obchodów. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W swojej wypowiedzi apelował do wszystkich o współpracę dla dobra Polski.
Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa nie krył, że nigdy wcześniej w jego mieście tak hucznie Święta Niepodległości nie celebrowano.
Natomiast Jarosław Zieliński w rozmowie z dziennikarzami wyjaśniał, że duży wymiar obchodów wynika ze znaczenia święta.
SEJNY
W Sejnach w ramach obchodów w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona msza święta. Po niej zebrani udali się do miejsc pamięci. Znicze zapłonęły pod pomnikiem pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu świętej Agaty, tablicą upamiętniająca dziesięciu Polaków straconych 24 czerwca 1940 r. przy ul. Piłsudskiego, tablicą upamiętniająca Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Ratuszu Miejskim i Pomnikiem Powstania Sejneńskiego. W południe w sali teatralnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących odbyła się akademia przygotowana przez młodzież z tej placówki i miejscową Szkołę Litewską „Žiburys”.
zdjęcia: Monika Karpowicz
EŁK
Na sportowo rozpoczęli świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości ełczanie. Punktualnie o godzinie 11:11 ponad 300 osób wystartowało w biegu ulicznym. Start i metę zlokalizowano w centrum, przy Urzędzie Miasta. Ełczanie mieli do pokonania dystans 1 111 metrów. Uczestnicy biegu mogli zdecydować się na jedno, dwa lub trzy okrążenia. Jednak nie pokonany dystans był najważniejszy, a fakt świętowania Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. W biegu wzorem lat ubiegłych wystartował inicjator świętowania na sportowo w Ełku prezydent miasta, Tomasz Andrukiewicz.
Ełczanie licznie biorąc udział w biegu ulicznym znów mile zaskoczyli organizatorów- przyznaje Konrad Siemienkiewicz dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ełku. Jednak jak zaznacza- pamiątkowych dyplomów wystarczyło dla wszystkich uczestników imprezy.
Silną grupę stanowili członkowie Jednostki Strzeleckiej 1007 Ełk. Młodzi ludzie ubrani w mundury biegli w równym szyku razem ze swoimi przełożonymi. – Sport hartuje ducha- przyznał w rozmowie z Radiem 5 Przemysław Ołów sierżant Związku Strzeleckiego, szef sztabu.
Chcemy cieszyć się świętem odzyskania niepodległości – mówili młodzi ełczanie startujący w biegu.
Wśród biegaczy nie zabrakło barw narodowych- flag, czy też biało-czerwonego ubioru.
Oficjalna część ełckich uroczystości rocznicowych rozpoczęła się mszą św. w Katedrze św. Wojciecha. Następnie poczty sztandarowe, Miejska Orkiestra Dęta, samorządowcy wraz z mieszkańcami przemaszerowali ulicami miasta pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam przedstawiciele samorządów, parlamentarzyści, służby mundurowe, a także przedstawiciele placówek oświatowych złożyli kwiaty. Nie zabrakło także apelu pamięci i salwy honorowej.
– Dzień Niepodległości to święto każdego Polaka, dlatego wszyscy powinniśmy dbać o nasz kraj- mówił Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.
W uroczystościach wzięło udział wielu ełczan. Ci, którzy zgromadzili się przed ratuszem mieli ze sobą flagi lub biało-czerwone apaszki. Wszyscy zgodnie przyznali,że to święto powinno być hucznie i uroczyście obchodzone.
Uroczystości zakończyły się pokazem musztry paradnej oraz przedstawieniem „Czym ojczyzna jest „, które przygotowali uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku.
GIŻYCKO
Odzyskanie Niepodległości świętowali również mieszkańcy Giżycka. Oficjalną część uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej odbył się przemarsz pod pomniki pamięci, gdzie złożono kwiaty. Nie mogło zabraknąć okolicznościowych przemówień. – Niepodległość i suwerenność to najwyższa wartość, a Święto Odzyskania Niepodległości to jedno z najważniejszych Świąt Państwowych – powiedział Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.
– To szczególny dzień zwłaszcza dla żołnierzy- podkreślał podczas uroczystości płk Jarosław Gromadziński, dowódca 15.Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.
Święto Niepodległości giżycczanie uczcili również na sportowo. Przed pomnikami Żołnierzy AK i Sybiraków przy ul. Moniuszki odbył się Biało-Czerwony Bieg Niepodległości i „Piknik Patriotyczny”, organizowany przy współpracy z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Był pokaz sprzętu wojskowego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowa grochówka. Odbył się również Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Giżycka, Turniej Służb Mundurowych w halowej piłce nożnej oraz mecz towarzyski Samorząd vs. Wojsko.
OLECKO
W Olecku obchody Święta Niepodległości zaczęły się już we wtorek (08.11) XII Gminnym Konkursem Pieśni Patriotycznej w sali kina „Mazur”. W czwartek (10.11) w mieście odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego. Główne uroczystości w piątek (11.11) rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele pw. NMP KP. Wzięła w nich udział kompania honorowa Wojska Polskiego oraz Miejska Orkiestra Dęta. Po mszy delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci – pod krzyżem misyjnym, pomnikiem Jana Pawła II oraz Pomnikiem Wdzięczności, gdzie wygłoszony będzie m.in. apel pamięci oraz oddana salwa honorowa.
zdjęcia: Józef Kunicki
GOŁDAP
W Gołdapi obchody zaczęła kolejna, szósta już edycja „jedenastkowej” sztafety. Do startu w imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Partnerstwo Sztuk” zgłosiły się 182 osoby. Tradycyjnie już do pokonania było około 100 metrów po północnej stronie pl. Zwycięstwa. Jak mówią organizatorzy: Sztafeta to wyjątkowy typ wydarzenia kulturalnego, promująca nowoczesną formę patriotyzmu i wolontariat, angażująca i integrująca całą społeczność lokalną, ukazująca alternatywny sposobu spędzenia wolnego czasu. Po biegu był czas na grochówkę. Zorganizowany został też quest z czterema pytaniami i zadaniami. Wśród osób, które go zaliczyły rozlosowane zostały drobne nagrody rzeczowe. Sztafetę poprzedziło przybycie na plac gołdapskich biegaczy, którzy przebiegli wcześniej 11 kilometrów.
Wieczorem w sali widowiskowej Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. marszałka Józefa Piłsudskiego. W kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej uroczystości przeniosły się pod Pomnik Niepodległości, gdzie zaplanowano uroczysty capstrzyk. Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Do 21 listopada z okazji Święta Niepodległości w Bibliotece Publicznej w Gołdapi można oglądać wystawę „Narodowe Święto Niepodległości w zbiorach Biblioteki Publicznej w Gołdapi”. Ekspozycja jest otwarta w godzinach funkcjonowania placówki.
źródło: goldap.info
Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z 1918 roku, kiedy to po 123 latach rozbiorów Naród Polski odzyskał niepodległość. Był to proces stopniowy. Za dzień przełomowy uznano 11 listopada. Tego dnia zawarto rozejm pieczętujący klęskę Niemiec w pierwszej wojnie światowej, a Rada Regencyjna w Warszawie przekazała zwierzchnią władze nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Naród uświadomił sobie, że odzyskuje niepodległość. Działania niepodległościowe objęły również Suwalszczyznę, gdzie dochodziło do zbrojnych wystąpień członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Niestety na niepodległość mieszkańcom naszego regionu przyszło czekać aż do sierpnia 1919 roku, kiedy do Augustowa, Suwałk i Sejn wkroczył 41. Suwalski Pułk Piechoty.