Radio 5

Święto Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości odbędą się w sobotę (11.11) w całym regionie. W tym roku przypada 99. rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

SUWAŁKI

Uroczystości w Suwałkach zaczną się o godzinie 9.30 od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przez delegacje władz samorządowych przy Pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej.

Godzinę później w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem duchowieństwa, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kompanii honorowej wojska, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Suwałk. Po nabożeństwie zebrani przejdą pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu zaplanowano okolicznościowe przemówienia Prezydenta Suwałk i zaproszonych Gości, Apel Pamięci, salwę honorową i złożenie kwiatów.

Swoją propozycję z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowało też Muzeum Okręgowe w Suwałkach. W Muzeum imienia Marii Konopnickiej przy ulicy Kościuszki 31 w godzinach od 14.00 do17.00 odbędzie się gra miejska ,,W drodze do niepodległości”.

O godzinie 19.00 na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury ze specjalnym programem ,,w świecie tańców narodowych Rzeczpospolitej” wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

Narodowe Święto Niepodległości Zespół uczci najnowszym widowiskiem. Tancerze ,,Suwalszczyzny” zachwycą m.in.: polonezem, mazurem, polką, kujawiakiem, oberkiem i krakowiakiem. Na scenie wystąpią również Justyna i Natalia Ołów w utworach ,,Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, czy ,,Oj, nasi jadą”.

Jak co roku swoje obchody Narodowego Święta Niepodległości organizują też młodzi suwalczanie. M.in. przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej zapraszają do udziału w Marszu Niepodległości, który w sobotę o godzinie 17.00 wyruszy spod Dębu Wolności w Parku Konstytucji 3-go Maja pod Pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarz przy ul. Bakałarzewskiej. Godzinę wcześniej, w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny oraz suwalskiej młodzieży.

AUGUSTÓW

Uroczystości w Augustowie rozpoczną się o godzinie 9.50 przy pomniku „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę”. Będzie podniesienie flagi i odśpiewanie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Niepodległościowy Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem, występ Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” oraz koncert Orkiestry Dętej. Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej p.w. Najświętszego Serca Jezusowego rozpocznie o godz. 10.30.

Na zakończenie obchodów przewidziano koncert „Ojczyzna – piękne słowo” w wykonaniu Augustowskiej Fabryki Dźwięku. Początek o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Augustowie.

SEJNY

Uroczystości w Sejnach rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w Bazylice, później zebrani przemaszerują, złożą kwiaty i zapalą znicze przy: pomniku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, na placu świętej Agaty, tablicy upamiętniającej dziesięciu Polaków straconych przy ulicy Piłsudskiego, przy ratuszu oraz przy pomniku Powstania Sejneńskiego przy ulicy J. Piłsudskiego.

OLECKO

Obchody w Olecku rozpocznie Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej, który zakończy się uroczystym finałem w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku „Mazury Garbate”.

W piątek (10.11) o godz. 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku odbędzie się koncert poświęcony 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W prezentacjach artystycznych wystąpią dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach. Ponadto w holu kina obejrzeć będzie można wystawę poświęconą patronowi szkoły – Józefowi Piłsudskiemu.

W sobotę – 11 listopada o godz. 10.00 odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Po mszy oficjalne delegacje złożą kwiaty w miejscach pamięci m.in. pod krzyżem misyjnym, pomnikiem papieża Jana Pawła II oraz Pomnikiem Wdzięczności.

W uroczystościach udział weźmie kompania honorowa Wojska Polskiego z Jednostki Wojskowej 4808 w Gołdapi. Przy pomniku wdzięczności odczytany zostanie Apel Pamięci, po którym żołnierze oddadzą salwę honorową. O oprawę muzyczną podczas tej uroczystości zadba Miejska Orkiestra Dęta.

Później, bo o godz. 12.30 w sali widowiskowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku odbędzie się spotkanie z panią Janiną Maciukiewicz, która opowie o cenie jaką płacili Polacy w drodze do wolności.

GOŁDAP

W czwartek (09.11) w Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbędzie się otwarcie wystawy „Jak przybyłem do Gołdapi…”. Będą wspomnienia gołdapskich kombatantów oraz wykład Ryszarda Wrzoska pod tytułem „Osadnictwo w Gołdapi i powiecie gołdapskim w latach 1945-1953”. Początek o godzinie 17.00.

W sobotę (11.11) świętowanie zacznie się od sztafety na Placu Zwycięstwa. Od godz. 10:00 odbędzie się rejestracja uczestników. O 10:11 wystartuje bieg na 11 kilometrów – biegaczy „Łowcy Przygód”, o 11:10 odbędzie się finał biegu, a o 11:11 – rozpoczęcie sztafety. Podczas sztafety wszyscy będą mogli spróbować gorącej grochówki.

O godzinie 14.00 w sali widowiskowej Domu Kultury rozpocznie się uroczysta akademia patriotyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej numer 2, a o godzinie 16.00 msza święta w intencji ojczyzny w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Po niej uroczystości przeniosą się pod Pomnik Niepodległości gdzie zaplanowano uroczysty capstrzyk. Będzie Apel Pamięci, salwa honorowa i składanie wieńców. Na zakończenie uroczystości występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi oraz pokaz teatru ognia Flash Zone.

Do 21 listopada z okazji Święta Niepodległości w Bibliotece Publicznej w Gołdapi można oglądać wystawę „Narodowe Święto Niepodległości w zbiorach Biblioteki Publicznej w Gołdapi”. Ekspozycja jest otwarta w godzinach funkcjonowania placówki.

EŁK

Uroczystości przed ełckim ratuszem, bieg uliczny i koncerty – tak ełczanie będą świętować 99. rocznicę odzyskania Polskę niepodległości. Obchody rozpoczną się już w piątek (10.11) koncertem Laureatów X Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w Ełckim Centrum Kultury.

Główne uroczystości poprzedzi w sobotę o godz. 12.00 msza święta w katedrze św. Wojciecha. Po niej zaplanowano przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego przed ełckim ratuszem, mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/11/andr-niepodległość.mp3?_=1

Bieg Niepodległościowy ulicami miasta na dystansie 3333 m ruszy o godz. 11.11. Start, meta i biuro zawodów zlokalizowane będą przy Urzędzie Miasta w Ełku.

Do aktywnego spędzenia Święta Niepodległości zaprasza również ełckie Centrum Edukacji Ekologicznej. Wspólnie z Towarzystwem Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej oraz Stowarzyszeniem Wronki organizuje marsz nordic walking.

-Malownicza trasa Wronki-Kije-Wronki będzie miała około 10 kilometrów, mówi Ewelina Sigiel-Salamonowicz z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/11/cee1.mp3?_=2

Wyjazd do Wronek z Placu Jana Pawła II w najbliższą sobotę (11.11.) o godz. 9.30, dodaje Ewelina Sigiel-Salamonowicz.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/11/cee2.mp3?_=3

GIŻYCKO

Uroczyście i wesoło będzie 11 listopada w Giżycku. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Brunona – mówi Małgorzata Kulas-Szyrmer z Biura Promocji i Polityki Społecznej giżyckiego ratusza.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/11/giz1.mp3?_=4

W parku przy ul. Moniuszki zakończy się oficjalna część uroczystości i rozpocznie ta mniej oficjalna, czyli Piknik Patriotyczny.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/11/giz2.mp3?_=5

W ramach imprez towarzyszących obchodom 11 listopada w Giżycku odbędzie się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Giżycka oraz Turniej Służb Mundurowych w halowej piłce nożnej.

GRAJEWO

9 listopada zaplanowano III Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej „TU NASZE MIEJSCE, TO NASZ KRAJ” w Grajewskim Centrum Kultury. 10 listopada również w GCK odbędzie się Konkurs Pieśni Patriotycznej z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się w najbliższą sobotę (11.11.) o godzinie 10:00. Na placu przy Grajewskim Centrum Kultury zbiorą się poczty sztandarowe, orkiestra, delegacje organizacji oraz zakładów pracy. Zebrani przemaszerują do Kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej, gdzie o godzinie 10:30 rozpocznie się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy uroczystości udadzą się pod Krzyż „Solidarności”, a następnie pod Pomnik Niepodległości, gdzie nastąpi złożenie wiązanek kwiatów. Popołudniu w Grajewskim Centrum Kultury odbędzie się występ Laureatów Konkursu Pieśni Patriotycznej. Początek o godzinie 15:45. O 16:00 rozpocznie się koncert „Na skrzydłach wolności… „.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Grajewie wiązanki kwiatów zostaną złożone indywidualnie przez delegacje również na terenie miasta w miejscach pamięci narodowej.

ORZYSZ

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Orzyszu rozpoczną się na sportowo. Już w piątek (10.11) o godz. 18 na Plaży Miejskiej wystartuje II Bieg Nocy Listopadowej. Wezmą w nim udział m.in. Żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO wraz ze swoim dowódcą ppłk. Scottem Cheney.

Oficjalne uroczystości odbędą się w sobotę (11.11). O godz. 12.30 w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem wojskowej asysty honorowe 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz pocztów sztandarowych. Na godz. 14 zaplanowano uroczysty apel pod Pomnikiem 1920, w którym również udział wezmą przedstawiciele wojsk NATO. Po apelu ulicami Orzysza przejdzie parada niepodległościowa, w której udział weźmie Józef Zysk rekonstruktor postaci Piłsudskiego – Prezes Związku Piłsudczyków na Warmii i Mazurach. Paradę wspierać będzie grupa miłośników motocrossu z racami i flagami narodowymi. O godz. 15.00 odbędzie się Wyścig po wolność czyli wyścigi quadów i crossów. Natomiast o godz. 18.00 w Muzeum Wojska Wojskowości i Ziemi Orzyskiej śpiewane będą pieśni patriotyczne.