Radio 5

Świętowali osobno

Podwójne obchody 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się w poniedziałek (08.05) w Suwałkach. Jako pierwsze, o godzinie 11:30  na placu defilad 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego świętowały państwowe służby mundurowe. Pół godziny później pod Pomnikiem Żołnierzy Września odbyły się obchody zorganizowane przez suwalski samorząd. W koszarach byli żołnierze i pracownicy cywilni dywizjonu, policjanci, strażacy, leśnicy i przedstawiciele innych państwowych służb mundurowych. Był hymn,  Apel Pamięci z przywołaniem ofiar katastrofy smoleńskiej, salwa honorowa i defilada. Podczas oficjalnego wystąpienia major Krzysztof Świderski, zastępca dowódcy 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej przypomniał, że koniec wojny dla Polski oznaczał zmianę granic i zależność od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/05/AK-1.mp3?_=1

Pod pomnikiem spotkali się natomiast kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele instytucji miejskich, duchowni, szkolne poczty sztandarowe i młodzież. Był hymn, modlitwa, składanie kwiatów i przemówienia, podczas których głos zabrali Bożena Kamińska, parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej i Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Przywoływali wydarzenia sprzed 72 lat, mówili o wojnie, jej ofiarach, bohaterach i konsekwencjach dla Polski. Nie pozostawili bez komentarza braku, na uroczystości, służb mundurowych.  Czesław Renkiewicz wyraził nadzieję, że to stan przejściowy.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/05/AK-2.mp3?_=2

Na brak wojska zwróciła uwagę również Bożena Kamińska.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/05/AK-3.mp3?_=3

Zapytany przez Radio 5, dlaczego wzorem lat ubiegłych suwalscy żołnierze nie uczestniczą w miejskich obchodach zakończenia II wojny światowej, major Krzysztof Świderski poinformował, że nie odpowiada na pytania i prosi o ich przesłanie drogą mailową, na adres dywizjonu.
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii,  który swoim zasięgiem objął całą Europę, część Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu oraz wszystkie oceany i pochłonął życie prawie 80 milionów ludzi.  Polska straciła ponad 6 milionów obywateli, część terytorium, a kraj znalazł się pod wpływem ZSRR.

Obchody na placu defilad 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego:

Obchody pod Pomnikiem Żołnierzy Września: