Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Świętowali osobno

08.05.2017

Podwójne obchody 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się w poniedziałek (08.05) w Suwałkach. Jako pierwsze, o godzinie 11:30  na placu defilad 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego świętowały państwowe służby mundurowe. Pół godziny później pod Pomnikiem Żołnierzy Września odbyły się obchody zorganizowane przez suwalski samorząd. W koszarach byli żołnierze i pracownicy cywilni dywizjonu, policjanci, strażacy, leśnicy i przedstawiciele innych państwowych służb mundurowych. Był hymn,  Apel Pamięci z przywołaniem ofiar katastrofy smoleńskiej, salwa honorowa i defilada. Podczas oficjalnego wystąpienia major Krzysztof Świderski, zastępca dowódcy 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej przypomniał, że koniec wojny dla Polski oznaczał zmianę granic i zależność od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Pod pomnikiem spotkali się natomiast kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele instytucji miejskich, duchowni, szkolne poczty sztandarowe i młodzież. Był hymn, modlitwa, składanie kwiatów i przemówienia, podczas których głos zabrali Bożena Kamińska, parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej i Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Przywoływali wydarzenia sprzed 72 lat, mówili o wojnie, jej ofiarach, bohaterach i konsekwencjach dla Polski. Nie pozostawili bez komentarza braku, na uroczystości, służb mundurowych.  Czesław Renkiewicz wyraził nadzieję, że to stan przejściowy.

Na brak wojska zwróciła uwagę również Bożena Kamińska.

Zapytany przez Radio 5, dlaczego wzorem lat ubiegłych suwalscy żołnierze nie uczestniczą w miejskich obchodach zakończenia II wojny światowej, major Krzysztof Świderski poinformował, że nie odpowiada na pytania i prosi o ich przesłanie drogą mailową, na adres dywizjonu.
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii,  który swoim zasięgiem objął całą Europę, część Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu oraz wszystkie oceany i pochłonął życie prawie 80 milionów ludzi.  Polska straciła ponad 6 milionów obywateli, część terytorium, a kraj znalazł się pod wpływem ZSRR.

Obchody na placu defilad 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego:

Obchody pod Pomnikiem Żołnierzy Września: