Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Które maseczki są najlepsze? Pytamy lekarza specjalistę

25.02.2021

Ełk

Koniec z przyłbicami, zasłanianiem ust i nosa szalikiem, chustą czy bandaną. Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązek stosowania tylko i wyłącznie maseczek. Nie precyzuje, jakich dokładnie, ale Krzysztof Michalski, dyrektor do spraw medycznych ełckiej „Pro-Medici” i specjalista chorób płuc zaleca używanie maseczek chirurgicznych.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz doprecyzował, że dopuszczalne będą wszystkie rodzaje maseczek, ale ministerstwo – podobnie jak lekarze – zaleca te chirurgiczne.

Ważne jest nie tylko to, jaki rodzaj ochrony zastosujemy. Zwracać uwagę należy także na prawidłowy sposób założenia maseczki.

Obowiązek noszenia jedynie maseczek, ale i przywrócenie części obostrzeń będą obowiązywały od najbliższej soboty (27.02). Województwo warmińsko-mazurskie jest jedynym regionem w kraju, w którym ponownie zamknięte zostaną szkoły, hotele, galerie handlowe, kina i baseny.

Tu wskaźniki nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców są dużo wyższe niż średnia krajowa. We wtorek (23.02) wojewódzki sanepid w 24 losowo przebadanych próbkach wykrył 16 wyników wariantu brytyjskiego.

To – według specjalistów – bardziej zaraźliwa mutacja koronawirusa, ale chronić przed nią powinniśmy się tak samo, jak do tej pory:

Powinny pamiętać o tym także osoby, które przechorowały COVID-19. Znane są przypadki, gdy ozdrowieńcy ponownie zakazili się koronawirusem. Lekarze zwracają także uwagę na pojawiające się nowe szczepy wirusa.

– Nie wiemy dokładnie, jak wygląda odporność na te warianty – zaznacza doktor Krzysztof Michalski.

W województwie warmińsko-mazurskim 1/3 wykonywanych testów w kierunku SARS-CoV-2 daje wynik pozytywny.

Źródło: Radio 5/Ministerstwo Zdrowia/W-M Urząd Wojewódzki
Autor: mp