Radio 5

Zobacz pracę szyszkarzy

Alpinistów na czubkach wysokich drzew można do połowy lutego zobaczyć w Puszczy Augustowskiej. To szyszkarze, czyli zbieracze szyszek wynajęci przez Nadleśnictwo Głęboki Bród. Zbierają najlepszej jakości szyszki, aby nadleśnictwo pozyskało nasiona, które posłużą do uprawy kolejnych drzew o najcenniejszych cechach. W tym celu alpiniści wdrapują się na czubki ponad 30-metrowej wysokości, 120-letnich sosen. W środę (18.01) z kamerą i mikrofonem Radio 5 przyglądało się ich pracy.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/01/szyszkarze-1.mp3?_=1

 Zebrane w Nadleśnictwie Głęboki Bród szyszki trafią do wyłuszczarni nasion, na przykład w Czarnej Białostockiej. Leśnicy szacują, że szyszkarze zbiorą około pół tony szyszek, co da 5 kilogramów nasion czyli ponad milion sadzonek z cennymi, pożądanymi cechami. – Chodzi o to, aby uzyskać wysokie, strzeliste, zdrowe sosny z małą ilością gałęzi – tłumaczy Jacek Jakubowicz, leśniczy do spraw szkółkarstwa Nadleśnictwa Głęboki Bród.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/01/Jacek-Jakubowicz-leśniczy-do-spraw-szkółkarstwa-Nadleśnictwa-Głęboki-Bród.mp3?_=2

Nowe sadzonki trafią do Puszczy Augustowskiej, bo tutaj będą miały się najlepiej. Dawniej, kiedy miejscowi leśnicy próbowali sadzić drzewka z nasion obcego pochodzenia, wyniki były słabsze. Obecnie stosowana metoda, jak wyjaśnia Tomasz Michał Gałęzia, Nadleśniczy Nadleśnictwa Głęboki Bród, to efekt doświadczeń zebranych na przestrzeni wieków.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/01/Tomasz-Michał-Gałęzia-Nadleśniczy-Nadleśnictwa-Głęboki-Bród.mp3?_=3