Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

25 lat Augustowskich Placówek Kultury

26.02.2016

25-lecie świętowały dziś Augustowskie Placówki Kultury. Mowa o Miejskim Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Ziemi Augustowskiej, które od lat szerzą kulturę, edukują, wychowują, chronią dobra kultury, pomagają rozwijać talenty, organizują imprezy, integrują augustowian. Pod jedną nazwą działają od 19 marca 1991 roku, kiedy to Rada Miejska w Augustowie powołała jednostkę organizacyjną o nazwie „Augustowskie Placówki Kultury”. W związku z jubileuszem byli obecni pracownicy APK, samorządowcy i przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji. Spotkali się w miejscowym kinie, aby razem świętować. Było filmowe podsumowanie pracy, podziękowania, gratulacje i wspomnienia. Historię i działania APK przybliżyła Anna Bożena Jastrzębska, która od 9 lat kieruje Augustowskimi Placówkami Kultury.

Jak wspomnieliśmy, na APK składają się trzy jednostki. W Miejskim Dom Kultury przy Rynku Zygmunta Augusta, który jest jednocześnie siedzibą APK, działają grupy taneczne, muzyczne, wokalne, plastyczne i literackie. Ich uczestnicy biorą aktywny udział w życiu artystycznym miasta, regionu oraz ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach. Przy MDK działa również Teatr Piosenki oraz Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” dla dorosłych i „Kinochłonek” dla dzieci. MDK jest animatorem wielu form działalności artystycznej oraz organizatorem większości wydarzeń kulturalnych w mieście.

Muzeum Ziemi Augustowskiej przy ulicy Hożej funkcjonuje od 1973 roku. W swych zbiorach posiada prawie półtora tysiąca muzealiów. W tym samym budynku mieści się założona w 1945 roku Miejska Biblioteka Publiczna z wypożyczalniami dla dzieci i dorosłych oraz czytelnią książek i czasopism. W Bibliotece organizowane są spotkania autorskie oraz konkursy dla dzieci i młodzieży. To również miejsce działania Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszystko to w rękach 24 osób. Podziękowania kadrze APK za jej trud składał między innymi Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa.