19.05.2017
Augustów świętuje 460-lecie. Z tej okazji (19.05) w mieście zaplanowano szereg wydarzeń: koncerty, pikniki, spotkania. Pierwsze z nich, z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, rozpoczęły się dziś przed południem. Były wystąpienia przybyłych gości i rys historyczny. Przypomnijmy, że król Zygmunt II August nadał osadzie nad Nettą prawa miejskie 17 maja 1557 roku w Wilnie. Według legendy chciał w ten sposób upamiętnić miejsce pierwszej schadzki z Barbarą Radziwiłłówną. Wersja historyków jest mniej romantyczna. Ci mówią, że pierwotnie obecną Augustowszczyznę zamieszkiwali Jaćwingowie, którzy w 1283 roku zostali pokonani przez Krzyżaków. Spory między Zakonem, Wielkim Księstwem Litewskim i polskimi książętami, nie sprzyjały kolonizacji, jednak stopniowy rozwój handlu doprowadził do powstania komory pobierającej cło. Następnie, w 1526 roku Jan Radziwiłł wybudował karczmę, a trzydzieści jeden lat później osada otrzymała królewskie przywileje. Za sprawą Radziwiłłówny, czy też nie, miejsce niewątpliwie cieszyło się królewską przychylnością, o czym opowiada Wojciech Batura, starszy kustosz Muzeum Ziemi Augustowskiej.
Miasto nie miało jednak lekko. Rozwój zahamował potop szwedzki, najazd tatarski i dżuma. Augustów wielokrotnie leżał na szlaku przemarszu wojsk. W mieście był nawet Napoleon Bonaparte. Okupacja podczas I wojny światowej była czasem głodu, chaosu i zapaści gospodarczej. Po niej przez Augustów dwukrotnie przeszła nawała bolszewicka. Po dwudziestu latach nadziei i rozwoju, rozpętała się II wojna światowa, która skutkowała represjami, wywózkami na Syberię, a wyzwolenie wcale nie przyniosło poprawy sytuacji. Wystarczy wspomnieć o Obławie Augustowskiej, która przyniosła śmierć setkom działaczy niepodległościowego podziemia i Dom Turka, miejsce kaźni żołnierzy Armii Krajowej i konspiracji.
Mimo trudnej i burzliwej historii w mieście zachowało się sporo zabytków. Jednym z najważniejszych jest Kanał Augustowski, którego budowa ruszyła w 1823 roku. Jak mówi Irena Śniadkowska, przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego w Augustowie, to najważniejszy obiekt w mieście.
W Polsce Ludowej Augustów zapisał się jako miasto uzdrowiskowe. Klimat tamtych lat oddają przeboje „Augustowskie noce” i „Beata”.
Mówiąc o Augustowie nie sposób też zapomnieć o wizycie Jana Pawła II w 1999 roku. Dziś to miasto turystyczne, które tworzy strefę gospodarczą i zabiega o przedsiębiorców. Jak mówią Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa i Filip Chodkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej, to wyjątkowe miasto z wyjątkowymi ludźmi.
Jeszcze dziś w związku z jubileuszem (19.05) o godzinie 19.00 w amfiteatrze nad jeziorem Necko odbędzie się przegląd melodii o Augustowie. Jutro (20.05) od godziny 13.00 piknik rodzinny na Błoniach nad rzeką Nettą. Wieczorem koncerty. O godzinie 18:30 wystąpi polsko-kubańsko-senegalski zespół reggae Babylon Raus, godzinę później urodzinowy tort i koncert T-Love. Na koniec pokaz sztucznych ogni. W niedzielę (21.05) na Błoniach piknik dla dzieci.