27.06.2019
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego już dawno przestały rosnąć lawinowo, jednak dla wielu kierowców nadal stanowią spory wydatek. Także dla Ciebie? Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym za polisę OC zapłacisz nawet 50% mniej.
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez porównywarkę Rankomat.pl, w pierwszym kwartale 2019 roku ceny OC były o 4,8% niższa w porównaniu z czwartym kwartałem 2018 roku. Nic więc dziwnego, że kierowcy szukają oszczędności. Można je poczynić, stosując się do poniższych wskazówek.
1. Zakup odpowiedniego samochodu
Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają parametry ubezpieczanego pojazdu. Dlatego warto zmienić samochód na taki, który:
– ma stosunkowo młody rocznik,
– ma małą pojemność silnika,
– należy do jednej z popularnych sportowych marek.
Warto unikać sportowych pojazdów z mocnym silnikiem, co przekłada się na możliwość uzyskania wyższych osiągów. To z kolei dla ubezpieczyciela znak, że taki pojazd wiąże się z dużym ryzykiem ubezpieczeniowym.
2. Wybór najtańszego ubezpieczyciela
Zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz sumy gwarancyjne są jednakowe dla każdego ubezpieczyciela – tak wynika z obowiązujących przepisów. Mając to na uwadze, nasuwa się jeden wniosek: za OC nie warto przepłacać. Trzeba więc porównać dostępne oferty i wybrać najtańszą opcję.
Wysokość składki szybko obliczysz w kalkulatorze OC rankomat.pl. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, odpowiadając na konkretne pytania. W ciągu kilkudziesięciu sekund otrzymasz informację zwrotną o proponowanych cenach obowiązkowej polisy. Potem trzeba tylko wybrać najtańszą ofertę i gotowe.
3. Wypracowanie zniżek za bezszkodową jazdę
Zgodnie z polityką obowiązującą w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, kierowca ma szansę wypracować zniżkę – nawet 60%. Każde 12 miesięcy bez szkody oznacza jeden próg w dół – zgodnie z tabelą Bonus Malus.
Warto jednak pamiętać, że szkoda spowodowana z winy ubezpieczającego będzie skutkować utratą zniżki. Można tego uniknąć, wykupując specjalny pakiet „ochrona zniżek” dostępny w niektórych towarzystwa ubezpieczeniowych.
4. Wykupienie OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem
Ubezpieczyciele często premiują kierowców, którzy zdecydują się nie tylko na wykupienie polisy OC. Obowiązkowe ubezpieczenie wykupione wraz z AC czy NNW lub zupełnie inną polisą, może skutkować sporymi zniżkami. Chociaż całkowita kwota do zapłaty będzie wyższa, jednostkowy koszt każdej polisy będzie niższy.
5. Zarejestrowanie auta ze współwłaścicielem
Rejestracja samochodu ze współwłaścicielem – osobą, która uzyskała spore zniżki za bezszkodową jazdę – to dobra opcja na obniżenie składki OC szczególnie dla młodych kierowców. Zgodnie z polityką wewnętrzną ubezpieczyciela, zniżki / zwyżki sumują się, w efekcie czego można obniżyć wysokość składki.
Pamiętaj, że wszystkie powyższe sposoby są dobre na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wykorzystaj je wszystkie, aby poczynić możliwie największe oszczędności.
Artykuł sponsorowany.