10.11.2017
Zakończył się remont zabytkowej bramy wjazdowej do kompleksu pokoszarowego przy ul. Pułaskiego w Suwałkach. W piątek (10.11) odbyła się symboliczna uroczystość. Wydarzenie rozpoczęło się od przejazdu przez bramę członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach (laureata nagród Prezydenta Miasta Suwałk i Wojewody Podlaskiego) wystawiając półsekcję w kawaleryjskich polowych mundurach historycznych wzór 1919, w barwach 2 Pułku Ułanów Grochowskich. To właśnie ten Pułk stacjonował w kompleksie koszar przy obecnej ulicy Pułaskiego. Historia koszarów kawaleryjskich – bo taka jest ich pierwotna nazwa, sięga 1901 roku. Łącznie teren wojskowy obejmował 35 ha. Oprócz mieszkań oficerskich znajdowały się tam: budynki dowództwa, kasyno, stajnie, a także cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Po odzyskaniu niepodległości koszary zajęły odziały Wojska Polskiego. Podczas uroczystości odsłonięta została również specjalna tablica usytuowana przy cokole pomnika Generała Józefa Dwernickiego, która ma informować o miejscu. Inwestycja została wykonana w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. – Warto przypominać i upamiętniać historyczne elementy, które pozostały w naszym mieście mówi Stanisław Łobacz, wnioskodawca projektu do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego.
– W planach jest jeszcze budowa dwóch orłów na cokołach pomnika gen. Józefa Dwernickiego – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk
W tegorocznym budżecie również pojawił się projekt związany z terenem pokoszarowym. Pomysł dotyczy odrestaurowania Parku Ułańskiego. W planie jest budowa alejek, oświetlenia, ławeczek. Natomiast w centralnej części parku miałaby powstać makieta dawnego garnizonu oraz tablice informacyjne, stanowiące część wystawy o historii koszar i 2. Pułku Ułanów Grochowskich. O tym czy mieszkańcy wybrali projekt do realizacji dowiemy się 24 listopada.