11.11.2015
Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się dziś we wszystkich miastach regionu. Odprawiane są uroczyste msze święte w intencji Ojczyzny, delegacje składają kwiaty w miejscach pamięci, organizowane są też niepodległościowe biegi, koncerty i wystawy.
SUWAŁKI
Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Suwałk świętowali dziś odzyskanie niepodległości mieszkańcy miasta. Były okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci i salwa honorowa. Na obchody przybyli przedstawiciele duchowieństwa, władz, wojska i służb mundurowych, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna i liczna grupa mieszkańców. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę w miejscowej konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra, którą sprawował ksiądz biskup pomocniczy Romuald Kamiński. Później zebrani udali się pod pomnik Marszałka, gdzie głos zabrali między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent miasta oraz parlamentarzyści z Suwałk: Bożena Kamińska i Jarosław Zieliński. Mówili o Ojczyźnie, historii, patriotyzmie i cytowali słowa Polaków, którzy zasłużyli się dla kraju.
Po południu kilkaset osób przeszło ulicami Suwałk w X Młodzieżowym Marszu Niepodległości. Zebrani wzięli udział we mszy świętej w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra w Suwałkach, następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Dąbkiem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie odśpiewali hymn. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpiła Sylwia Urbanowicz, przewodnicząca zgromadzenia, która przypomniała historię marszu.
Później zebrani przemaszerowali pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym, aby zapalić znicze i oddać hołd poległym żołnierzom. Patronką tegorocznego jubileuszowego Marszu Niepodległości była Danuta Siedzikówna pseudonim ,,Inka”, sanitariuszka podziemia antykomunistycznego. Przeszła bardzo ciężkie i brutalne śledztwo, w którym była bita i poniżana, mimo to odmówiła składania zeznań obciążających członków brygad wileńskich AK. Została skazana i stracona 28 sierpnia 1946 w Gdańsku.
Obchodzone dziś Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z 1918 roku, kiedy to po 123 latach rozbiorów Naród Polski odzyskał niepodległość. Był to proces powolny, niemniej 11 listopada miało miejsce wiele wydarzeń przybliżających kraj do uzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 roku zawarto rozejm pieczętujący klęskę Niemiec, a Rada Regencyjna w Warszawie przekazała zwierzchnią władze nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Naród uświadomił sobie, że odzyskuje niepodległość. Działania niepodległościowe objęły też nasz region. Na terenach obecnego powiatu augustowskiego dochodziło do zbrojnych wystąpień członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Niestety na niepodległość mieszkańcom Suwalszczyzny przyszło czekać aż do sierpnia 1919 roku, kiedy do Augustowa, Suwałk i Sejn wkroczył 41. Suwalski Pułk Piechoty.
EŁK
Na sportowo Święto Niepodległości uczciło dziś w Ełku prawie 300 biegaczy. To za sprawą dziewiątej już edycji „Biegu Niepodległości” organizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Start i meta zlokalizowane były jak zwykle przy ełckim ratuszu. Zawodnicy mieli do pokonania trzy pętle – każda o długości 1111 metrów. Symboliczna była także godzina rozpoczęcia biegu – 11:11. Jak przyznaje Konrad Simienkiewicz dyrektor MOSIRu – frekwencja tegorocznego biegu bardzo zaskoczyła.
Wśród biegaczy z Ełku i okolic nie zabrakło prezydenta miasta Tomasza Andrukiewicza oraz reprezentantów klubów sportowych, m.in. młodych piłkarzy MKSu, Rony, zawodników MMA TEAM Ełk i Uczniowskiego Klubu Kolarskiego Prostki. Uczestnicy zgodnie przyznawali, że aktywne spędzenia Święta Niepodległości to świetny pomysł
Msza święta w Katedrze św. Wojciecha i uroczystości pod obeliskiem marszałka Józefa Piłsudskiego – tak wyglądały oficjalne obchody Święta Niepodległości w Ełku. Oprócz władz miasta i mieszkańców uczestniczyli w nich także żołnierze z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim. Po mszy świętej, delegacje w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowały pod ełcki ratusz, gdzie pod pomnikiem złożono kwiaty. – 97 lat temu Polska odzyskała wolność i jako Polacy nigdy nie powinniśmy zapominać o tych, którzy się do tego przyczynili – mówił w swoim przemówieniu prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz.
Ełczanie zgodnie przyznawali, że 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Jak mówili – udział w uroczystościach rocznicowych to manifestacja patriotyzmu i radości z tego, że żyjemy w wolnej Polsce.
Uroczystości uświetniło widowisko plenerowe „Powrót Komendanta” w wykonaniu członków Polskiej Organizacji Wojskowej oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku.
Ostatnim punktem dzisiejszych obchodów był Koncert „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Chóru Kontrapunkt i Ełckiej Orkiestry Kameralnej w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego.
GIŻYCKO
„Chwała tym, którzy walczyli o wolną Polskę” – tak w swoim przemówieniu mówił dziś burmistrz Giżycka, Wojciech Iwaszkiewicz. Obchody Święta Niepodległości w grodzie nad Niegocinem rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Brunona. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych, wojska, związków kombatanckich, szkół, harcerstwa oraz organizacji społecznych i partii politycznych złożyli kwiaty pod pomnikami pamięci. Burmistrz miasta wspominał bohaterów, którzy walczyli o to, by Polska odzyskała niepodległość.
Święto Niepodległości w Giżycku świętowano również na sportowo. Samorządowcy, po raz pierwszy w historii, zmierzyli się z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Mecz futsalu zakończył się zwycięstwem wojskowych 4:1. Wnioski z porażki samorządowców błyskawicznie wyciągnął miejski radny Cezary Piórkowski, który tym razem wspierał kolegów z trybun.
AUGUSTÓW
Obchody Święta Niepodległości w Augustowie rozpoczęły się we wtorek. W Miejskim Domu Kultury odbył się Koncert Niepodległościowy. Pieśni patriotyczne śpiewały zespoły „Złota Jesień” – Augustowskich Placówek Kultury i „Senior” – Osiedlowego Domu Kultury SM Augustów. Następnie żołnierze 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej przeszli na Rynek Zygmunta Augusta w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół w Suchowoli. Tam był Niepodległościowy Apel Pamięci – salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół w Suchowoli. Dziś natomiast odbyły się oficjalne obchody Święta Niepodległości. Były wystąpienia okolicznościowe na Rynku Zygmunta Augusta, msza święta za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej NSJ, a wieczorem zaplanowano koncert pn. „Wielka msza święta Jana Pawła II”w kościele pw. św. Rodziny.
SEJNY
Mszą świętą w Bazylice p.w. Nawiedzenia NMP rozpoczęli świętowanie mieszkańcy Sejn. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przy pomnikach. Uroczystości zakończyła akademia młodzieży ZSO Sejny w Ośrodku Kultury.
OLECKO
Obchody Święta Niepodległości w Olecku zaczęły się we wtorek. W kinie Mazur odbyła się uroczysta akademia „Moje miejsce na Ziemi jest tu, gdzie z popiołów odrodził się dom” przygotowana przez młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika. Dziś mieszkańcy Olecka, władze samorządowe, uczniowie miejscowych szkół i kompania honorowa Wojska Polskiego wzięli udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP KP. Po niej delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci – pod krzyżem misyjnym, pomnikiem Jana Pawła II oraz Pomnikiem Wdzięczności. Był też apel pamięci i salwa honorowa. Jutro o 16.00 w kinie Mazur odbędzie się finał XI Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej.
GOŁDAP
Prawie 200 osób wzięło udział w Sztafecie 11.11.11.11.15 w Gołdapi. Nazwa imprezy nawiązuje do godziny i daty jej startu. Tym samym mieszkańcy Gołdapi już po raz piąty świętowali rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na sportowo. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie „Partnerstwo Sztuk”. Po zakończeniu biegu na uczestników czekała grochówka i tort.
Po południu w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi odbyła się uroczysta akademia poświęcona Dniu Niepodległości. W kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła odprawiono msze świętą. Następnie delegacje udały się na Plac Niepodległości, gdzie odegrany został hymn państwowy. Był też apel poległych, salwa honorowa i składanie kwiatów.
Zdjęcia:
Augustów – Zbigniew Bartoszewicz/augustow24.pl
Sejny – Krzysztof Palewicz
Gołdap – Jacek Rakowski/goldap.info
Olecko – Józef Kunicki