30.04.2019
Powiat węgorzewski
Prób zamachu na życie Adolfa Hitlera było wiele. Tylko kilkanaście historycy uznają za istotne. Najbliżej zabicia wodza Trzeciej Rzeszy byli spiskowcy, którzy na miejsce zamachu wybrali Kwaterę Główną w Wilczym Szańcu. W wyniku eksplozji 20 lipca 1944 roku zginęły cztery osoby, ale Hitler odniósł tylko niewielkie rany.
Oficerowie Wehrmachtu w zabójstwie Führera upatrywali szansy na negocjacje z aliantami. Spiskowcy zaplanowali przeprowadzenie puczu wojskowego, obalenie nazistowskiego reżimu i utworzenie nowego rządu.
Na terenie bunkrów w Mamerkach koło Węgorzewa może znajdować się dokumentacja, związana z tym zamachem.
-Tematem archiwum Wehrmachtu zainteresował się dziennikarz i popularyzator historii XX wieku, Bogusław Wołoszański – mówi Bartłomiej Plebańczyk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach.
-Część takiego archiwum została znaleziona w ostatnim roku wojny przez Sowietów. My będziemy szukali drugiej jego części – dodaje dyrektor Plebańczyk.
Muzeum w Mamerkach zasłynęło w ogólnopolskich mediach m.in. transmitowanym poszukiwaniem zaginionej bursztynowej komnaty. Jak zaznacza dyrektor Muzeum, poszukiwanie dokumentów będzie rozłożone na kilka lat. Obszar do sprawdzenia wynosi około 200 ha.
Źródło: Muzeum II WŚ w Mamerkach
Autor: tg