24.07.2019
Gawrych Ruda
Pierwszy antysmogowy chodnik powstał na Suwalszczyźnie. Antysmogowy, ponieważ, użyta do jego budowy cementowa kostka, zawiera związki, które przechwytują z powietrza szkodliwe substancje. Tą antysmogową kostką wyłożono 450-metrowej długości odcinek, przy drodze powiatowej od kościoła w podsuwalskiej Gawrych Rudzie do pobliskiej wylęgarni ryb. To wąska trasa oblegana przez turystów, którzy w wakacje licznie zjeżdżają w te okolice. Starostwo i gmina Suwałki postanowiły zadbać o ich bezpieczeństwo i wykonać chodnik. Witold Kowalewski, starosta suwalski przyznaje, że długość odcinka może nie powala, ale bezpieczeństwo poprawia.
Imponować może natomiast zastosowana technologia. Brukowa kostka, z której ułożono chodnik, powstała z cementu z dodatkiem tlenku tytanu, który pod wpływem słońca przechwytuje z powietrza szkodliwe tlenki azotu, które są następnie spłukiwane z deszczem. – To pierwszy taki chodnik w województwie podlaskim, a prezydent Warszawy zapowiedział, że tylko taki zamierza stosować na stołecznych ulicach – mówi Sławomir Butkiewicz z Zakładu Produkcji Kruszywa Kruszbet w Suwałkach, który wykonał chodnik.
Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki i pomysłodawca zastosowania ekologicznej technologii wyjaśnia, że nowoczesny materiał wybrano nieprzypadkowo. Zastosowanie innowacyjnych metod zapewniło dodatkowe punkty, które zwiększyły szanse na unijne dofinansowania. Ekologiczny jest nie tylko chodnik, ale i ustawione przy nim, zasilane energią słoneczną, latarnie.
Ekologiczny chodnik kosztował ponad 300 tysięcy złotych, z czego 85 procent to pomoc unijna, a reszta to środki gminy i powiatu. Wójt, razem ze starostwem, planują już dalsze inwestycje. W przyszłym roku chcą dobudować kolejny odcinek chodnika, aż do pobliskiej Zatoki Słupiańskiej.
Autor: AP