Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Pułk zastąpił dywizjon

30.09.2019

Suwałki

Od poniedziałku (30.09) w Suwałkach nie ma 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej tylko 14. Pułk Przeciwpancerny. Z tej okazji, przed południem w centrum miasta odbyła się okolicznościowa uroczystość. Był uroczysty apel w Parku Konstytucji 3 Maja, wojskowa defilada i piknik z pokazem sprzętu. Przypomnijmy, że Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej zapowiedź przeformowania dywizjonu ogłosił jesienią ubiegłego roku. W połowie lipca przybył do Suwałk, aby podpisać stosowne dokumenty. Teraz ministerialna decyzja wchodzi w życie. Jak mówili w poniedziałek (30.09), podczas okolicznościowych wystąpień Marek Łapiński, wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej i Jarosław Zieliński, poseł i wiceminister MSWiA, rząd naprawia błędy koalicji Platformy Obywatelskiej-Polskiego Stronnictwa Ludowego, która 9 lat temu rozformowała suwalski pułk i zmniejszyła liczebność wojska w mieście.

Przeformowanie z dywizjonu w pułk oznacza, że w suwalskim, liczącym około 150 żołnierzy garnizonie, docelowo będzie nawet sześć razy więcej wojskowych. Przybędzie też nowoczesnego sprzętu, który zastąpi obecnie używane, stare uzbrojenie. Prace, zmierzające do sformowania pułku, już trwają. Wojsko prowadzi rekrutację. Jak mówi podpułkownik Krzysztof Świderski, dowódca suwalskiego pułku, do końca roku stan osobowy jednostki wzrośnie o 40 procent.

Marek Łapiński, wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej zapewnia, że zapowiedź wymiany sprzętu nie jest pustosłowiem. Docelowo w Suwałkach mają stacjonować projektowane niszczyciele czołgów.

Uroczystość, związaną z przeformowaniem dywizjonu w pułk, poprzedziło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, poświęconej młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Harcerska Grupa Pogromców Komunizmu”, która działała w latach 1949-1950.  Grupa skupiała młodych ludzi z suwalskich szkół, którzy za swoje dążenie do wolnej Polski, płacili latami niewoli w komunistycznych wiezieniach. Tablica zawisła na ścianie budynku Szkoły Podstawowej numer 9, a losy harcerzy przypomniał Jarosław Schabieński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA zapowiedział, że pamięć o patriotach powojennych czasów będzie na Suwalszczyźnie przywracana.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: ap