Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Jaki był ten rok?

11.02.2016

Rok 2015 już prawie za nami. Te 365 dni dostarczyło mieszkańcom regionu wiele emocji, niespodzianek oraz wzruszeń. Reporterzy Radia 5 z kamerą i mikrofonem byli wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego. Poniżej prezentujemy Państwu zestawienie najistotniejszych informacji mijającego roku.

SUWAŁKI

STYCZEŃ

Rok 2015 rozpoczął się hucznie i radośnie. Mieszkańcy Suwalszczyzny bawili się na domówkach, prywatkach, balach i koncertach pod gołym niebem. Na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach w rytmie największych przebojów Nowy Rok witało kilka tysięcy osób.

Sześć dni później ulicami Suwałk przeszedł wyjątkowo barwny i liczny orszak. Tysiące osób uczciło chrześcijańskie święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane Świętem Trzech Króli. Anioły, pasterze, królowie, postacie biblijne oraz tłumy suwalczan – wszyscy wyruszyli spod Suwalskiego Ośrodka Kultury i przeszli do Parku Konstytucji 3-Maja, gdzie czekała szopka betlejemska.

Styczeń był trudnym czasem dla pacjentów. W regionie, tak jak w całym kraju, z powodu braku porozumienia między lekarzami a Ministerstwem Zdrowia, przez pewien czas część przychodni nie przyjmowała chorych. W Suwałkach zamkniętych było sześć z trzynastu placówek. Pacjenci nie kryli niezadowolenia.

W styczniu zmarł Jerzy Wawruk, społecznik, który przyczynił się do rozwoju Suwałk. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 74 lata. Był wieloletnim szefem miejscowej Wytwórni Podkładów Strunobetonowych „Kolbet”, inicjatorem budowy Domu Technika w Suwałkach, założycielem i wieloletnim kierownikiem Suwalskiej Rady Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, współtwórcą Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej. Praca Jerzego Wawruka przyczyniła się do powstania i rozwoju wielu małych i średnich przedsiębiorstw.

W Suwałkach powstało miejsce do nauki samodzielnego życia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. To Centrum Wspierania Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy Środowiskowym Domu Samopomocy, który działa w budynku przy ulicy Wojska Polskiego 9. W styczniu odbyło się jego otwarcie.

Pojawiły się złe wieści na temat budowy obwodnicy Suwałk. Jak się okazało droga ma powstać później niż pierwotnie planowano. Nowy harmonogram mówił nawet o drugim kwartale 2019 roku, a nie 2017. Wcześniej planowano, bowiem że nawierzchnia drogi będzie bitumiczna. Centrala GDDKiA w Warszawie zdecydowała jednak, że obwodnica będzie miała nawierzchnię betonową, co wydłuża procedury. To wzbudziło obawy suwalczan.

Miesiąc zwieńczyło wielkie wydarzenie sportowe – Gala Kick-Boxingu w Suwałkach. W wypełnionej po brzegi hali Ośrodka Sportu i Rekreacji można było zobaczyć dziewięć emocjonujących walk w formule K1 i full-contact.

LUTY

W lutym zmarł zasłużony dla Suwałk doktor Henryk Józef Kulczycki. Był doskonałym lekarzem, wieloletnim dyrektorem miejscowego szpitala i społecznikiem. Przeprowadził pierwszą w Suwałkach transfuzję krwi. Przez lata angażował się w doposażanie jednostek służby zdrowia w aparaturę medyczną. Za swoją działalność został uhonorowany licznymi nagrodami. W pamięci pacjentów, lekarzy i współpracowników zapisał się jako wspaniały, życzliwy człowiek, doskonały lekarz i nauczyciel, który wykształcił świetnych następców. Podczas ostatniej drogi doktora Andrzej Tynecki, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku mówił o Henryku Kulczyckim jako wzorze do naśladowania.

Władze Suwałk zaniepokoiły się wynikami uczniów miejskich szkół. Temat pojawił się podczas sesji Rady Miejskiej, przy okazji dyskusji o budżecie miasta. Zaczął Grzegorz Gorlo, radny Prawa i Sprawiedliwości. Zaproponował reformę oświaty, która pozwoli stworzyć klasy liczące do 20 uczniów. Czesław Renkiewicz przyznał, że z żalem przyjmuje rankingi, które mówią o poziomie edukacji w szkołach. Poinformował, że zwrócił się do odpowiednich jednostek o przeprowadzenie analizy, która pozwoli wyciągnąć w tej sprawie wnioski. Do propozycji radnego włodarz podszedł sceptycznie.

15 lutego minęło sto lat od śmierci Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Z tej okazji Rada Miejska podjęła uchwałę, w której rok 2015 ustanowiła rokiem malarza, a Muzeum przygotowało szereg działań upamiętniających jego osobę.

Rolnicy w północno-wschodniej Polsce zablokowali drogi. Protestowali przeciwko polityce rządu w kwestii ważnych dla nich spraw. Jedna z takich pikiet odbyła się w Suwałkach, gdzie około 100 gospodarzy blokowało drogę krajową nr 8 na wyjeździe z miasta w stronę Augustowa. Mieli flagi i transparenty. Kilkunastu z nich przyjechało traktorami. Jako symbol determinacji wbili w ziemię dwie postawione na sztorc kosy. Na czele pikiety stał Andrzej Chmielewski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona. Podobny protest rolnicy zorganizowali w Szypliszkach.

Z końcem lutego w podsuwalskich Prudziszkach doszło do makabrycznej zbrodni. Podczas kłótni 48-letni mężczyzna zabił nożem starszego o 10 lat brata.

MARZEC

W marcu można było zobaczyć niecodzienne zjawisko – częściowe zaćmienie Słońca. W Polsce Księżyc zakrył prawie 70 procent tarczy słonecznej. Kolejne takie zjawisko widoczne z naszego kraju nastąpi w 2021 roku.

Niecodzienny widok można było również zaobserwować na drogach Suwalszczyzny. Przez region przejeżdżali amerykańscy żołnierze, którzy uczestniczyli w ćwiczeniach na estońskim poligonie. Grupy opancerzonych transporterów jechały przez Suwałki i Augustów. Łączna liczba amerykańskich żołnierzy szacowana była na kilkaset osób, a pojazdów na 200.

W Suwałkach odbył się marsz z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W pochodzie uczestniczyli żołnierze, kombatanci, służby mundurowe, poczty sztandarowe szkół i instytucji, przedstawiciele władz i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Harcerze z miejscowej drużyny ZHR z Piotrem Rydzewskim na czele nieśli portrety wyklętych. Wyklęci – to żołnierze niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia, którzy od 1943 roku stawiali opór próbom sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Działali w całym kraju. Ich liczba szacowana jest na ponad 100 tysięcy.

Region zaczęli odwiedzać pierwsi kandydaci na prezydenta RP. W marcu na Suwalszczyźnie gościł Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości spotkał się między innymi z mieszkańcami Augustowa, Raczek, Sejn i Suwałk, gdzie przemawiał w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Natomiast Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podsumował pierwsze sto dni swojej nowej kadencji i zapowiedział szereg zmian w ratuszu i miejskich spółkach. Poinformował, że część urzędników i szefów spółek przejdzie na emerytury. Włodarz zapowiedział też połączenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej ze spółką Targowiska Miejskie, rozwiązanie Izby Wytrzeźwień i powołanie w jej miejsce ośrodka profilaktyki dla osób uzależnionych.

KWIECIEŃ

Od kwietnia Suwałki mają swoją flagę. Stosowną decyzję w tej sprawie podjęli miejscy radni. Flaga to prostokąt podzielony na dwie płaszczyzny. Górna jest koloru zielonego a dolna czerwonego. W centrum prostokąta widnieje herb Suwałk. To kolejny symbol miasta obok hymnu, hejnału, herbu i sztandaru. Potrzebę ustanowienia flagi zgłaszały miejscowe organizacje.

W Suwałkach rozgorzała dyskusja w sprawie podziału szkolnych klas na grupy nauczania języków obcych, wychowania fizycznego i informatyki. Radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli ograniczenia liczby uczniów w klasach do 20. Nauczyciele obawiali się, że w takich klasach nie będzie podziału na grupy i cześć z nich straci pracę. Później ci sami radni wystąpili z wnioskiem o przyjęcie stanowiska, w którym zapisali, że w przypadku wymienionych przedmiotów, podział jest niezbędny, bez względu na liczbę uczniów. Przeciwny był Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Zarzucił radnym PiSu, że nieodpowiedzialnie serwują pomysły, które wprowadzają chaos. Zapewniał, że mimo niżu demograficznego samorząd robi wszystko, aby zapewnić nauczycielom pracę. Jednocześnie miasto stara się oszczędzać i optymalizować wydatki. Radni zdecydowali jednak przyjąć dokument. Za stanowiskiem głosowało 12 osób przy 11 głosach wstrzymujących się. Trzeba zaznaczyć, że dokument nie ma mocy prawa i dyrektorzy szkół nie muszą się nim kierować ustalając wielkość grupy. W ocenie Grzegorza Gorlo, przewodniczącego klubu PiS stanowisko było potrzebne, aby pokazać, że radni nie legitymują postępowania prezydenta.

W kwietniu w Suwałkach gościł kolejny kandydat na prezydenta RP. Janusz Korwin-Mikke spotkał się z mieszkańcami w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Krytykował Unię Europejską, ideę państwa opiekuńczego, zniesienie kary śmierci, koedukację, a nawet wprowadzanie do klas dzieci z upośledzeniami.

Motocykliści otworzyli sezon. Liczną kolumną przejechali ulicami Suwałk, aby spotkać się w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie prezentowali swoje maszyny i dzielili motocyklową pasją. Taki coroczny zjazd przyciąga od 300 do 400 miłośników jednośladów.

MAJ

Tak jak w całej Polsce, na Suwalszczyźnie maj minął pod znakiem wyborów prezydenckich, które w drugiej turze wygrał Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości pokonując urzędującego dotychczas Bronisława Komorowskiego. W Suwałkach Duda uzyskał poparcie ponad 14 tysięcy mieszkańców, co stanowiło 52 procent głosów. Natomiast w całym województwie podlaskim na kandydata PiSu zagłosowało prawie 60 procent aktywnych wyborców. Wyborom towarzyszyło sporo emocji. Po pierwszej turze mieszkańcy regionu byli zaskoczeni wysokim wynikiem kandydata PiSu. Natomiast część liczyła, że do drugiej tury wejdzie Paweł Kukiz.

Solidarność z ogólnopolską akcją protestacyjną wyraziły pielęgniarki i położne z suwalskiego szpitala. W maju, w wielu polskich szpitalach odbywały się protesty, a nawet strajki ostrzegawcze. Suwalskie pielęgniarki taki strajk już przeprowadziły i nie mogły go powtórzyć, dlatego w ramach zawodowej solidarności zorganizowały spotkanie informacyjne. Na jego czele stanęła Wiesława Giczewska, przewodnicząca Związków Zawodowych Pielęgniarek i Położnych w suwalskim szpitalu. Protestujące pielęgniarki chcą między innymi poprawy warunków pracy, zatrudnienia większej liczby personelu medycznego i podwyżki pensji.

Spore emocje wzbudziła wycinka drzew w centrum Sejn. Mieszkańcy z sentymentem patrzyli na ścięte pnie i narzekali. Byli niezadowoleni z decyzji miejscowych władz. W ich ocenie wycinka oszpeciła park. Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn wyjaśniał natomiast, że takie działanie było konieczne, bo drzewa były zaniedbane, a ludzie traktowali zarośnięty park jak szalet.

W Suwałkach, tak jak w całym kraju, odbyły się obchody 25-lecia Samorządu Terytorialnego. Święto stało się okazją zarówno do podziękowań za lata pracy na rzecz miasta, jak i podsumowań. W auli Państwowej Szkoły Muzycznej pamiątkowe medale odebrali radni, urzędnicy oraz samorządowcy zaangażowani w życie i rozwój Suwałk.

CZERWIEC

W czerwcu mieszkańców regionu zelektryzowała informacja o katastrofie budowlanej w fabryce mebli przy ulicy Północnej w Suwałkach, gdzie runęła część stropu głównej hali produkcyjnej. Na szczęście nikt nie zginął. Lekko ranny został jeden z pracowników. Produkcja została wstrzymana. Ewakuowano 60 osób. Strażacy ustalili, że prawdopodobnie operator wózka uderzył w słup podtrzymujący strop. W efekcie doszło do zawalenia konstrukcji o powierzchni około 20 metrów kwadratowych. Bogdan Wierzchowski, zastępca komendanta miejscowej Państwowej Straży Pożarnej, który uczestniczył w akcji ratunkowej zaznaczał, że to nietypowe zdarzenie. Zagrożenie dotyczyło licznej grupy, w związku z tym na miejsce wezwano znaczne siły straży pożarnej z Suwałk i okolic.

W ogólnopolskim proteście wzięli udział pracownicy administracji sądowej na Suwalszczyźnie. Żądali podwyżek płac. Skarżyli się, że od 7 lat ich pensje nie były waloryzowane, a niektóre osoby, mimo długiego stażu, zarabiają około półtora tysiąca złotych netto. Marta Majewska-Wronowska, starszy sekretarz sądowy w Sądzie Okręgowym w Suwałkach i wiceprzewodnicząca Zakładowej Organizacji Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP mówiła, że sądowa administracja chce jedynie waloryzacji poborów, aby pensje nie traciły siły nabywczej. Akcja miała bardzo łagodną formę. Pracownicy sądu w Suwałkach, Sejnach i Augustowie, czyli około 200 osób, przyszli ubrani na czarno, a w budynkach rozwiesili plakaty informacyjne. Mimo protestu, wszystkie czynności odbywały się w normalnym trybie.

Jak co roku na dwa dni Suwałki opanowali ułani. Muzeum Okręgowe po raz piętnasty zorganizowało żywą lekcje historii, czyli Piknik Kawaleryjski. Suwalczanie mogli podziwiać zawody i pokaz sprawności jeźdźców. Atrakcją tegorocznego pikniku był pokaz działania armaty przeciwpancernej.

Suwałki pomogły Ukraińcom z terenu ogarniętego konfliktem zbrojnym. W czerwcu Irena Popova z sześcioletnim synem Makarem wprowadzili się do przygotowanego wcześniej mieszkania. Rodzina przebywała w ośrodku dla uchodźców. Po apelu polskiego rządu władze Suwałk postanowiły im pomóc. Zapewniły mieszkanie w zasobach Zarządu Budynków Mieszkalnych. Z pomocą przyszli też miejscowi przedsiębiorcy z Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta, którzy sfinansowali meble, sprzęt RTV i AGD. Kobieta nie kryła łez i dziękowała za okazane serce. Opowiadała też o trudnej sytuacji na Ukrainie.

Jak co roku suwalczanie powitali lato z Radiem 5. Tym razem gwiazdą corocznego koncertu był Myslovitz, który przyciągnął tłumy fanów. Polski zespół rockowy, na rynku muzycznym działa już od niemal 25 lat.

LIPIEC

Pod znakiem imprez i koncertów minął lipiec w regionie. W Suwałkach odbył się Blues Festival. Z okazji Dni Gołdapi wystąpiły: RED LIPS na czele z Joanną „Rudą” Czarnecką, VENA VALLEY i BIG CYC. Od gwiazd zaroiło się też na tegorocznym Przystanku Olecko. Publiczność bawili DAAB, Kazik & Kwartet Proforma, Janusz Panasewicz, Natalia Przybysz, Łąki Łan i Elektryczne Gitary. Po raz kolejny rozbrzmiał też jazz w podsejneńskim lesie. Również po raz kolejny na widowni zasiadł Bronisław Komorowski, prezydent RP wraz z małżonką Anną.

Jak co roku w lipcu z Suwałk wyruszyła piesza pielgrzymka do Wilna. Tym razem uczestniczyło w niej około 800 osób. Pierwszego dnia pątnikom towarzyszy ksiądz biskup ełcki Jerzy Mazur.

Państwowa Wyższa szkoła Zawodowa otrzymała zgodę do prowadzenia studiów drugiego stopnia na kierunku ekonomia. To historyczne wydarzenie w historii PWSZ, bo do tej pory uczelnia mogła prowadzić jedynie studia pierwszego stopnia – licencjackie. Dobrą wiadomość ogłosiła Dr inż. Joanna Kazanowska, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki.

W Augustowie odbyły się Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance. Dodatkową atrakcją był wyścig samochodu rajdowego z motorowodnym bolidem, czyli pojedynek Krzysztofa Hołowczyca z Bartłomiejem Marszałkiem. Górą był kierowca rajdówki – Krzysztof Hołowczyc. Natomiast w Mistrzostwach poszczególnych klasach najlepsze okazały się: francuska ekipa Nollet, rosyjsko-włoska New Star oraz polsko-fińska – Ślepsk.

W wyjątkowych obchodach 70-rocznicy Obławy Augustowskiej mogli uczestniczyć mieszkańcy regionu. Setki osób przyciągnęła widowiskowa inscenizacja w Gibach, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. „Żywa lekcja historii” przybliżyła zebranym wydarzenia z przełomu lipca i sierpnia 1945 roku.

Decyzję o likwidacji Izby Wytrzeźwień podjęli suwalscy radni. Zdecydowali, że do końca roku placówka będzie działać na dotychczasowych zasadach. Później jej obowiązki przejmie Ośrodek Profilaktyki, Pomocy Osobom Nietrzeźwym i Bezdomnym, którego utworzeniem i kierowaniem zajmie się wyłoniona w konkursie organizacja pozarządowa. Za takim rozwiązaniem głosowała większość radnych. Przeciwko było Prawo i Sprawiedliwość. Grzegorz Gorlo, szef klubu wyraził między innymi obawę, że organizacja pozarządowa może nie udźwignąć obowiązków Izby. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk zarzuty opozycji określił mianem politycznych. Przypomniał, że Izbę od lat traktowano jak relikt przeszłości, do którego miasto musi dokładać milion złotych rocznie.

Na bloku przy ulicy Alfreda Wierusza-Kowalskiego 18 w Suwałkach powstał olbrzymi mural. Przedstawia portret Alfreda Wierusza-Kowalskiego, urodzonego w Suwałkach, słynnego malarza z przełomu XIX i XX wieku. Na dole malowidła widać dwa wilki, które były bohaterami wielu dzieł artysty. To najprawdopodobniej największy mural w województwie i nowa wizytówka miasta.

SIERPIEŃ

Przy kartaczu rozpoczęli sierpień mieszkańcy północno-wschodniej Polski. Święto regionalnego przysmaku odbyło się w Gołdapi, gdzie ściągnęły tłumy wielbicieli klusek z mięsem. Goście mogli nie tylko zjeść, ale również wygrać nagrody w mistrzostwach świata w jedzeniu kartaczy. Najlepsza w tej konkurencji okazała się Janina Puszko z Węgorzewa w kategorii kobiet oraz Dariusz Jadeszko w kategorii mężczyzn.

Natomiast w Suwałkach sierpień to czas Jarmarku Kamedulskiego – Dni Suwałk. Całość rozpoczęła inscenizacja historyczna. Mieszkańcy miasta mogli podziwiać zmagania średniowiecznych wojów i usłyszeć o historii Kamedułów. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wręczył „Włócznie Jaćwingów, czyli specjalne wyróżnienia za szczególny wkład w rozwój miasta. Tegoroczne nagrody trafiły do: Adama Ołowia, właściciela piekarni „Cymes”, Wojciecha Kowalewskiego, prezesa Stowarzyszenia na Recz Promocji Sportu i Rekreacji „Akademia 2012”, Grażyny Filipowicz-Karp, instruktorki teatralnej w Suwalskim Ośrodku Kultury, a także klubu Wigry Suwałki, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” oraz Orszaku Trzech Króli. Statuetki laureaci odebrali podczas specjalnej gali w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Ponad 50 mieszkańców gminy Banie Mazurskie pikietowało w sierpniu w centrum Gołdapi. Zgromadzeni blokowali przejazd przez rondo w centrum miasta. Żądali remontu 15-kilometrowego odcinka powiatowej drogi, która biegnie przez ich gminę. Wcześniej zwrócili się o pomoc do władz miejscowego powiatu. Andrzej Ciołek, starosta gołdapski odpowiedział, że samorządu nie stać na gruntowny remont drogi. Włodarz dodał, że jeśli takie działania nie są akceptowane, drastycznym posunięciem może być zamknięcie odcinka i dopuszczenie ruchu na własne ryzyko. Ta wypowiedź wywołała poruszenie. Pikietujących przyjęli Grażyna Senda, wicestarosta gołdapski i Marek Miros, sekretarz urzędu. Tłumaczyli, że starostwa nie stać na naprawę ich drogi. Jednocześnie zapewniali, że starosta jest za naprawą drogi, a wspomniane sformułowanie było niefortunne.

50-lecie świętowało dziś Koło Łowieckie ,,Szarak” w Suwałkach. Była msza święta, poświęcenie pamiątkowego obelisku, występy myśliwskich sygnalistów i okolicznościowe spotkanie zebranych gości. Wszystko na leśnej polanie w Pawłówce w gminie Przerośl.

Także w sierpniu piłkarze suwalskich Wigier po zwycięstwie z Arką Gdynia zajęli pierwsze miejsce w tabeli I ligi. To wydarzenie historyczne, bo suwalska drużyna dotychczas nigdy nie zajmowała pozycji lidera.

WRZESIEŃ

We wrześniu Suwalszczyznę obiegła sensacyjna wiadomość archeologiczna. Poszukiwacze militariów znaleźli w podsuwalskim lesie cmentarzysko sprzed półtora tysiąca lat. Przy użyciu wykrywacza metali, wydobyli około 3 tysiące zabytków metalowych oraz urn. Sprawę ujawnili policjanci, którzy zajmowali się nielegalnym obrotem bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi. Eksperci oceniają, że odkrycie cmentarzyska jest unikatem, mającym bezcenną wartość naukową i kulturową.

Ksiądz biskup ełcki Jerzy Mazur dokonał konsekracji kościoła Chrystusa Króla w Suwałkach. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu parafii. Konsekracja, czyli poświęcenie obiektu i ołtarza jest przypieczętowaniem budowy świątyni.

Nieco ponad 6 procent wyniosła frekwencja w ogólnopolskim referendum na Suwalszczyźnie. W Suwałkach i okolicach lokale wyborcze świeciły pustkami. Referendum, tuż przed wyborami prezydenckimi, ogłosił były już prezydent RP Bronisław Komorowski. Dotyczyło jednomandatowych okręgów wyborczych, sposobu finansowania partii politycznych i zasady ogólnego rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego.

Suwałki były stolicą regionalnej kuchni. W ramach Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego „Sąsiedzi przy stole” w Parku Konstytucji 3 Maja w centrum miasta zmierzyli się kucharze z Suwałk oraz sąsiadujących z Suwalszczyzną regionów Litwy, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Piekli, smażyli, gotowali a licznie przybyła publiczność mogła za darmo spróbować wszystkich specjałów.

Pierwsze radosne święto miał 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po raz pierwszy w pięcioletniej historii dywizjonu, nie wisi nad nim groźba rozformowania. Co więcej, decyzją władz centralnych, jednostka ma być modernizowana i doposażana w nowoczesny sprzęt. Jak mówił pułkownik Waldemar Siedlecki, dowódca dywizjonu, żołnierze mogą odetchnąć pełną piersią i patrzeć w przyszłość.

Władze powiatu suwalskiego uroczyście otworzyły w Dowspudzie koło Raczek zabytkową kordegardę. W tym wyjątkowym miejscu, będącym częścią XIX wiecznych obiektów pałacowych Ludwika Michała Paca, znajdowała się stajnia, stacjonowała straż, a później obiekt był częścią szkoły. Teraz kordegarda ma przyciągać turystów. W budynku oprócz informacji turystycznej, znalazła się sala kominkowa oraz 10 pokoi noclegowych.

30-lecie obchodził we wrześniu Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się otwarciem pierwszego etapu zmodernizowanego Oddziału Pediatrii. W ramach jubileuszu zebrani goście odsłonili pamiątkową tablicę przed wejściem do szpitala, a później przenieśli się do Suwalskiego Ośrodka Kultury, gdzie zasłużeni lekarze, pielęgniarki i pracownicy administracyjni odebrali odznaczenia i medale. Pełną historię szpitala przypomniał zebranym Andrzej Matusiewicz, autor monografii placówki.

We wrześniu historyczne zwycięstwo odnieśli siatkarze Ślepska Suwałki. Po raz pierwszy wygrali Memoriał Józefa Gajewskiego. W finałowym meczu turnieju w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach pokonali 3:2 Lotos Trefl Gdańsk, aktualnego wicemistrza i zdobywcę Pucharu Polski. Był to szósty już Memoriał. Przypomnijmy, że to między innymi za sprawą zmarłego w 2010 roku Józefa Gajewskiego, prezydenta Suwałk augustowski Ślepsk zaczął grać w Suwałkach.

PAŹDZIERNIK

Październik minął pod znakiem parlamentarnej kampanii wyborczej. W wyborach 25 października wygrało Prawo i Sprawiedliwość – zdobyło wystarczająca liczbę mandatów, która pozwoliła partii samodzielnie rządzić Polską. Do Sejmu z Suwalszczyzny weszli Jarosław Zieliński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości oraz Bożena Kamińska, kandydatka Platformy Obywatelskiej. Oboje sprawowali mandat w minionej już kadencji Sejmu. Miejsce w Sejmie stracił natomiast Adam Rybakowicz, poseł z Augustowa, który zabiegał o mandat z komitetu Zjednoczonej Lewicy. Większość mieszkańców Suwalszczyzny była zadowolona z wygranej Prawa i Sprawiedliwości.

Pułkownik Waldemar Siedlecki został Suwalczaninem Roku 2014. Tytuł przyznało Radio 5, które organizuje plebiscyt, aby wyróżnić osoby zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Pułkownik Waldemar Siedlecki, od pięciu lat dowodzi suwalskim dywizjonem, czyli spadkobiercą rozformowanego pułku. Jako dowódca wykazał się wielkim zaangażowaniem w organizację imprez patriotycznych, działalność edukacyjną i wychowawczą oraz obronę zagrożonej suwalskiej jednostki, której w ostatnich latach groziła likwidacja. Wiele wysiłku włożył w przygotowanie ekspozycji Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny w Suwałkach, którą można podziwiać w Klubie Wojskowym.

Po 76-letniej przerwie, trasę Białystok-Kowno pokonały pierwsze pociągi. Pierwszym, w sierpniu, jechali przedstawiciele Komisji Europejskiej, resortów transportu Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Drugim, w październiku, przedstawiciele samorządów z województwa podlaskiego i dziennikarze. Powodem było otwarcie litewskiego odcinka trasy Rail Batica. Mieczysław Baszko, marszałek województwa podlaskiego prowadzi rozmowy celem uruchomienia regularnego, weekendowego połączenia na trasie Białystok – Kowno.

W październiku oficjalnie zakończono rozbudowę sejneńskiego szpitala. W ramach inwestycji dobudowano część szpitala z Oddziałem Intensywnej Terapii, traktem porodowym, blokiem operacyjnym, rozbudowano kolejne oddziały oraz zakupiono najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia medyczne. Z tej okazji odbyły się uroczystości, na które przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedsiębiorcy i wielu przyjaciół szpitala na czele z Anną Komorowską, byłą Pierwszą Damą RP.

Około 100 osób przemaszerowało ulicami Suwałk, aby zaprotestować przeciwko przyjmowaniu do Polski islamskich imigrantów. Marsz zorganizowali działacze Kongresu Nowej Prawicy, ale wśród uczestników nie zabrakło też polityków związanych z Partią Kukiz 15 oraz KORWiN.

W październiku nastąpił przełom w Augustowie. Do miasta dotarła decyzja ministra zdrowia w sprawie podziału na dzielnice. To znaczy, że samorząd dopełnił wszystkich formalności, które pozwolą przedsiębiorcom na zakładanie i rozwój działalności. Dotychczas mieli z tym problem. Uzdrowiskowy status miasta nakładał na przedsiębiorców szereg obostrzeń. W efekcie blokowały one rozwój działalności i utrudniały tworzenie miejsc pracy.

Siedemdziesięciolecie świętowało Koło Łowieckie „Jedynka” w Suwałkach. Z okazji jubileuszu myśliwi zorganizowali bal. „Jedynka” to najstarsze Koło łowieckie na Suwalszczyźnie i jedno z najstarszych kół w Polsce.

LISTOPAD

W listopadzie do nowej hali handlowej na suwalskim bazarze wprowadzili się pierwsi kupcy. W środku jest prawie 40 punktów sprzedaży z mięsem, warzywami, owocami i innymi artykułami spożywczymi oraz odzieżą. Obiekt kosztował ponad 3 miliony złotych. Samorząd liczy, że inwestycja ucywilizuje handel na bazarze przy ulicy 1 Maja. Przypomnijmy, że nowa, klimatyzowana hala powstała w miejscu starej, tak zwanej hali mięsnej, która nie spełniała nawet wszystkich wymogów sanitarnych. Klucze przekazał kupcom Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.

Również w listopadzie w Suwałkach odbyła się największa gala w historii podlaskiego kickboxingu. Walki zawodników znajdujących się obecnie w czołówce polskiego Muai Thai, K1 i Fullcontactu przyciągnęły tłumy suwalczan i dały mnóstwo emocji i niezapomnianych wrażeń. Nie brakowało krwawych i zaciętych pojedynków oraz widowiskowych opraw.

Przeciwko podwyżce opłat za wodę i ścieki wystąpili suwalscy radni. Sprawa była przedmiotem długiej dyskusji na sesji Rady Miejskiej. W rezultacie przeciwko podwyżce głosowało 15 radnych. Od głosu wstrzymał się klub „Łączą na Suwałki”. Nikt nie był za podwyżką. Mimo to podwyżka i tak będzie. Prawo mówi jasno, że wnioskowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stawka wchodzi w życie po siedemdziesięciu dniach od złożenia wniosku. W rezultacie od 1 stycznia suwalczanie zapłacą za wodę i ścieki o 4,4 % więcej niż dotychczas.

Władze Suwałk przedstawiły informacje na temat realizacji zadań oświatowych. Okazało się, że wyniki nauczania są niepokojące. Ponadto od pięciu lat w miejskich szkołach ubyło 2 tysiące uczniów. Problemy przedstawiła Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk do spraw oświaty.

GRUDZIEŃ

Na początku grudnia, jak co roku, na ulice Suwałk wyjechał Mikołajkowy Autobus Radia 5. Do corocznej, charytatywnej akcji Radia 5 przyłączyło się kilkadziesiąt firm i instytucji, które przekazały dzieciom z suwalskiej Świetlicy Przystań setki prezentów, toreb ze słodyczami, zabawkami i żywnością oraz niemal 6 tysięcy złotych.

W Augustowie ruszyła rozbudowa miejscowego sanatorium. Spółka BiaVita Polska, właściciel obiektu, przeznaczy na ten cel 25 milionów złotych. Nowy obiekt będzie liczył ponad 50 pokoi hotelowych, co z obecną bazą zapewni prawie ponad 270 miejsc noclegowych, o prawie sto więcej niż teraz. Tak dużej inwestycji nie było w mieście od lat.

Około tysiąca osób zaprotestowało w Olecku przeciwko lokalizacji w mieście ośrodka dla uchodźców. Manifestacja odbyła się na Placu Wolności w centrum miasta. Ludzie protestowali, bo niedawno dowiedzieli się, że jeden z przedsiębiorców wystawił miejscowy hotel do przetargu na prowadzenie ośrodka. Przetarg ogłosił Urząd do spraw Cudzoziemców. To zrodziło obawy olecczan. Mieszkańcy nie chcą problemów z jakimi borykają się zachodnie państwa, które przyjęły muzułmańskich uchodźców.

Pięciolecie świętował suwalski Aquapark. Był urodzinowy tort, zniżki dla klientów i zwiedzanie podziemi obiektu. Waldemar Borysewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach przypomina, że to druga miła uroczystość w Aquaparku w tym roku. W czerwcu placówka zanotowała milionowego klienta.

Natomiast suwalscy radni spierali się o przyszłoroczny budżet, który zatwierdzono zaledwie jednym głosem. Przyjęciu projektu towarzyszyła długa dyskusja, podczas której opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości z Grzegorzem Gorlo na czele zarzucili prezydentowi zadłużanie miasta. W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wyjaśniał, że planowany deficyt i dług nie zagraża miastu, a kredyty były potrzebne na realizację, dofinansowanych przez Unię inwestycji.

EŁK

STYCZEŃ
Rok 2015 setki ełczan witały na Placu Jana Pawła II. Mieszkańcy bawili się przy dźwiękach największych hitów lat 80. i 90. za sprawą zespołu Cover Show. Nie zabrakło życzeń od prezydenta Ełku, Tomasza Andrukiewicza i pokazu sztucznych ogni.

6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego ulicami Ełku przemaszerował Orszak Trzech Króli. Wszystko zaczęło się na placu Jana Pawła II, gdzie dzieci i młodzież wystawiły jasełka. Następnie zgromadzeni rozpoczęli marsz, na czele którego stanęli główni bohaterowie święta, czyli Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar. W ich rolę wcielili się ełczanie. Podczas tego niecodziennego pochodu można było podziwiać kolorowe stroje i przebrania. Uroczystość zakończyła się w kościele p.w. świętego Jana Apostoła i Ewangelisty, gdzie trzej królowie złożyli dary leżącemu w żłobie Jezusowi. Orszak Trzech Króli odbył się w Ełku po raz drugi.

W styczniu, tak jak w całej Polsce, również w Ełku grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas 23. finału WOŚP w mieście zebrano 35 tysięcy złotych. Oprócz kwesty na ulicach, w którą włączyło się prawie 200 wolontariuszy, odbyły się również licytacje przedmiotów, koncerty rockowe i wiele innych atrakcji. Zebrane przedmioty zostały przeznaczone na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

Również w styczniu ełcki ratusz rozstrzygnął konkurs na dyrektora Ełckiego Centrum Kultury. Została nim Aneta Werla, która już przez dwa ostatnie lata pełniła obowiązki dyrektora.

W Ełku powstało nowe miejsce spotkań dla seniorów. Pod koniec stycznia przy parafii Miłości Bożej Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego została oficjalnie otwarta Świetlica Wielopokoleniowa. Jedno z pomieszczeń przy Kościele zostało gruntownie wyremontowane oraz doposażone w aneks kuchenny i projektor multimedialny. Regularnie odbywają się tam spotkania seniorów z animatorami, warsztaty i zajęcia tematyczne.

LUTY
W lutym w Ełku odbyły się dwie imprezy dedykowane przyszłym parom młodym. Podczas VIII Targów Ślubnych i Mazurskich Targów Ślubnych ełczanie mieli okazję zapoznać się z ofertami wielu wystawców m.in. salonów sukni ślubnych, kosmetyczek, cukierni, kwiaciarni, fotografów czy jubilerów. Nowością i niespotykaną atrakcją Mazurskich Targów były Mistrzostwa Polski we Wspinaczce w Sukni Ślubnej.

Od lutego ełccy strażnicy miejscy mają do dyspozycji nowy samochód interwencyjno-patrolowy. Auto marki Dacia Duster kosztowało 62,5 tys. zł i zostało zakupione ze środków z budżetu miasta. Jest to drugi samochód straży miejskiej. Formacja posiada również Forda Fusion.

W lutym mieszkańcy Ełku pożegnali Halinę Orzechowską. Zasłużona działaczka społeczna i wieloletnia prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna zmarła w wieku 83 lat. Halina Orzechowska swoje życie poświęciła Kresom Wschodnim. Jedną z jej ważniejszych inicjatyw były coroczne kwesty na rzecz odnowy polskich zabytków na Wileńszczyźnie. Przez lata zajmowała się również organizacją Jarmarku Kaziuka i zbiórki darów na rzecz wieleńskich przedszkoli, do których uczęszczają polskie dzieci. Działalność społeczną Haliny Orzechowskiej doceniło m.in. Towarzystwo Miłośników Ełku, przyznając tytuł Ełczanina Roku 2010. Orzechowska była również laureatką Nagrody Białej Lilii i Ełckiego Bociana. W ostatniej drodze zmarłej towarzyszyło liczne grono przyjaciół i osób, które wiele jej zawdzięczają.

W lutym w Ełku odbył się szereg akcji charytatywnych na rzecz 23-letniego Jakuba Bieńko, który w nieszczęśliwym wypadku przy pracy stracił obie ręce. Wciągnięte przez maszynę do cięcia metalu kończyny były na tyle uszkodzone, że trzeba było je amputować. To uratowało życie chłopaka, ale też zmieniło je o 180 stopni. Żeby Kuba mógł w miarę normalnie funkcjonować potrzebna jest rehabilitacja i specjalistyczne protezy, których koszt to ponad pół miliona złotych. Rodziny nie stać na taki wydatek, dlatego z pomocą wyszli ełczanie. W różnych miejscach w mieście pojawiły się skarbonki, do których mieszkańcy mogli wrzucać pieniądze. Organizowano również koncerty charytatywne z licytacjami przedmiotów. W ciągu roku udało się zebrać prawie połowę potrzebnej kwoty. Zbiórka cały czas trwa.

Miesiąc zakończył się 26. Jarmarkiem Kaziuka organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna i Ełckie Centrum Kultury. Na straganach można było kupić m.in. wiklinowe kosze, gliniane dzbany, ale też rzeźby, ręcznie haftowane obrusy, ozdoby wielkanocne i swojskie jadło. W ramach Jarmarku odbyły się również koncerty zespołów ludowych z Grodna i Wilna oraz sesja popularnonaukowa.

MARZEC
W marcu ełczanie oddali hołd „Żołnierzom Wyklętym” w ramach Narodowego Dnia ich Pamięci. Odbył się „Marsz Pamięci”. Uczestnicy wyruszyli spod Katedry św. Wojciecha i przeszli głównymi ulicami miasta. W większości byli to ludzie młodzi, którzy chcą poprzez takie wydarzenia uczcić bohaterów, bo jak mówią – to na młodszych pokoleniach spoczywa teraz obowiązek pamięci. Ełczanie upamiętnili „Żołnierzy Wyklętych” także na sportowo. W pierwszym Biegu Pamięci wytarowało 170 osób. Na starcie stanęli uczniowie miejskich szkół, sportowcy, członkowie organizacji wojskowych oraz mieszkańcy miasta. Dystans jaki pokonali uczestnicy to 1963 metry. Wyznaczona długość trasy to symboliczne odwołanie do roku, w którym zginął Józef Franczak, pseudonim Lalek, ostatni Wyklęty Żołnierz.

W marcu do ełckiego Szpitala Miejskiego „Pro-Medica” trafiło 5 specjalistycznych łóżek oraz dwa wysokiej klasy materace dla osób długo leżących. Sprzęt przekazała placówce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Łóżka wraz z szafkami trafiły do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Koszt jednego w pełni wyposażonego łóżka wynosi od 6 do nawet 8 tys. złotych.

W marcu Andrzej Duda, wtedy jeszcze kandydat PiS na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odwiedził Ełk. Z mieszkańcami spotkał się w Ełckim Centrum Kultury, gdzie przedstawił swoje najważniejsze założenia programowe. Wśród nich znalazły się: walka z bezrobociem, polityka prorodzinna, czy rozwój gospodarczy. Kandydat zaprezentował także swoje stanowisko dotyczące polityki zagranicznej oraz ciągle skomplikowanej sytuacji na Ukrainie. Dużo miejsca poświęcił również kwestii bezpieczeństwa narodowego.

W marcu dbyła się Jubileuszowa Gala z okazji 10–lecia funkcjonowania kierunku Technika Usług Kosmetycznych w Szkole Policealnej „Medyk” w Ełku. Hasło spotkania to „Uroda, edukacja, profesjonalizm”. Nie zabrakło wystąpień i wykładów dotyczących historii i rozwoju technik kosmetycznych.

W marcu mogliśmy obserwować na niebie wyjątkowe zjawisko. Było to częściowe zaćmienie Słońca. Ełczanie pamiętali o tym wydarzeniu i dobrze się do niego przygotowali. Mieszkańcy uzbrojeni w osmolone szybki i wycinki rentgenowskich zdjęć z zaciekawieniem przyglądali się zaćmieniu Słońca.

KWIECIEŃ
W kwietniu minęło 10 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Papież Polak zapisał niezwykłe karty w historii Kościoła Katolickiego i współczesnego świata. Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń politycznych i przemian społecznych XX i początku XXI wieku. Swoją działalność i nauczanie wyprowadził daleko poza granice Watykanu. 10 lat po śmierci Ojca Świętego ełczanie wspominali, że jego odejście było wielką stratą.

W kwietniu zakończyła się jedna z najważniejszych inwestycji w Szpitalu Miejskim „Pro-Medica” w Ełku. Otwarty został nowoczesny, trzysalowy blok operacyjny. W placówce powstała również długo oczekiwana sterylizatornia z podziałem na strefę „czystą i „brudną”. Warta 4,5 miliona inwestycja przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów i komfortu pracy lekarzy.

Kwiecień przyniósł także niezwykłe odkrycie w jednej z piwnic w Prostkach. Pomieszczenie w budynku przy ul. 1 Maja w latach 30 i 40 ubiegłego wieku prawdopodobnie służyło za więzienie. Podczas prac remontowych robotnicy odkryli na ścianach i suficie zapiski, które mogli zostawić po sobie więźniowie. Można z nich wyczytać nazwiska, daty i nazwy miejscowości, z których pochodziły przetrzymywane tam osoby. Sprawą zajęli się historycy i prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej.

MAJ
Maj w całej Polsce zdominowały wybory prezydenckie, które w drugiej turze wygrał Andrzej Duda zdobywając 51,5% głosów. Tym samym pokonał ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego.

A początek miesiąca to dwa ważne dla Polaków święta: Dzień Flagi i Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nowością w programie tegorocznych obchodów była próba pobicia przez ełczan rekordu par tańczących poloneza. W sumie w Parku Solidarności zatańczyło 109 par, wśród nich prezydent miasta i jego zastępcy. Rekordu nie udało się pobić. Zgodnie z zapowiedziami, kolejna próba ma się odbyć w roku 2016.

W maju w Międzynarodowym Dniu Strażaka w ełckiej komendzie na wyższe stopnie awansowano 11 strażaków. Komendant Marek Markowski wręczył także trzy odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa, w tym złoty dla Daniela Olichwiera. W szeregi ełckiej jednostki wstąpiło dwóch nowych strażaków.

W maju poznaliśmy laureatów Ełckiego Bociana, nagrody przyznawanej przez władze powiatu osobom wspierającym jego rozwój. Statuetki wręczono w ośmiu kategoriach. Za osiągnięcia w dziedzinie edukacji i wychowania nagrodzony został Wiktor Kurczak, prezes stowarzyszenia „Alternatywa”. Bociana w kategorii kultura fizyczna, turystyka i ekologia otrzymał Tadeusz Zemel, wieloletni trener wioślarzy w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Ełku. Chórowi Kontrapunkt Ełckiego Towarzystwa Muzycznego przyznano nagrodę w kategorii kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego. Za rozwój i wspieranie przedsiębiorczości nagrodzono Jana Wielgata, dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Ełku. Laureatem został też zastępca prezydenta Ełku, Artur Urbański za rozwój samorządności lokalnej. W kategorii rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i aktywności społecznej nagrodę przyznano grupie JAMA ze Starych Juch. Po raz kolejny laureatem Ełckiego Bociana został przedsiębiorca Klemens Rydzewski. Statuetkę otrzymał w kategorii filantropia i sponsoring. Nagrodę specjalną przyznano Jarosławowi Franczukowi, doświadczonemu samorządowcowi, prezesowi stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Lider w EGO”.

W maju przez kilka dni władzę w Ełku sprawowali studenci. Podczas juwenaliów świętowali żacy ze wszystkich ełckich uczelni wyższych. Było symboliczne przekazanie kluczy do bram miasta, imprezy sportowe i koncerty.

Maj to również obchody 25 lat Samorządności w Polsce. W Ełku na specjalnej gali spotkały się osoby, które przez ostatnie ćwierć wieku sprawowały władze w mieście.

Z końcem maja zastępcą prezydenta Ełku przestał być Kamil Buksa. Ze stanowiska, które pełnił od czerwca 2011 roku zrezygnował z powodów osobistych,

Miesiąc zakończył X Ogólnopolski Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Na placu Jana Pawła II bawiły się dzieci z całej diecezji ełckiej. Podczas imprezy odbył się finał akcji charytatywnej Kilometry Dobra. W powiecie ełckim zebrano 8 tysięcy złotych, co pozwoliło na ułożenie 200-metrowego ciągu z jednozłotówek. Pieniądze zostały przeznaczone na program stypendialny „Przekaż dalej”, będący wsparciem dla uzdolnionych młodych ludzi.

CZERWIEC
W czerwcu w Ełku obchodzono Święto Patrona Miasta Jana Pawła II ustanowione na pamiątkę wizyty Papieża Polaka w mieście w 1999 roku. Na placu Jana Pawła II odbyła się uroczysta msza święta, koncert grupy Gospel i projekcja fragmentów filmów z wizyty Ojca Świętego w Ełku.

Czerwiec stał pod znakiem Targów Mieszkaniowych. W hali targowej na parkingu obok ełckiej Castoramy przez dwa dni odwiedzający mogli zapoznać się i porównać ofertę sześciu deweloperów. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorami wydarzenia byli Castorama, Bayer Media i Radio 5.

Symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły w czerwcu do Ełku. Krzyż i obraz Matki Bożej wizytowały w sumie w 15 miastach na terenie całej diecezji. Peregrynacja jest częścią przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie i w których uczestniczył będzie papież Franciszek.

W czerwcu ełczanie świętowali 590-lecie powstania miasta. Odbyła się m.in. promocja najnowszej publikacji Muzeum Historycznego pt. „Zamek w Ełku. Tajemnice wydobyte z przeszłości”. Sportowym akcentem jubileuszu był urodzinowy bieg ełczan, w którym wystartowało ponad 80 osób.

Czerwiec to również szereg cyklicznych imprez zwiastujących nadejście lata. Jedną z pierwszych był konkurs „O chochlę prezydenta Ełku”. Trofeum zdobyła restauracja Fregata za „warzywne wariacje”.

Sezon letnich koncertów zainaugurowano jak co roku podczas Nocy Świętojańskiej. Na Plaży Miejskiej wystąpił młody piosenkarz Dawid Kwiatkowski. Zagrali również, dobrze znani mieszkańcom Ełku, Freakin Rudeboys i Flesh Creep.

Czerwiec w Ełku to także święto folkloru. A to za sprawą 12. edycji Festiwalu „Tęcza”. Swoją kulturę prezentowało kilkuset tancerzy z Indii, Słowacji, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i oczywiście Polski. Jak co roku uczestnicy tańczyli nie tylko na scenie, ale wyszli również na ulice i w barwnym korowodzie przeszli przez miasto.

Z kolei na Jeziorze Ełckim można było podziwiać zmagania 22 załóg, które wystartowały w 6. edycji Wyścigów Smoczych Łodzi. Rywalizację w kategorii męskiej zwyciężyła ekipa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ełku, natomiast w kategorii mieszanej drużyna Hardcross.

LIPIEC
W lipcu odbyła się kolejna edycja imprezy Hip Hop Raport Projekt Ełk. Przez 4 dni miasto był stolicą hip hopu. A plaża miejska zamieniła się w miasteczko festiwalowe. To największa w kraju tego typu impreza. Specjalnie na to wydarzenie do Ełku zjechali młodzi ludzie z wielu zakątków Polski. Na scenie zaprezentowało się ponad 30 artystów m.in. Peja, Hemp Gru, Kękę, Pokachontaz czy O.S.T.R.

W lipcu premier Ewa Kopacz odwiedziła Giżycko. Ówczesna szefowa rządu spotkała się z ratownikami Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przedstawicielami lokalnego samorządu, policji i straży pożarnej. Ewa Kopacz dużo czasu poświęciła również na rozmowy z mieszkańcami i turystami w giżyckim porcie.

Firma pirotechniczna Nakaja Art z Krakowa otrzymała Grand Prix Festiwalu Ogień i Woda w Ełku. Zwycięzców wyłoniło pięcioosobowe jury w skład którego weszli m.in. fachowcy branży pirotechnicznej, przedstawiciele organizatora i mediów. Na swojego faworyta mogli także głosować SMSowo ełczanie i turyści. Nagroda publiczności powędrowała do firmy Surex z Bielsko Białej.

Lipiec to również kolejna edycja Mazurskich Zawodów Balonowych. Przez trzy dni ponad 20 załóg rywalizowało o Puchar Prezydenta Ełku. Do miasta przyjechali baloniarze z różnych zakątków Polski, a także Litwy i Łotwy. Nowością tegorocznej edycji zawodów był nalot balonów na Plażę Miejską, gdzie odbył się nocny pokaz aerostatów.

W lipcu świętowali policjanci. Obchody święta policji odbyły się w Ełckim Centrum Kultury. 51 funkcjonariuszy otrzymało nominacje na wyższe stopnie służbowe a 8 otrzymało brązowy medal “Za Długoletnią Służbę”. Wręczono też 1 srebrną oraz 4 brązowe odznaki “Zasłużony Policjant” za szczególne zasługi i osiągnięcia służbowe.

W lipcu nie mogło zabraknąć Mazurskiego Lata Kabaretowego. 21. edycję przeglądu wygrał Karol Kopiec. Jury nagrodziło jeszcze 3 kabarety. Pierwsze miejsce zajął Kabaret Fair Play Crew, drugie kabaret Czołówka Piekła, a na trzecim stopniu podium stanął Kabaret Inaczej. Tradycyjnie wręczono również Nagrodę Publiczności. Widzów Mulatki najbardziej rozśmieszył Kabaret Inaczej.

W lipcu ełczanie i turyści uczestniczyli w kolejnej odsłonie „Podróży ze smakiem”. Rywalizacja kulinarna odbywała się w dwóch kategoriach: na słodko i na słono. W pierwszej zwyciężyła Agnieszka Łojewska za bezę z borówkami, natomiast w kategorii na słono bezkonkurencyjna okazała się Emilia Popławska za dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami. Gościem specjalnym imprezy był Jerzy Nogal, kucharz znany z programów telewizyjnych.

SIERPIEŃ
71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczcili ełczanie. 1 sierpnia 1944 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Powstanie Warszawskie było sprzeciwem wobec niemieckiej okupacji. Planowane na kilka dni wystąpienie zbrojne trwało ponad 2 miesiące. W Ełku podobnie jak w całej Polsce o godzinie 17.00 zawyły syreny alarmowe. Ełczanie zatrzymali się na chwilę i minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów. Przedstawiciele ełckich samorządów i parlamentarzyści z regionu złożyli kwiaty pod pomnikiem “Za wolną i niezawisłą Polskę” w Parku Solidarności.

Sierpień to również rocznica Bitwy Warszawskiej. W tym roku przypadła 95. rocznica Cudu nad Wisłą. Poczty sztandarowe przedstawiciele samorządów, parlamentu i ełczanie w asyście kompanii honorowych 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 11.Pułku artylerii z Węgorzewa, 16. Batalionu dowodzenia z Elbląga, oraz 15. Pułku przeciwlotniczego z Gołdapi przemaszerowały pod obelisk Marszałka Piłsudskiego. Była salwa honorowa, apel pamięci i złożenie kwiatów przed obeliskiem Józefa Piłsudskiego.

15 sierpnia to również Święto Wojska Polskiego. W Ełku odbyły się wojewódzkie obchody. Nie zabrakło odznaczeń i wojskowych awansów. Jednym z odznaczonych Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju był Marek Hyzopski Komendant Powiatowy Policji w Ełku. Wyróżniono też m.in. pracowników cywilnych ełckiej Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Zespół Myslovitz był tegoroczną gwiazdą Lata z Radiem 5. Na Plaży Miejskiej bawiły się tłumy ełczan i turystów, którzy wspólnie śpiewali największe hity zespołu. Koncert gwiazdy wieczoru poprzedziły występy grup Infactor i Dreszcz Blues Band.

Zawrotne prędkości, ryk silników i duża dawka adrenaliny – w sierpniu odbył się VI Mazurski Moto Show. Wielu emocji dostarczył główny punkt programu, czyli ogólnopolskie wyścigi na 1/4 mili, w których startowały szybkie samochody i motory. Łącznie około 60 ekip. Na specjalnie przygotowanym torze odbył się także wyścig wraków. Niemniej efektowne były pokazy kaskaderskie oraz pokaz stuntu w wykonaniu Mistrza Świata Rafała Pasierbka. Nie zabrakło również replik samochodów, aut zabytkowych i tuningowych.

WRZESIEŃ
We wrześniu odbyło się w Polsce referendum. Był to pierwszy od 12 lat ogólnokrajowy plebiscyt, we wcześniejszym decydowaliśmy, czy Polska ma zostać członkiem Unii Europejskiej. W całym kraju mieszkańcy odpowiadali na 3 pytania. Dotyczyły one jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz rozstrzygania wątpliwości w prawie podatkowym na korzyść podatnika. Referendum okazało się nieważne ponieważ frekwencja nie przekroczyła 50 %. W Ełku zagłosowało nieco ponad 7 % uprawnionych. W Giżycku frekwencja wyniosła ponad 9,5 %.

We wrześniu swoją działalność rozpoczęło Gimnazjum Sportowego w Ełku. Placówka mieści się w Zespole Szkół Samorządowych na osiedlu Zatorze. W placówce funkcjonuje już Szkoła Podstawowa Sportowa, a w planach jest także utworzenie Liceum Sportowego. Obecnie do gimnazjum sportowego uczęszcza 52 uczniów. Są oni podzieleni na 2 klasy – piłki nożnej i siatkówki.

Upalna pogoda utrudniała tegoroczne żniwa, ale ostatecznie było za co dziękować. Dożynki Diecezji Ełckiej odbyły się w Kalinowie. Obchody tradycyjnie już łączą się ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Stąd też hasło tegorocznych dożynek – “Z Maryją dziękujemy Bogu za dar wiary i plony”. To niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud żniw, a jednocześnie prośba o pomyślność przyszłych. W obchodach uczestniczyli rolnicy z całego regionu, ale również parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, reprezentanci instytucji i urzędów.

We wrześniu Jubileusz 20-lecia istnienia świętował Teatr 30 Minut. Grupa została założona przez Emilię Zalewską, później opiekę nad nią przejął Wojciech Straszyński. Od 2003 roku głównym reżyserem, a także opiekunem artystycznym jest Piotr Witaszczyk. Przez lata istnienia grupa wystawiła około 30 spektakli, zagrało w nich blisko 70 aktorów, a niemal 200 adeptów miało okazję stawiać swoje pierwsze kroki na scenie. W Ełckim Centrum Kultury wyświetlono nagrania z dwóch starszych spektakli. Przypomniano widzom sztukę “Damy i Huzary” oraz “Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)”.

We wrześniu odbyła się akcja oddawania krwi po hasłem „Ratownicy życia”. Do miasta zjechali funkcjonariusze służb mundurowych z całego regionu. Oprócz możliwości podzielenia się tym drogocennym płynem ratującym życie uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć występy artystyczne, sprzęt używany przez straż pożarną, straż graniczną oraz policję.

PAŹDZIERNIK
W październiku dużo działo się na ternie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Na początku miesiąca odbywały się tam ćwiczenia międzynarodowych modułów do gaszenia pożarów lasów z ziemi pod kryptonimem „Mazury 2015”. Brało w nich udział blisko 200 strażaków z trzech województw: małopolskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Dołączyły do nich zastępy gaśnicze z Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Plan ćwiczeń przewidywał działania na terenie wirtualnego państwa o wymyślonej nazwie Poligorjenie, walczącego z upałami i pożarami lasów.

Dwa tygodnie później na poligonie rozpoczęły się manewry „Dragon-15”. Uczestniczyło w nich prawie 7 tysięcy żołnierzy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wykorzystano ponad 700 jednostek sprzętu wojskowego. Z żołnierzami spotkał się prezydent Polski Andrzej Duda, który dziękował im za poświęcenie i gotowość do obrony kraju.

Natomiast w Ełku w październiku odbyły się ćwiczenia obronne pod kryptonimem „SZAREK 2015”. Scenariusz zakładał znalezienie pakunku nieznanego pochodzenia w siedzibie Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Ełku, a co za tym idzie ewakuację urzędników. Celem akcji było sprawdzenie sprawności działania służb i pracowników urzędu w przypadku alarmu bombowego.

Słodkim akcentem października było „Regionalne Święto Miodu”, które odbyło się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. To impreza promującą zdrową, lokalną i tradycyjną żywność. Ponad 40 pszczelarzy wzięło udział w konkursie na najlepszy miód rzepakowy, lipowy, gryczany, odmianowy i wielokwiatowy. Nie zabrakło tez kiermaszów miodu, regionalnych potraw i wyrobów rękodzielniczych.

W październiku w Ełku odbyła się 3 Mazurska Gala Mieszanych Sportów Walki Extreme Fight Cage. Do udanych mogą ją zaliczyć ełccy wojownicy, którzy wygrali swoje walki. Piotr Mróz wygrał z Mołdawianinem Andriejem Gabotaryu, Norbert Reska pokonał Majkela Pawłowskiego z Fight Clubu MMA Brodnica, a Mateusz Zawadzki z powodzeniem rywalizował z Ukraińcem Wieczysławem Ten.

Koniec października to wielkie emocje na scenie politycznej. W wyborach parlamentarnych zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując wystarczającą liczbę mandatów, by samodzielnie rządzić Polską. Z Ełku do Sejmu wszedł Wojciech Kossakowski z PiSu. Senatorem została Małgorzata Kopiczko, również startująca z list Prawa i Sprawiedliwości.

LISTOPAD
Pierwsze dni listopada to czas zadumy i refleksji. Mieszkańcy regionu tłumnie odwiedzali cmentarze, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach swoich bliskich. W Dzień Wszystkich Świętych na ełckim cmentarzu tradycyjnie kwestowali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna oraz żołnierze z Polskiej Organizacji Wojskowej. Ełczanie chętnie wsparli obie akcję. Towarzystwo od kilkunastu lat zbiera fundusze na renowację cmentarza na wileńskiej Rossie. W tym roku zebrano 3 tysiące 390 złotych. Żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej kwestujący w Ełku zebrali 3 tysiące 700 złotych i 81 groszy. Środki zostaną przeznaczone na identyfikację, ekshumację i godne pogrzeby Żołnierzy Wyklętych.

Msza święta w Katedrze św. Wojciecha i uroczystości pod obeliskiem marszałka Józefa Piłsudskiego – tak ełczanie obchodzili Święto Niepodległości. Tradycyjnie już delegacje w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowały pod ełcki ratusz, gdzie pod pomnikiem złożono kwiaty.

W listopadzie władze miasta oficjalnie otworzył nowy cmentarz komunalny w Bartoszach koło Ełku. Wykonano tam alejki z kostki betonowej, kanalizację deszczową i wodociągową, zamontowano oświetlenie i monitoring. Wybudowane zostały także dwa budynki, usługowo-administracyjny i gospodarczy. Powstanie nowej nekropolii było konieczne ze względu na kończące się miejsca pochówków na dwóch ełckich cmentarzach komunalnych. W ramach inwestycji powstało też kolumbarium, czyli miejsce do pochówku urn z prochami zmarłych. Całkowity koszt budowy nowego cmentarza w Bartoszach to 4 miliony 800 tysięcy złotych.

Ełccy radni miejscy w listopadzie podwyższyli o 3% opłaty za wodę i ścieki. Od nowego roku za zużycie metra sześciennego wody w gospodarstwach domowych zapłacimy o 7 groszy, a odprowadzenie ścieków o 20 groszy więcej. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców opłata wzrośnie odpowiednio o 8 i 22 gr.

W listopadzie oficjalnie otwarto siedzibę Gimnazjum nr 2 w Ełku, która teraz mieści się przy ul. Koszykowej. Przeniesieni z budynku Szkoły Podstawowej nr 7 uczniowie mogą teraz uczyć się w bardziej komfortowych warunkach niż wcześniej. W nowej siedzibie Gimnazjum nr 2 ma do dyspozycji 6 sal pełnowymiarowych i 3 małe salki więcej niż w budynku przy ul. Kilińskiego. Koszy modernizacji szkoły wyniósł 800 tys. złotych.

„Białe Lilie” 2014 za szczególne osiągnięcia i działalność na rzecz miasta przyznano w listopadzie w Ełku. Nagrody wręczono w 8 kategoriach. Ambasadorem Ełku został Włoch Lino Tiozzo. Nagroda „Białej Lilii” w kategorii Postawa Godna Naśladowania trafiła w ręce Dawida Dobkowskiego. Nagroda Artystyczna uhonorowano Michała Olszewskiego, a w kategorii Mecenas Kultury doceniono Dariusza Matyjasa. W kategorii Przedsiębiorca Roku wyróżniono Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości. Sportowcem Roku została żeglarka Magdalena Daniszewska, a w kategorii Mecenas Sportu, za wspieranie i finansowanie młodych piłkarzy nagrodzono Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe AGASTYL Spółka Jawna. Nagrodę Specjalną pośmiertnie przyznano Annie Boharewicz-Richter.

GRUDZIEŃ
W grudniu po raz 16. w podróż wyruszył Mikołajkowy Autobus Radia 5 Ełk. Dziennikarze naszej redakcji wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 i 5 odwiedzali ełckie firmy, urzędy i sklepy. Autobus Miejskiego Zakładu Komunikacji na jeden dzień zmienił się w wesoły i rozśpiewany pojazd, którym przewoziliśmy prezenty przekazane przez darczyńców. A było ich w tym roku ponad 30. Oprócz mnóstwa słodyczy w autobusie znalazły się również zabawki, przybory szkolne czy sprzęt sportowy. Zebrane prezenty jak co roku trafiły do podopiecznych Domu św. Faustyny i rodzinnych domów dziecka.

W grudniu odbyła się Gala Boksu Zawodowego EŁK Boxing Night. Ponad tysiąc widów zobaczyło emocjonujące zawodowe pojedynki. W walce wieczoru zmierzyli się ełczanin Michał Syrowatka i Rafał „Wojownik” Jackiewicz. Mazurska ziemia okazała się dla Jackiewicza niezwykle przyjazna bo po emocjonującym, choć krótkim pojedynku znokautował w 4 rundzie niepokonanego dotąd pięściarza wagi super lekkiej Michała Syrowatkę.

W grudniu w Ełku, podobnie jak w ponad 20 innych polskich miastach odbyła się manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. W ten sposób mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw w sprawie działań rządu wobec Trybunału Konstytucyjnego. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Do zgromadzonych ełczan dołączyli mieszkańcy Olecka, Pisza, Orzysza, Mrągowa czy Suwałk. W sumie ponad 300 osób. Demonstranci mieli ze sobą transparenty z hasłami. M.in. „Demokracja sama się nie obroni! Stań po jej stronie”.

Grudzień to oczywiście Święta Bożego Narodzenia. W Ełku tradycyjnie odbyło się Miejskie Spotkanie Opłatkowe. Na uroczystości pojawili się m.in. radni miasta, powiatu i gminy, parlamentarzyści, przedstawiciele miejskich instytucji, szkół i przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych. Było dzielenie się opłatkiem, jasełka oraz wspólne kolędowanie.

Końcówka roku to czas na planowanie przyszłorocznych inwestycji. Jednogłośnie przyjęty przez ełckich radnych budżet zakłada, że w 2016 roku wydatki miasta będą wynosić 190 milionów złotych, a dochody 188 milionów 300 tysięcy. Wydatki inwestycyjne to prawie 30 milionów złotych. Największe zadania, które zostaną zrealizowane to modernizacja ulicy Suwalskiej, budowa trzech boisk na osiedlu Północ II i siłowni zewnętrznych.

Uchwałę budżetową przegłosowali w grudniu również radni powiatowi. Dochody samorządu wyniosą ponad 105 milionów złotych. Natomiast wydatki to kwota około 101 milionów złotych. Nadwyżka zostanie przeznaczona na spłatę zadłużenia. Na inwestycje powiat przeznaczy około 8 milionów złotych. Głównie będą to inwestycje drogowe.