Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Zrobią zakupy, zrealizują recepty

17.03.2020

Suwałki

Na pomoc w czasie społecznej kwarantanny mogą liczyć seniorzy i osoby niepełnosprawne z Suwałk. Kwarantanna to pokłosie rozprzestrzeniania się w Polsce koronawirusa. Wszyscy powinni unikać spotkań, zachować środki ostrożności i stosować się do podstawowych zasad higieny. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, gdyż, jak pokazują statystyki, to właśnie seniorzy są najbardziej narażeni na działanie nowego koronawirusa. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca m.in. unikanie dużych skupisk ludności. Osoby starze i niepełnosprawne, które zdecydują się pozostać w domu, mogą liczyć na pomoc. Do ich dyspozycji pozostają suwalskie organizacje pozarządowe. Wolontariusze zadbają o zakupy, czy zrealizują recepty. O szczegółach Kamil Sznel, kierownik Biura Prezydenta Suwałk:

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: MZ

______________________________

1. Spółdzielnia Socjalna „Perspektywa” w ramach realizacji zadania pn.”Złota Rączka dla seniora” rozszerza swoją działalność o usługę w zakresie pomocy seniorom w wieku powyżej 70 lat w zakupie żywności i leków. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu 517871124 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00 lub e-mail: zr.senior@wp.pl.

2. Hufiec ZHP Suwałki im. T. Lutostańskiego – pomoc w zrobieniu zakupów osobom starszym. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerami telefonów do godz. 20:00:
– 790 617 615
– 515 490 577
– 798 391 491

3. Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” – Suwalski Klub Seniora w okresie 12.03-25.03 (z możliwością przedłużenia terminu) jest nieczynny dla seniorów w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. W tym czasie animatorzy i instruktorzy Suwalskiego Klubu Seniora pozostają do dyspozycji Członków Klubu pod numerem telefonu: 799 791 883. Telefon jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach: 10:00-15:00.

Animatorzy i instruktorzy będą telefonicznie:
– udzielać informacji dotyczących obowiązujących zaleceń sanitarnych,
– udzielać wsparcia emocjonalnego,
– po rozpoznaniu sytuacji informować o pomocy, jaką można uzyskać ze strony właściwych instytucji,
– przyjmować od osób samotnych, pozostających bez wsparcia rodziny i sąsiadów, zgłoszenia o zrobienie i dostarczenie niezbędnych zakupów: żywności, środków higieny osobistej i zakupów aptecznych.

Szczegóły dotyczące robienia i dostarczenia zakupów będą ustalane indywidualnie z potrzebującym. Zakupy są robione na koszt osoby zgłaszającej zapotrzebowanie.

4. Fundacja Ego w czasie autoizolacji oferuje wsparcie telefoniczne oraz mailowe dla osób (seniorów, dorosłych i małoletnich) potrzebujących pomocy psychologicznej związanej z aktualną sytuacją – zagrożeniem pandemicznym. Dyżur telefoniczny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00- 14:00 nr tel. 535032190; e-mail: fundacja@fundacjaego.pl.