21.04.2020
Mazurski Park Krajobrazowy
Rowerzyści i biegacze ruszyli na szlaki Mazurskiego Parku Krajobrazowego. To malowniczy obszar, położony na pograniczu powiatów mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego. Jego ukształtowanie, bliskość jezior i liczne ścieżki rowerowo-turystyczne sprawiają, że jest dobrym miejscem do uprawiania różnych form aktywności fizycznej.
Dyrektor tego miejsca Krzysztof Wittbrodt mówi, że w ciągu ostatnich dwóch dni (20/21.04) odwiedzający ściągali do parku właśnie w celach sportowych.
Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego leży 60 jezior, w tym największe w Polsce, czyli Śniardwy. Ponad połowę jego obszaru zajmują lasy, zamieszkane między innymi przez wydry, wilki, bobry i rysie. Porasta go wiele unikalnych gatunków roślin. Miłośnicy natury mogą korzystać z urokliwych widoków parku szczególnie teraz, kiedy przyroda budzi się do życia na wiosnę.
Mazurski Park Krajobrazowy to też miejsce bytowania ponad 200 gatunków ptaków. Przy odrobinie cierpliwości można w nim zaobserwować wyjątkowo rzadkie gatunki, takie jak: bielik, rybołów czy bocian czarny.
Od 20 kwietnia możemy cieszyć się bogactwem mazurskich lasów niemal bez ograniczeń. Niemal, bo w rezerwatach przyrody panują ostrzejsze zasady, niż na terenach niechronionych. Oprócz tego, że nie można wjeżdżać do nich samochodem i palić ognisk poza wyznaczonymi miejscami, nie wolno nam też zakłócać ciszy i puszczać psów luzem. W rezerwatach Mazurskiego Parku Krajobrazowego nie można też zbierać grzybów i zrywać kwiatów.
A poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda nocne życie w Mazurskim Parku Krajobrazowym. To za sprawą filmu, który zarejestrowała fotopułapka.
Źródło: Radio 5
Autor artykułu: tg/mp