22.05.2020
Automatyka budynkowa, w tym rozwiązania domu inteligentnego, pozwalają nam sterować elementami wyposażenia i to nawet na odległość. Poznaj najważniejsze korzyści tej technologii.
Dom inteligentny – jeszcze 10 lat temu kojarzył się z luksusowymi willami gwiazd. Obecnie zaś jest to technologia coraz częściej stosowana na co dzień u tzw. zwykłych ludzi. Pozwala podnieść komfort i bezpieczeństwo w budynku, a także daje udogodnienie dla osób starszych czy niepełnosprawnych.
Co oferuje nam automatyka w domu? Np. z jej pomocą możemy sterować wieloma urządzeniami. Takimi jak ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, podnoszenie i opuszczanie rolet. Możemy robić to wygodne z kanapy, a nawet na odległość za pomocą telefonu czy komputera. Inteligentny dom to technologia dość kosztowna, jednak jej cena systematycznie spada w miarę jak urządzenia i systemy oferuje coraz więcej firm na rynku. W dalszej części pokrótce charakteryzujemy jak automatyka budynkowe pozwala sterować poszczególnymi elementami domowych instalacji.
Sterowanie oświetleniem i wykrywanie ruchu w domu
Za pomocą jednego przycisku możemy włączyć i wyłączyć każdą lampę w domu. Na przykład siedząc wygodnie na kanapie możemy wyłączyć światło w pomieszczenie na drugim końcu domu. Wyjeżdżając na urlop zaś możemy też zdalnie sterować oświetleniem na podjeździe do domu lub co jakiś czas włączać i wyłączać światło w domu wprowadzając tzw. symulację obecności. Ponadto system oświetlania można zaprogramować system tak, aby o danej porze włączał i wyłączał światło.
Z kolei czujki wykrywające ruch to elementy systemu alarmowego, które można także zastosować w domu. Służą do wykrywania ruchu w konkretnym obszarze. W oparciu o to zdarzenie można zaprogramować automatyczne zapalanie światła, kiedy ktoś będzie szedł. To rozwiązanie jest powszechnie stosowane w blokach i apartamentowcach. W domu też się przyda, ponieważ czujnik ruchu wyśle sygnał do systemu, który automatycznie włączy światło np. w piwnicy lub garażu. Kiedy zaś ruchu nie będzie przez dłuższy czas, światła zostaną wyłączone.
Sterowanie roletami, obsługa ogrzewania i klimatyzacji
Rozwiązania domu inteligentnego umożliwiają automatyczne zasuwanie rolet i wyłączanie światła. Za pomocą jednego lub kilka przycisków możemy przygotować pokój do oglądania filmów. Sterowanie roletami to także sposób na odstraszenie włamywaczy. Można zintegrować je z systemem alarmowym i zaprogramować, aby unosiły się wraz z załączeniem Ustawienia rolet możemy też dopasować do pogody i temperatury, a także pory dnia. Np. za pomocą jednego przycisku mogą unosić się o określonej porze rano budząc nas do pracy.
Automatyka w domu daje nam również możliwość sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem. Np. zimą ogrzewanie można uruchomić na pół h przed powrotem do domu, aby jednocześnie oszczędzać, a z drugiej wracać do już nagrzanego domu. Tak samo można zresztą zaprogramować klimatyzację i stworzyć idealne warunki do przebywania w domu podczas upału.
Artykuł dostarczył sklep z systemami alarmowymi Montersi.pl oferujący wysokiej jakości czujniki dymu: https://www.montersi.pl/czujki-dymu
Artykuł sponsorowany