19.06.2020
Jak powstała szczoteczka soniczna?
Skuteczność codziennej pielęgnacji jamy ustnej w dużej mierze zależy od tego, jakiego rodzaju produkty wykorzystujemy do mycia zębów. Klasyczne szczoteczki manualne powoli odchodzą już w zapomnienie, a konsumenci coraz chętniej sięgają po najnowsze osiągnięcia w zakresie higieny jamy ustnej. W ostatnim czasie szczególnie rosnącą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne. Niebagatelny wpływ na to mają takie elementy jak ich skuteczność działania, szybkość pracy oraz bezinwazyjność. Czym są szczoteczki soniczne, na czym polega ich działanie, oraz jak doszło do ich powstania?
Szczoteczka soniczna to najnowsze i najbardziej nowoczesne urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej, jakie możemy obecnie znaleźć na rynku. Jej działanie jest innowacyjne, ponieważ nie opiera się na mechanicznym usuwaniu z powierzchni szkliwa płytki nazębnej, tylko na emitowaniu podczas mycia fal dźwiękowych. Fale te wprawiają główkę czyszczącą szczoteczki sonicznej w drgania, które doprowadzają do wymieszania się ze sobą śliny, pasty do zębów oraz wody. W wyniku tego procesu powstają miliony małych bąbelków, które uderzają w szkliwo, eliminując z niego płytkę nazębną.
Szczoteczka soniczna – co to takiego?
Szczoteczka soniczna wyróżnia się także swoją głowicą czyszczącą, która jest podłużna, a nie jak ma to miejsce w przypadku innych szczoteczek elektrycznych okrągła. Umożliwia to jeszcze lepsze dotarcie do miejsc trudno dostępnych oraz bezinwazyjne mycie okolic dziąseł. Dzięki podłużnemu kształtowi, łatwiej jest też wykonywać szczoteczce sonicznej ruchy wymiatające – to właśnie one są obecnie najbardziej rekomendowane przez stomatologów. Ich prędkość w najbardziej zaawansowanych modelach sonicznych wynosi nawet 62 000 ruchów na minutę, czyli znacznie więcej niż proponują szczoteczki elektryczne z okrągłymi głowicami.
Jak doszło do powstania pierwszej szczoteczki sonicznej?
Szczoteczki soniczne powstały w wyniku ewolucji szczoteczek elektrycznych. Te na rynku pojawiły się już w 1939 roku za sprawą szwajcarskiego naukowca Phillippe-Guy Wooga. Początkowo służyć miały wyłącznie użytkownikom z ograniczoną sprawnością motoryczną oraz aparatami ortodontycznymi, jednak z czasem zaczęli z nich korzystać wszyscy.
Rosnąca popularność szczoteczek elektrycznych rozzuchwaliła producentów, którzy zaczęli tworzyć coraz więcej tego typu urządzeń, dodając im kolejnych innowacji. W 1961 roku dzięki grupie General Electric szczoteczki elektryczne zostały wyposażone w bezprzewodową ładowarkę, a w roku 1987 opracowano dedykowaną do nich obrotową końcówkę. Wszystko to stworzyło podwaliny pod zaprojektowanie pierwszej szczoteczki sonicznej. Ta na rynek weszła w 1990 roku dzięki amerykańskiemu naukowcowi Robertowi Bockowi.
Rosnąca popularność sonicznego mycia
Szczoteczka soniczna od razu została bardzo ciepło przyjęta przez środowisko stomatologiczne, a oczyszczanie jamy ustnej z bakterii przy pomocy fal dźwiękowych uznano za rozwiązanie iście rewolucyjne. Urządzeniami sonicznymi szybko zainteresowali się majętni inwestorzy, którzy dostrzegli w nich szansę na szybkie pomnożenie swoich zysków. Dzięki nim, szczoteczki mogły dalej się rozwijać i udoskonalać, a także podbijać nowe rynki – w latach dziewięćdziesiątych były dostępne jeszcze tylko w Stanach Zjednoczonych, jednak wraz z początkiem XXI wieku pojawiły się również w Europie, w tym w Polsce. Od tamtej pory urządzenia te cieszą się nad Wisłą rosnącą popularnością i coraz więcej osób docenia ich skuteczność oraz bezinwazyjność w codziennej pielęgnacji jamy ustnej.
Jakiś czas temu doceniła ten fakt zresztą również Agencja Żywności i Leków, czyli słynna na całym świecie amerykańska instytucja rządowa znana z rygorystycznych przepisów dotyczących dopuszczania do obrotu leków i urządzeń do pielęgnacji jamy ustnej. Uznała ona, że szczoteczki soniczne są w pełni bezpieczne i każdy może bez obaw korzystać z nich na co dzień.
Co oferują nam dzisiejsze szczoteczki soniczne?
Dziś szczoteczki soniczne ewoluowały już do tego stopnia, że są w zasadzie w stanie spełniać oczekiwania wszystkich grup użytkowników. Najbardziej zaawansowane modele mają zainstalowane nawet po pięć, sześć różnych trybów czyszczących, które możemy dobierać do swoich potrzeb wedle uznania. Przykłady tego typu urządzeń znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-soniczne Właściwie każda szczoteczka posiada zainstalowane dwa czasomierze, dzięki którym nie musimy już samodzielnie przestrzegać zalecanego przez stomatologów czasu czyszczenia. Niektóre modele wyposażone są także w chroniące przed podrażnieniami czujniki siły nacisku, niektóre w zestawie mają podróżne etui.
Ceny współczesnych szczoteczek sonicznych zaczynają się od około 150 złotych, a kończą w okolicach nawet 1000 złotych. Nie są to więc urządzenia najtańsze – wybór szczoteczki dla siebie zawsze warto gruntownie przemyśleć. Największą popularnością cieszą się obecnie szczoteczki soniczne spod szyldu Smilesonic, Philips Sonicare, Panasonic, oraz WhiteWash.