09.07.2020
Czy ktokolwiek nie słyszał o wynalazcy radia? Kim był wiedzą prawie wszyscy, jednak niewielu wie, że prawa patentowe do tego wynalazku przyznano, zresztą słusznie, Nikoli Tesli, a nie jak powszechnie się uważa Guglielmo Marconiemu. Historia życia Tesli to opowieść jakich wiele. Niedoceniony za życia naukowiec zasługuje jednak na oddanie mu należytego szacunku choćby dziś, kiedy jesteśmy w stanie docenić jego geniusz i wkład w rozwój nauki, z którego czerpiemy do dziś.
Kim był Nikola Tesla?
Urodzony 10 lipca 1856 r. w Chorwacji w serbskiej rodzinie Nikola od młodości wykazywał ogromne zainteresowanie nauką. Eksperymentował, wykazywał się ogromną pomysłowością, choć często nie był rozumiany przez rodziców, którzy pragnęli dla niego innej przyszłości. Gdy jednak w wieku 17 lat udało mu się wyjść z ciężkiej choroby, rodzice pozwolili mu kontynuować naukę na politechnice w Graz (Austria). Tutaj narodziło się jego zamiłowanie do elektryczności, któremu pozostał wierny do śmierci, podczas studiów zafascynował go również temat prądu zmiennego. Wszystkie późniejsze wynalazki są pochodną tej miłości, hartu i wytrwałości, z jaką chłonął wiedzę oraz nieprzeciętnego charakteru. Przymioty te nie pozwoliły mu ukończyć nauki, jednak przydały się dużo później.
Tesla – największe wynalazki
Przełomem w twórczości Tesli był wyjazd do Ameryki. Tutaj rozpoczął się konflikt z Thomasem Edisonem, który znany jest dość szeroko jako “wojna prądów”. Mimo niezgodności z wynalazcą oraz oszustwa, jakiego dopuścił się Edison, Tesla nie poddał się. Pokonując przeciwności, stworzył wiele nieprzeciętnych odkryć pozostając wiernym swoim przekonaniom o wyższości prądu stałego. Do najważniejszych wynalazków Tesli zalicza się:
Nikola Tesla – niedoceniony geniusz
Choć wiele z wynalazków Tesli na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, bądź braku wystarczających funduszy na kontynuowanie projektu, jak np. Wieża Wardeclyffe, mająca służyć do transmisji bezprzewodowych, nie doszło do skutku, jego wkład w naukę jest niezaprzeczalny. Historia życia Nikola Tesli to również przykład tego, jak ciężkiej pracy i samozaparcia wymaga niejednokrotnie obstawanie przy swoich pomysłach, mimo iż dla współżyjących są one ekscentryczne i niemożliwe do zrealizowania. Nikola Tesla zasłużył na pamięć i należne mu miejsce wśród najwybitniejszych wynalazców przełomu XIX i XX wieku. Poza znanymi eksperymentami z prądem, był prekursorem wynalezienia lamp neonowych, wykonał również pierwsze zdjęcie rentgenowskie, odkrył zjawisko luminescencji, wpadł na pomysł radaru. Na uwagę zasługuje również transformator Tesli pozwalający na podwyższenie napięcia do wysokich częstotliwości, czy jego turbina talerzowa. Poza autorskimi projektami Nikola udoskonalał również istniejące już technologie. Łącznie otrzymał niemal 300 patentów na swoje wynalazki.
Gdyby nie naukowcy pokroju Tesli, nasz dzisiejszy świat mógłby wyglądać inaczej. Choć ciężko dziś to sobie wyobrazić, obecnie wykorzystywane technologie mają swoje podwaliny właśnie w tego typu projektach, za co powinniśmy być wdzięczni naukowcom. Mnóstwo technologii, które dziś ułatwiają nam życie, jak silnik, radio, technologie bezprzewodowe, nowoczesne oświetlenie LED, czy nawet rozbudowane programy kosmiczne swój początek miały zawsze w idei, która zrodziła się w czyjejś głowie i na szczęście dla nas została zrealizowana.
Artykuł sponsorowany