Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Renowacja pokryć dachowych. Farby na dach i technologia

28.07.2020

 

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu i każdego innego budynku. Chroni mieszkańców i ich mienie przed czynnikami zewnętrznymi oraz warunkuje estetyczny wygląd całego obiektu. Z pewnością wszyscy zdają sobie sprawę, że z biegiem lat nie prezentuje się ani nie jest bezpieczny dla użytkowników budynku, tak samo jak świeżo po założeniu. Na szczęście profesjonalna renowacja w postaci pomalowania pokrycia specjalistyczną farbą na dach, przywróci świetność każdej dachówce, wykonanej z dowolnego materiału. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.

Farba do dachu a rodzaj pokrycia
Najlepsza farba na dach to taka, która przede wszystkim jest dostosowana do rodzaju pokrycia dachowego. Najczęściej mamy do czynienia z:
– dachem z blachy ocynkowanej,
– dachówką betonową,
– dachówką ceramiczną,
– dachem z gontu.
Każdy z tych materiałów wymaga konkretnej farby dachowej, a niekiedy także zużycia innej ilości danego preparatu. Wynika to rzecz jasna z odmiennych właściwości każdego z rodzajów pokrycia dachowego. 

Dachówka betonowa a ceramiczna
Dachówka betonowa i ceramiczna mają wiele zalet. Są solidne i trwałe. Ich żywotność sięga nawet do 100 lat. Oprócz tego cechują się niską nasiąkliwością, są mrozoodporne i mają doskonałą odporność na warunki atmosferyczne. Jednak z biegiem lat ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Wyblakły kolor, porosty, wykwity wapienne – to tylko kilka z wielu szkodliwych czynników, które są nie tylko nieestetyczne, ale również mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń a w konsekwencji wymiany całego pokrycia dachowego. Z tego powodu bardzo ważne jest przeprowadzenie od czasu do czasu renowacji dachu, najlepiej przy użyciu naszych preparatów – farby do dachówki betonowej lub farby do dachu ceramicznego. Skutecznie spowolnią proces blaknięcia koloru, a dzięki silnym właściwościom kryjącym sprawiają, że kolor pokrycia jest niezwykle intensywny. 

Malowanie dachu z blachy
Wyróżniamy trzy rodzaje blachy ocynkowanej: trapezową, płaską i falistą. Wszystkie trzy:
– Są podatne na rdzę i łuszczenie się powłoki;
– Szybko się nagrzewają i mocne oddają ciepło;
– “pracują” podczas zmian temperatury.
Właściwości te nie pozostają bez znaczenia dla wyglądu dachu. Oczywiście pokrycie dachowe z blachy ma także zalety, m. in. kosztuje stosunkowo niewiele, a odpowiednio zabezpieczone zapewnia trwałość na lata. Nasza specjalistyczna farba do malowania dachu tego rodzaju będzie „podążać” za ruchami blachy przy zmianie temperatur, dzięki czemu powłoka będzie zabezpieczona przed pękaniem. Poradzi sobie z deszczem, śniegiem i gradem oraz ochroni powierzchnię przed promieniowaniem UV, tak aby nie doszło do popękania, kredowania i miejscowych przebarwień. 
Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj blachy ocynkowanej wymaga zużycia innej ilości emulsji. Chodzi o to, że im bardziej pofalowana blacha, tym jej powierzchnia w rozwinięciu jest większa, a co za tym idzie, do jej pomalowania zużyje się więcej farby do blachy. Dokładnie wygląda to następująco:
– 1m2 blachy płaskiej odpowiada powierzchni 1m2;
– 1m2 blachy falistej to w rozwinięciu już około 1,2m2;
– 1m2 blachy trapezowej w rozwinięciu to 1,3-1,5m2, co przekłada się do zużycia nawet o 50% więcej farby względem płaskiej powierzchni.

Właściwości gontu bitumicznego 
Nowoczesna papa jest produkowana z tektury nasączonej masą asfaltową lub smołową, jednak z jej większą niż kiedyś zawartością, a do tego powstaje na osnowie poliestrowej lub szklanej. Taka papa jest wytrzymała i może posłużyć przez wiele lat, dlatego opłaca się ją malować, gdy przestaje prezentować się jak należy. Generalnie gont wykazuje także dużą elastyczność i wytrzymałość w kontakcie ze związkami chemicznymi. Jest wyjątkowo odporny na procesy starzenia, działanie promieni ultrafioletowych i kruszenie się powłoki. Ma specyficzną fakturą i chropowatą powierzchnią, jednak w tym właśnie tkwi jego cały urok. Niestety papa jest mocno narażona na powstawanie bakterii i zielenienie. Jednak odpowiednia farba do dachu wykonanego z rzeczonego materiału pomoże przywrócić dachowi dawny wygląd. 
W przypadku gontu zaleca się jednokrotną aplikację farby podkładowej dla lepszej przyczepności i ochrony papy, a następnie jednokrotną aplikację farby nawierzchniowej dla utrwalenia efektu. Należy pamiętać, że farbę do gontu bitumicznego nakłada się wałkiem, pędzlem lub pistoletem malarskim. 

Malowanie dachu krok po kroku 
Przed przystąpieniem do pracy, należy się do niej odpowiednio przygotować. Zanim zaczniemy warto zabezpieczyć okna, kominy i inne miejsca narażone na działanie farby na dach, a do newralgicznych miejsc użyć pędzla. Na początku musimy usunąć z powierzchni wszelkie zanieczyszczenia. Aby to zrobić, a zarazem odtłuścić pokrycie, najlepiej jest użyć myjki ciśnieniowej z dyszą rotacyjną. Powierzchnię dachu należy czyścić pod ciśnieniem min. 300 barów (w przypadku gontu 220 barów) z użyciem detergentu rozpuszczającego tłuszcz. Jeśli nie masz do dyspozycji myjki, możesz użyć szczotki o mocnym włosiu, najlepiej na długim kiju. Na koniec, dach trzeba spłukać czystą wodą i po wyschnięciu można przystąpić do malowania. Najlepiej zrobić to za pomocą agregatu malarskiego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przed rozpoczęciem pracy, musimy usunąć starą powłokę farby.

Artykuł sponsorowany