29.10.2020
Słuchawki są gadżetem znanym od lat. Początkowo służyły głównie do słuchania muzyki z małych, przenośnych urządzeń typu walkman następnie odtwarzaczy MP3. Dziś ze słuchawek korzystamy zarówno rozmawiając przez telefon, biegając, pracując przy komputerze czy oglądając telewizję bez przeszkadzania osobom w pobliżu. Rozwój technologii sprawił, że współczesne słuchawki mogą działać bez kabla, co zapewnia niezwykłą wygodę ich użytkowania. W poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć jak wybrać słuchawki bezprzewodowe?
Dopasujmy słuchawki do własnych potrzeb
Który rodzaj słuchawek wybrać?
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując słuchawki bezprzewodowe?
Słuchawki jako pomysł na prezent?
Dopasujmy słuchawki do własnych potrzeb
Przed zakupem słuchawek dobrze jest zadać sobie kilka pytań typu: do czego będą mi one potrzebne?, jak często będę ich używać?, czy będą one tylko moje, czy będą z nich korzystać również inni domownicy?. I w końcu jaką kwotę mogę na nie przeznaczyć? Pomimo że słuchawki bezprzewodowe wydają się bardzo prostym w konstrukcji gadżetem, jeśli zaczniemy zagłębiać się w temat szybko okaże się, że ich wybór wcale nie jest łatwy. Na rynku dostępne są 4 rodzaje słuchawek, a różnice w ich cenie sięgają kilkuset złotych. Dla ułatwienia wyboru przyjmijmy, że poszukujemy słuchawek, które umożliwią nam słuchanie ulubionej muzyki podczas uprawiania sportu. Już ta jedna informacja pozwala nam ograniczyć ich wybór. Przykładowo do biegania świetnie sprawdzą się słuchawki wokółuszne. Ich mniejsze wersje douszne podczas wstrząsów podczas biegu mogą bowiem stale nam wypadać.
Drugą istotną kwestią, o której nie można nie wspomnieć jest nasze bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu na zewnątrz. Dlatego unikajmy tzw. słuchawek dousznych, które zbyt mocno wytłumiają dźwięki co podczas biegania w mieście może być dla nas niebezpieczne.
Który rodzaj słuchawek wybrać?
Znając już swoje potrzeby możemy przystąpić do wyboru jednego z 4 typów słuchawek dostępnych w sklepach. Poznajmy pokrótce ich charakterystykę.
1. Nauszne, słuchawki tego typu wyposażone są w kopułki opierające się na uszach. Są lekkie i składane co sprawia, że można je mieć zawsze przy sobie. Nie spodziewajmy się po nich jednak dobrego wyciszenia hałasów zewnętrznych. Ich plusem jest atrakcyjna cena, która wynagradza ograniczoną funkcjonalność.
2. Wokółuszne – jeśli zależy nam na odcięciu się od dźwięków otoczenia jest to model dla nas. Są one spore, przez co dla niektórych osób mogą nie być zbyt wygodne. Ich jakość w dużej mierze zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Te z wyższej półki zapewniają wysoką jakość dźwięku, kosztem mniejszej wygody przy transporcie. Trudno je schować w małej torbie.
3. Douszne – zwane potocznie „pchełkami”. Nakładamy je na ucho, a nie do kanału słuchowego. Nie zapewnią nam wyciszenia od hałasu wokół, ale sprawdzą się świetnie podczas spaceru czy jazdy rowerem.
4. Dokanałowe – zdecydowanie najszybciej zyskują nowych zwolenników. Dzięki minimalnym rozmiarom wkładamy je bezpośrednio do kanału słuchowego. Takie rozwiązanie zapewnia z jednej strony doskonały odbiór dźwięków, z drugiej zaś możliwość wyciszenia hałasów z otoczenia. Nosimy je w małych etui, które zmieści się w każdej kieszeni. Więcej o słuchawkach dowiemy się m.in. ze strony oleole.pl
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując słuchawki bezprzewodowe?
Niejednokrotnie o wyborze danego urządzenia decydują detale. Nie inaczej jest w tym przypadku. Słuchawki mają swoją listę opcji i funkcji, które wpływają na ich atrakcyjność. Do najistotniejszych zaliczamy:
Mikrofon, pomimo że wiele modeli ma go w standardzie lepiej się upewnić. Dzięki temu bezprzewodowe słuchawki pozwolą na komfortową rozmowę bez wyjmowania telefonu z kieszeni. Jest to szczególnie wygodne np. podczas jazdy rowerem.
Możliwość złożenia – dotyczy modeli nausznych i wokólusznych. Składana konstrukcja to większa wygoda i łatwość schowania słuchawek.
Regulacja rozmiaru – pozornie wydaje się to opcją oczywistą. W praktyce warto zwrócić na to uwagę. Regulacja rozmiaru ułatwia korzystanie ze słuchawek innym osobom np. dzieciom.
Aktywna redukcja szumów – ANC to jedna z najbardziej pożądanych opcji w słuchawkach. Dotyczy modeli dokanałowych. Jej zadaniem jest maksymalne wytłumienie hałasów dochodzących z otoczenia co pozwala niemalże odciąć się od świata zewnętrznego. Słuchawki tego typu są niestety dość drogie. Jeśli jednak cisza jest tym co bardzo sobie cenimy, lub jest nam wręcz niezbędna ze względu na rodzaj wykonywanej pracy warto się nimi zainteresować.
Czas pracy na pełnej baterii. Kwestia, o której nie możemy zapomnieć w przypadku modeli, które wymagają ładowania. Na szczęście dla użytkowników dobrej jakości słuchawki na jednym ładowaniu działają kilka godzin.
Wygląd – kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy wolą słuchawki minimalistyczne, których praktycznie nie widać, inni wręcz przeciwnie lubią mieć na głowie duże słuchawki w żywych kolorach.
Słuchawki jako pomysł na prezent?
Końcówka roku to okres, który jednoznacznie kojarzy się nam się ze Świętami Bożego Narodzenia i prezentami, którymi obdarowujemy najbliższych. Czy jednym z takich prezentów mogą być słuchawki? Jak najbardziej. Biorąc jednak pod uwagę, iż dobrej klasy słuchawki są dość drogie, idealnie byłoby znać preferencje osoby, którą pragniemy obdarować. Jeśli będzie to np. prezent dla męża, żony czy dziecka mamy dużą szansę, uczynić z niego doskonały i chętnie używany gadżet. Jak wspomnieliśmy wcześniej słuchawki wydają się bardzo prostym przedmiotem do czasu, gdy nie zaczniemy się nimi interesować. Dobrej jakości słuchawki to bez wątpienia jeden z pomysłów na najbliższe Święta. Warto obserwować strony internetowe popularnych sklepów z RTV/ADG np. https://www.oleole.pl/sluchawki,rodzaj!bezprzewodowe:bezprzewodowe-i-przewodowe.bhtml Niewykluczone, że trafimy w ten sposób na specjalne okazje cenowe.
Artykuł sponsorowany